Útulek pro psy z města i okolí funguje ve Žďáře nad Sázavou devatenáct let. Majitelkou je Jolana Sojková. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Útulek ve Žďáře provozují 19 let. Nemají na opravy, a tak hrozí zánik

  • 4
Nejistou budoucnost má před sebou soukromý útulek ve Žďáře nad Sázavou, jímž každoročně projde kolem 60 psů. Zařízení potřebuje opravu, na kterou majitelka nemá peníze. Město přispět nechce. Nejbližší podobná zařízení jsou přitom až v Polné, Havlíčkově Brodě a Jihlavě.

Podle šéfa městských strážníků je útulek na konci své životnosti. Zajišťovat domov nechtěným zvířatům přitom chtějí noví zájemci, a tak je ve hře varianta, že město zvolí nového smluvního partnera pro umisťování psů. Útulek je totiž v soukromých rukou, a ne města, jak tomu někde bývá. Město platí pouze za umístění nalezených psů.

„V současné době hledáme řešení problému - jestli dál spolupracovat se stávajícím útulkem, anebo počkat, jestli tu jiný subjekt otevře tyhle služby. Na městě byli dva zájemci, kteří by o to měli zájem. Začínáme s nimi jednat,“ uvedl vedoucí žďárské policie Martin Kunc.

„Samozřejmě to není jen o tom, rozhodnout se, že to dáme jednomu a druhému vypovíme smlouvu. Musí prvně proběhnout standardní výběrové řízení,“ doplnil s tím, že se bude řešit i názor Krajské veterinární správy a finanční náročnost.

Se žďárským útulkem má město podle místostarosty Ladislava Bárty smlouvu do 31. ledna 2016 s výpovědní dobou jeden měsíc. „Smlouva nás ale nenutí k tomu, abychom tam automaticky psy dávali,“ uvedl Bárta. A za umístění psa se tu platí 65 korun za den.

Standard neodpovídá velikosti města

Útulek přešel z města na Jolanu Sojkovou v roce 2003. Ale ta na větší rekonstrukci, kterou by podle Kunce útulek už potřeboval, nemá peníze.

„V současné době je útulek v pořádku co se týče veterinárního hlediska, ale bohužel jeho standard neodpovídá tomu, co bychom si představovali na město velikosti Žďáru nad Sázavou. Je to vyžilé, ten útulek byl rekonstruovaný před rokem 2003 s dotacemi od města za dvě stě tisíc korun. Potřeboval by kompletní rekonstrukci. Chtěli bychom vyšší standard,“ popsal Kunc.

Město na lednové radě problém útulku projednalo s tím, že mu smlouvu prodlouží a pomůže. V březnu mu poskytlo k zapůjčení dva karanténní kotce o rozměru dva krát tři metry za 80 tisíc korun. Loni na podzim byl totiž při kontrole zjištěn jeden nevyhovující a závadu bylo nutno odstranit. Žďár tak vyšel majitelce vstříc.

Útulek přitom poslední dobou provázely další těžkosti. „Byly tam problémy. Několikrát jsme tam zejména na základě stížností občanů posílali kontrolu z Krajské veterinární správy. Byly tam kontroly ohledně karanténních kotců s tím, že tam na začátku letošního roku nebyla dostatečně zajištěná karanténa,“ popsal Kunc. „Zjistily se tam i další věci, ale ne tak závažné, aby útulek musel být zavřený,“ dodal šéf policie.

„Zůstal v kotci déle, aby neutekl“

Podle Sojkové jde však v případě stížností o skupinku, kterým je útulek trnem v oku. Kdysi si na ni dokonce kdosi stěžoval, že byla protivná, když vydávala psa. A tehdy měla dostat první pokutu. Nyní přitom řeší další a v pořadí druhou, kdy podle Sojkové přišla stížnost od stejných lidí.

Majitelka útulku má nyní zaplatit dva tisíce korun za to, že se pes zdržel o něco déle v karanténním kotci. Strávil v něm místo deseti dní čtrnáct.

„A to už bylo klasifikováno jako týrání zvířat. Přitom tam šlo o to, že když jsme ho dali do klasického kotce, tak ho přešplhal, utekl a museli jsme ho chytat. Plot přitom má dva metry dvacet a výš už dát nejde. Normální pes to nepřeskočí, ale tenhle to zvládl. A taky jsme ho tam nechali hlavně proto, že byl zamluvený od pána z Budče, který si pro něj přišel a ten pes se normálně vydal,“ podotkla Sojková.

Majitelka by podle svých slov útulek ráda rekonstruovala, chybí však peníze. „Ale jsme domluvení s městem, že pomůže. Iniciativu měli, když přivezli karanténní kotce. Potřebujeme velká pletiva a drť na zasypání pletiva. To nám také přislíbili, tak uvidíme,“ podotkla Sojková.

Největší nápor? Po Vánocích

Město však zřejmě už velké investice neplánuje. „Když se do útulku podíváte, je asi na konci životnosti, ale vzhledem k tomu, že se jedná o soukromý útulek, tak do něj určitě nebudeme investovat my,“ pravil Kunc.

Žďárský útulek má za sebou dlouholetou historii. „Útulek provozujeme od roku 1995. Děláme, co můžeme, a jsme k němu ‚přivázaní‘ 24 hodin denně, přebíráme psy i v noci. Je to těžké. Máme s nimi spjatý kus života, i kvůli těm pejskům by mi vadilo, kdyby to tu skončilo, ale co bych nadělala. Na druhou stranu nepůjdu hlavou proti zdi,“ konstatovala Sojková.

Aktuálně je ve žďárském útulku šest psů. „Těch zhruba padesát psů ročně z útulku vydáme, takže kmenový stav se tam mění a v průměru jich tam je do deseti,“ podotkl Kunc.

Největší nápor zvířat bývá po Vánocích, a třeba nedávno bylo několik štěňat nalezeno v místní části Vodojem. Lidé také často nacházejí krabice se psy u velkých obchodů. Za služby útulku se podle Kunce platí asi 130 tisíc korun ročně.