Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Už čtyři cyklisté se letos na Vysočině nevrátili domů. Opilých je víc

  • 1
Na Vysočině letos vyšetřovali policisté už téměř stovku nehod, na kterých se podíleli cyklisté. Přitom 43 z nich se stalo jen za první měsíc letních prázdnin, dvě vážné řešili policisté o uplynulém víkendu.

Vyjížďku na kole letos v kraji nepřežili už čtyři cyklisté. Dalších jedenáct utrpělo těžká zranění, vyplývá z policejních statistik. Nehody jezdců na kolech se začaly množit s příchodem letních prázdnin. Stalo se jich více než čtyřicet. A celkem za letošek už osmadevadesát. Dvaadvacet cyklistů bylo navíc v podnapilém stavu.

Tragické nehody cyklistů v kraji

  • 28. července: V Koněšíně se na kole vyboural 62letý muž. Nehoda, na jejíž následky zemřel, se stala kolem půl čtvrté ráno.
  • 26. července: Na hlavní silnici u Vysokých Studnic zemřel 17letý cyklista. Kolem půl deváté večer ho srazila zřejmě dodávka nebo nákladní auto. 1. června: Mezi Čechočovicemi a Starčí se srazili dva "kolaři", 26letá žena nepřežila.
  • 20. května: V Jihlavské ulici ve Žďáře nad Sázavou nepřežil srážku s osobním autem táhnoucím karavan 90letý cyklista.

Na konci května zemřel ve Žďáru nad Sázavou devadesátiletý cyklista, který se srazil se škodovkou táhnoucí karavan, 12. června podlehla svým zraněním cyklistka, která havarovala na Třebíčsku.

A tragicky se do historie zapsal uplynulý víkend, kdy v regionu zahynuli dva cyklisté.

Dodávka, nebo nákladní auto

Jedna nehoda nemá zatím známého viníka, policie hledá případné svědky. "V pátek 26. července zahynul na silnici II/602 u Vysokých Studnic sedmnáctiletý cyklista. V této souvislosti nadále pátráme po dodávce, nebo nákladním autě, které cyklistu srazilo," sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Nehoda se stala kolem půl deváté večer, když mladík mířil od Jihlavy směrem na Velké Meziříčí. "Řidič vozidla po nehodě ujel," doplnila Čírtková.

Policie žádá svědky, kteří by mohli poskytnout jakékoliv informace o pohybu vozidel po hlavní silnici u Studnic v dané době, aby se ozvali na linku 158.

Tragický víkend

V neděli kolem půl čtvrté ráno havaroval v Koněšíně na Třebíčsku dvaašedesátiletý muž, který svým zraněním na místě podlehl.

Na Vysočině se o víkendu odehrály i další nehody na kolech. Dva opilí cyklisté se v sobotu před 22. hodinou srazili ve Smrčenské ulici v Jihlavě. Lehce se zranili.

"Třiatřicetiletý muž jel na kole od Smrčné směrem na Jihlavu. Nechoval se dostatečně ohleduplně a ukázněně, najel na pravou krajnici, kde dostal smyk. Za ním jel ve stejném směru jízdy druhý, o rok mladší muž. Ten zase nepřizpůsobil rychlost jízdy, narazil do ležícího kola a spadl na zem," popsala Čírtková.

S podnapilými cyklisty se policisté setkávají stále častěji. "Cyklistovi, který usedl na kolo posilněn alkoholem, může být uložena ve správním řízení pokuta až 50 tisíc korun," upozornil vedoucí Dopravního inspektorátu v Jihlavě Radek Hamža.

Dobrá přilba by měla být základ

Účinnou ochranu, která může zmírnit dopady nehody, představuje cyklistická přilba. Je třeba si ji však také správně vybrat.

"Dobrá přilba musí mít atest Evropské unie, takzvané certifikační číslo, které naleznete na vnitřní straně helmy," vysvětlil Hynek Blažek z prodejny v centru Jihlavy.

"Běžné uživatele zajímají tři základní faktory: jestli se jim přilba líbí, jestli dobře sedí a kolik stojí. Měli by se ale zajímat i o technologii výroby. Nejlepší jsou určitě helmy zpracované technologií mold in. To znamená, že polystyren i povrch přilby jsou napevno spojené dohromady, nikoliv slepené – a tím pádem jsou i bezpečnější," osvětlil technologie lepších helem Jan Bureš ze specializované výrobní firmy.

Přilby jsou povinné pro děti do osmnácti let, doporučují se ovšem i starším "bikerům". Chybou bývá, že rodiče dětem koupí větší typ přilby, aby déle vydržela. "Vidíte pak děti, které mají přilbu spíše jako kšiltovku nebo naopak jako jarmulku. V takových případech nejsou chráněné vůbec, naopak si mohou ještě více ublížit," podotkl Bureš.

"Pokud má dítě třicet kilo a jede určitou rychlostí, pak se jeho pád a následný náraz do hlavy může rovnat například tomu, kdybych ho po hlavě praštil dvousetkilovou palicí, přilba je proto důležitá i v menších rychlostech," dodal.

Podle policejních statistik havarovalo za prvních šest měsíců letošního roku třicet cyklistů, kteří si vyrazili na kole bez přilby. "Úrazy hlavy patří k těm nejhorším a musíme si uvědomit, že nás mohou nadobro vyřadit ze života," nabádá Jan Bureš.

Pavel Sopka z cyklistického obchodu v centru Jihlavy vysvětlil, kolik by měla kvalitní helma stát. "Na přilbě se nevyplatí šetřit. Rozumná cena začíná někde kolem 900 korun a pro běžného uživatele končí zhruba na šestnácti stovkách. Dražší přilby jsou komfortnější, mají lepší větrání a mohou být i odolnější," dodal Sopka.

Helma se mění zpravidla za dva roky až pět let. Polystyren uvnitř se totiž postupně ztenčuje, a tím zajišťuje slabší ochranu.