Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uran u Brzkova může na Vysočině spustit vlnu celokrajských referend

  14:14aktualizováno  14:14
Na Vysočině by se k zásadním otázkám mohli vyjádřit všichni obyvatelé v celokrajském referendu. Nabízejí se témata privatizace nemocnic i vysokorychlostní dráhy. Spouštěčem můžou být uran, Brzkov a elektrárna v Dukovanech. Místním se však nelíbí, že by o nich hlasovali i lidé desítky kilometrů daleko.

Brzkov ani sousední Přibyslav si obnovení těžby v uranovém dole nad obcí nepřejí. V případném celokrajském referendu o nich ale mohou rozhnodovat jiní. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Spor ohledně obnovení těžby uranu v Brzkově možná získá jedno prvenství. Může vést až k vyhlášení historicky prvního lidového hlasování na celé Vysočině, které by se vztahovalo k určitému tématu.

Tím by se ukázalo, jak moc je v hlavách obyvatel kraje spojen plán na nové dolování s možným rozšířením atomové elektrárny v Dukovanech. To první zatím budí spíš odpor, to druhé má naopak vysokou podporu.

Odhaduje se totiž, že by se pod zemí u Brzkova mohly skrývat čtyři tisíce tun uranové rudy. To je množství, které by pokrylo spotřebu českých atomových elektráren zhruba na šest let.

„S myšlenkou uspořádat referendum osobně nemám sebemenší problém. Myslím, že je ke zvážení konání krajského referenda, kde bychom zjistili názory veřejnosti i na jiná celokrajská témata,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

Přibyslav chce hlasovat o uranu sama. Žijeme tu, říká starosta

A dovede si představit různé otázky, na něž by lidé mohli odpovídat. „Třeba i na privatizace nemocnic a další. Zatím ale já osobně nebudu iniciovat referendum a předkládat otázky,“ doplnil Běhounek.

Kraj by se mohl v budoucnu zeptat obyvatel kromě uranu třeba na vysokorychlostní trať, větrné elektrárny či na rozšiřování dukovanského provozu. „Těch otázek by mohlo v jednom referendu být víc,“ poznamenal Drahoslav Oulehla, šéf legislativního výboru a zastupitel KSČM. Podle něj ale čím víc otázek, tím by klesala šance, že by zastupitelstvo na hejtmanství referendum vyhlásilo.

Referendum o těžbě uranu prosazuje přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS). Nemá ale na mysli krajské hlasování, ale pouze místní. „My se musíme vyjádřit z pohledu území, ve kterém žijeme. Pokud se rozhodneme referendum uspořádat, tak na půdě města,“ popsal.

Neví, nakolik je problém Brzkova zajímavý pro lidi v jiných částech kraje. „Mám pocit, že například lidem na Pelhřimovsku je asi jedno, co se bude dít v Brzkově,“ dodal Martin Kamarád.

Kraj by měl zpětnou vazbu, ale stačily by ankety, tvrdí opozice

Třeba ale obyvatele na Třebíčsku, které je hodně napojené na atomovou elektrárnu v Dukovanech, může otázka těžby uranu hodně zajímat. To samé se týká části Žďárska, které má s tímto dolováním letité zkušenosti.

Starosta Přibyslavi na jedné straně není odpůrcem atomové energie, na druhé straně je ale proti dolování uranu u Brzkova. Podle něj by těžba ovlivnila ceny nemovitostí, pracovní trh i životní prostředí.

Krajský opoziční zastupitel Miroslav Houška (KDU-ČSL) soudí, že by kraj měl mít zpětnou vazbu od lidí z měst a vesnic. „Stačily by ale ankety, které nepodléhají tvrdým režimům jako referenda. Ta jsou příliš úřednická,“ popsal lidovec.

On vidí v současnosti dvě silná témata, kde by bylo dobré znát názor obyvatel. Kromě těžby uranu je to plán na vysokorychlostní trať s důrazem na to, kudy by měla vést. Houška už by naopak neotevíral hlasováním téma větrných elektráren.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz