Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči si zahrají ve Žďáru kličkovanou, zavřou se dvě důležité ulice

  11:03aktualizováno  11:03
Motoristy ve Žďáru nad Sázavou čeká krušný podzim. Město bude rozkopané hned na několika místech najednou. Prakticky současně se odehrají rekonstrukce frekventovaných ulic Smetanova a Neumannova. Ve městě se čekají dopravní komplikace, zmatky a kolony.
Žďár nad Sázavou očekává dopravní problémy, opravovat se začnou dvě ulice najednou. Ilustrační snímek

Žďár nad Sázavou očekává dopravní problémy, opravovat se začnou dvě ulice najednou. Ilustrační snímek | foto: Tomáš BrandaMF DNES

Řidiči, pozor, průjezd Žďárem bude v následujících týdnech o dost komplikovanější. Už během tohoto týdne se uzavře Smetanova ulice, kde dojde na generální rekonstrukci vodovodů a kanalizací. V nejbližších týdnech navíc dostane nový povrch rozbitá Neumannova ulice. Jde o dvě důležité komunikace ve městě, kudy projedou tisíce aut denně.

Komplikace ve Žďáře

Smetanova ulice - v I. etapě platí od 28. 9. uzavírka v úseku od křižovatky s ulicemi Palachova a Hutařova po křižovatku s Tyršovou ulicí.

Neumannova ulice - práce v úseku od Nezvalovy po Dolní ulici budou zahájeny na začátku října, počítá se s dokončením v listopadu; ulice bude průjezdná vždy v jednom pruhu na semafory.

Přeložka I/19 - ještě letos by měli řidiči projet po nové přeložce I/19 mezi Jamskou ulicí a Mělkovicemi, u Mělkovic je provoz řízený semafory, uzavřena je i část průmyslové zóny.

Předem je jasné, že provoz nebude tak plynulý jako jindy a výrazně vzroste počet aut na objízdných trasách a místních zkratkách.

„Zvláště u ‚Smetanky‘, která je jednou z nejzatíženějších komunikací, očekáváme dopravní problémy. To samé bude i v případě Neumannovy ulice, která se bude rekonstruovat za provozu. Vždy jeden pás zůstane průjezdný, provoz zřejmě budou řídit semafory,“ upozornil v předstihu starosta Zdeněk Navrátil.

Práce ve Smetanově ulici, kudy lidé jezdí k velkým firmám i hypermarketům, budou kvůli náročnosti rozdělené do dvou etap. „Nejdřív bude uzavřena část mezi ulicemi Palachova a Tyršova. První etapa by měla skončit 15. listopadu, pak se uzavírka přesune do horní části ulice,“ informoval místostarosta Josef Klement.

Objížďka vede od křižovatky u Conventu přes jednosměrnou Tyršovu ulici, ve druhém směru bude objížďka značená přes Nádražní, Chelčického a Jihlavskou.

Obyvatelé domů měli problémy s vodou ve sklepech

Uzavírka platí oficiálně od 28. září, podle aktuálních informací z radnice firma nastoupí během tohoto týdne. „Bylo by dobré, aby práce začaly a skončily co nejdříve,“ říká obyvatel jednoho z domů ve Smetanově ulici Radislav Wimmer.

Zakázku za 6,7 milionu korun investuje Svazek vodovodů a kanalizací Žďársko, město platí třetinu. „Jde o generální rekonstrukci vodovodů a kanalizací se vším všudy, tedy včetně připojení jednotlivých nemovitostí. Proto budou práce složitější,“ popisuje předsedkyně svazku a exstarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Obyvatelé ulice dlouho čekali na radikální zásah, často měli problémy s vodou ve sklepech. „Snad se situace zlepší, kanály nebyly schopné pobrat větší vodu, často jsme měli vytopené sklepy,“ říká Wimmer. Problémy se nejvíc projevily loni při dvou přívalových deštích.

„Je tam také hodně spodní vody, situace by se měla zlepšit i v tomto směru,“ říká Zvěřinová.

Ulici na zimu provizorně zalepí, na jaře budou práce pokračovat

Rozkopanou silnici dělníci na zimu provizorně „zalepí“ asfaltem nebo betonem, aby byla bez problémů sjízdná. „Město bude ve Smetanově ulici v příštím roce provádět rekonstrukci povrchů a dešťové kanalizace,“ upozornil místostarosta Klement.

Po letech nářků dojde i na opravu Neumannovy ulice. Vedení města ji v minulém období odkládalo, protože zhruba kilometr dlouhou místní komunikaci potřebovalo jako objížďku při postupných opravách hlavního průtahu městem ve směru Pardubice–Brno.

„Rekonstrukce bude zahájena na začátku října, skončí v listopadu. Komunikace bude úplně uzavřena až pro pokládku finální vrstvy, termín a objížďky budou teprve upřesněny,“ uvedla mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Najdete na iDNES.cz