Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod už nechce halu, kde není z hlediště vidět na hřiště. Touží po nové

  13:12aktualizováno  13:12
Jedna velká sportovní hala na celý okres nestačí, je potřeba stavět další. Oddílů, které by ji na zápasy potřebovaly, je už tolik, že na ni stojí frontu. Některé týmy musely do azylu. V budoucnu by se to mělo změnit. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě schválili výběr lokalit, kde by nová hala mohla stát.

Současná sportovní hala v Havlíčkově Brodě začíná být sportovcům ve městě těsná. Diváky při tom neláká. Kvůli špatně řešenému hledišti na balkoně a podpěrným sloupům mezi sedačkami nevidí až třetinu palubovky. Město proto chce halu novou. | foto: TJ Jiskra Havlíčkův Brod

V Havlíčkově Brodě jsou tři vhodné lokality pro výstavbu nové sportovní haly. Uvažuje se buď o pozemcích Na Losích v areálu TJ Jiskra, nebo poblíž základní školy Nuselská, či vedle koupaliště v Chotěbořské ulici. Na jednom z těchto míst by měla v budoucnu vyrůst moderní sportovní hala za desítky milionů. A hlavně bez závad, což se o té stávající říct nedá.

„Novou sportovní halu potřebujeme jako sůl. Současná je pro mnohé sporty svými parametry nevyhovující, vůbec není komfortní pro diváky a kapacitně nestačí současnému rozmachu halových sportů ve městě,“ vysvětluje havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Poslední důvod je momentálně tím největším problémem. To potvrzuje i tajemník TJ Jiskra Havlíčkův Brod Pavel Mazánek. Právě tělovýchovná jednota sportovní halu vlastní.

„Horko těžko do haly umístíme své vlastní oddíly. Občas kvůli termínům nezbývá místo na futsal brodský i chotěbořský, které v okrese nemají jinou možnost pro zápasy, nebo na florbal. A například pro všechny mládežnické basketbalové týmy máme celoročně pronajatou tělocvičnu u zimního stadionu v Kotlině, kde hrají i soutěžní zápasy,“ popisuje.

Z hlediště není vidět třetina palubovky, diváci sedí i za sloupy

Hala, která se při poslední velké rekonstrukci před zhruba třinácti roky výrazně zvětšila, pojmula zájem o halové sporty jen na pár let. Od té doby nastal boom sportů jako florbal, na výsluní se dostal futsal. Z venkovních prostor se do haly přestěhovali i volejbalisté nebo házenkáři. S tak velkým využitím se před rekonstrukcí nepočítalo.

Sportovní hala v Havlíčkově Brodě.

Sportovní hala v Havlíčkově Brodě.

Ale současnou halu potápí i další problémy, které špatně řešil už projekt na její rekonstrukci. Jedním z těch výrazných je uspořádání hlediště pro zhruba 350 diváků. První řada kvůli omezenému prostoru začíná v patře nad palubovkou, a tudíž na část hřiště není z hlediště vidět.

„Diváci prakticky vůbec nevidí třetinu palubovky pod tribunou. Když je plno, mají problém i další kvůli nevhodně umístěným podpěrným sloupům,“ konstatuje Mazánek.

Plno však bývá jen na větší celorepublikové akce, jako je třeba mistrovství v aerobiku. Ligové zápasy házenkářů, volejbalistů nebo basketbalistů sledují obvykle desítky diváků. „Hodně je odrazuje právě to, že nevidí na celé hřiště,“ říká Mazánek.

„Pro velikost a potřeby okresního města není jedna nevyhovující hala dostatečná,“ shrnul Honzárek.

Zatím je to jen o výběru staveniště. Jiskra by chtěla Na Losích

Město vytipovalo tři lokality, na kterých by nová hala mohla v budoucnu stát. Ke sportovnímu areálu Na Losích a původně uvažované parcele pro orlovnu u základní školy Nuselská přibyl pozemek u letního koupaliště.

„Zatím jsme ale jen u výběru staveniště. Máme tyto tři možnosti a z nich jednu lokalitu vybereme. Není to o tom, že bychom začali hned stavět,“ nabádá k opatrnosti Libor Honzárek.

TJ Jiskra by byla nejraději, kdyby se nová hala postavila Na Losích a byla přilepená na halu současnou. „Pro obě by mohlo sloužit společné zázemí,“ myslí si Pavel Mazánek.

Umístění nové sportovní haly bude však spíše politickým rozhodnutím. Kdy k definitivnímu verdiktu zastupitelů dojde, však zatím není jasné. Stejně tak kdy se hala začne stavět. „Chtěli bychom co nejdřív, ale záležet bude na penězích,“ dodává Libor Honzárek. Naděje by si město chtělo dělat na některé z dotačních titulů.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz