Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud se zastal zaměstnance, firma ho přesto v práci nechce

  • 12
Ústavní soud se před Vánocemi zastal precedentním rozhodnutím zaměstnance z Vysočiny ve sporu ohledně neustálého prodlužování pracovního poměru na dobu určitou. Po více než měsíci od vydání rozhodnutí však zaměstnanec nemá zpátky práci a musí se opět soudně domáhat dlužné mzdy.

Čtyři roky se Lukáš Komárek soudil s firmou Mann+Hummel vyrábějící na Třebíčsku vzduchové filtry. Zaměstnavatel mu totiž po více než dva roky opakovaně prodlužoval smlouvu na dobu určitou, vždy jen o několik měsíců. Když se proti takovému postupu Komárek ohradil, situace se vyhrotila a firma mu znemožnila chodit do práce.

Případ se dostal až k Ústavnímu soudu. Ten sice Komárkovu stížnost z formální příčiny zamítl - podle soudu ji neměl podat Komárek, ale naopak firma - ovšem v odůvodnění mu dal za pravdu. Podle Ústavního soudu trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou (o rozhodnutí soudu čtěte více zde).

Na základě toho Lukáš Komárek znovu žádal ve firmě o práci. Jenže neuspěl. „Svého zaměstnavatele skutečně opakovaně oslovil, avšak dostalo se mu pouze sdělení, že věc je uzavřena a že o nabídce práce pro něj firma neuvažuje,“ popsal Komárkův advokát Luboš Kliment.

„Ústavní soud stížnost pana Komárka zamítl. Z toho důvodu nebudeme podnikat žádné další kroky v této věci,“ stručně vysvětlila mluvčí podniku Daniela Vilhelmová. „Zcela se tak řídíme rozhodnutím Ústavního soudu, byť v dovětku hovoří i o jiných věcech,“ dodala bez dalších podrobností.

Hrozí mu, že bude vracet podporu

Tento postoj zaměstnavatele však způsobuje Lukáši Komárkovi existenční potíže. Po celou dobu vedení soudních sporů má problém najít si práci. „Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo už není,“ uvedl Luboš Kliment.

Úřad práce s ohledem na vydaný nález nyní přezkoumává jeho možné vyřazení z evidence uchazečů o podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že je stále zaměstnán. Existuje tu i možnost, že Komárek bude muset vrátit podporu v nezaměstnanosti za poslední čtyři roky.

„Domníval jsem se, že velká nadnárodní firma, která se zaštiťuje etickými kodexy chování, se k rozhodnutí Ústavního soudu postaví férovějším způsobem,“ konstatoval Komárek.

O ušlou mzdu se hodlá soudit

„Zaměstnavatel, pokud je mi známo, pobírá nemalé dotace na podporu zaměstnanosti od státu. Proto bych předpokládal, že jednou z podmínek pro poskytnutí státních dotací bude dodržování zákoníku práce,“ nechce se s postojem společnosti Mann+Hummel smířit.

Boj nemíní vzdát. „Stále věřím v to, že Česká republika je právní stát a že se spravedlnosti domohu,“ prohlásil.

Jeho advokát proto připravil další žalobu, kterou tento týden ve středu doručil na Okresní soud v Třebíči. Komárek se v ní domáhá náhrady mzdy.

„Z mého pohledu se jedná o souboj Davida s Goliášem, tedy vyučeného seřizovače z Vysočiny a velké nadnárodní firmy s miliardovými obraty,“ komentoval to Kliment. Ten věří, že se jeho klientovi dostane u soudu zastání a nález Ústavního soudu bude naplněn v praxi.