O víkendu otevřeli Kinští už pošesté svoje soukromé zahrady. Chtějí, aby se z...

O víkendu otevřeli Kinští už pošesté svoje soukromé zahrady. Chtějí, aby se z akce stala tradice stejně jako ve Francii či Anglii. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Zahrady, rybník, sádky i muzeum. Svůj zámek Kinští zkrášlují den co den

  • 0
Rodina Kinských na zámku ve Žďáru nad Sázavou už pošesté zpřístupnila soukromé zahrady. A již za měsíc a půl otevře Muzeum nové generace v místě pivovaru. Chystá se i na vybudování cesty přes sádky nebo opravu hráze rybníku. V areálu původem ze 13. století je stále co dělat.

Kdo měl štěstí, potkal o víkendu v zahradách u Kinských přímo zámeckého pána. S mnoha návštěvníky se osobně pozdravil současný majitel Constantin Kinský. Procházel rozlehlým areálem v tričku s výrazným oranžovým „zetkem“ na hrudi a nápisem I love Santini. I to je důkaz, že zámek prochází změnami.

Ne všichni návštěvníci hned vysokého muže poznali. „Prý jsme pana hraběte potkali, ale upozornil mě na to až bratr,“ líčila Marie Sochorová. Po dvou letech přiletěla na návštěvu za rodinou z Kanady, kde pracuje.

A bratr ji vytáhl na Dny otevřených zahrad. „Líbily se mi rozkvetlé keře a květiny, ale užila jsem si také expozici obrazů v galerii,“ shrnula svoje pocity.

Kinští svoje soukromé zahrady zpřístupnili poprvé v roce 2010, od té doby vyzkoušeli několik termínů. Obvyklý květnový termín loni vystřídal zářijový, když se akce spojila s oslavami 20 let od zařazení poutního kostela na Zelené hoře do UNESCO.

„Rádi bychom, aby se tahle tradice z Francie a Anglie, kde se otevírají zahrady soukromých zámků, chytila také v Česku,“ řekl Constantin Kinský. Na panelech proto ukázali i krásy některých rozkvetlých francouzských zámků.

O zahrady se nejvíce stará původem gruzínská princezna

Letošní červnový termín, zdá se, byla trefa. „Zrovna kvetou pivoňky, tamhle rostou žluté květy,“ ukazovala reportérovi MF DNES Constantinova matka Tamara Kinsky. Přestože jsou už od časů první republiky šlechtické tituly zrušené, nikdo ve Žďáře neřekne noblesní dámě jinak než paní hraběnka.

Právě vdova po zemřelém Radslavu Kinském, původem gruzínská princezna, se nejvíc realizuje v zahradách, které před pětadvaceti lety po restituci připomínaly spíš džungli. V posledních letech už mají staronoví majitelé co předvést. Postupně obnovili skalku, spoustu záhonů, nechybí ani zeleninová zahrádka, vedle se červenají dozrávající jahody.

Při každé příležitosti vychází Tamara Kinsky ven z bývalého opatského sídla na břehu rybníka se zahradnickými nůžkami. V posledních dnech jí dělalo největší starosti sucho. Nejenže nezapršelo, ale také proto, že je rybník poloprázdný. „Nemůžeme zavlažovat,“ zalitovala paní Kinsky.

„Museli jsme upustit rybník Konvent, protože se objevil problém s hrází. Je to nouzový stav, budeme dělat opravu, řešíme to s technickým bezpečnostním dozorem,“ vysvětloval majitel zámku.

Muzeum se otevře už za šest týdnů. Lidé se podívají, jak vzniká

Aktuálně to není jeho jediná starost. Návštěvníci už okukovali - zatím pouze zvenku - Muzeum nové generace, které vzniká přestavbou bývalé hospodářské části kláštera, později zámku. V místech, kde býval pivovar, se za měsíc a půl otevře nová bezbariérová expozice. Hrubé stavební práce jsou hotové, stavbařům pomohla i mírnější zima.

Nové muzeum u Kinských

  • V Muzeu nové generace vstoupí návštěvníci do prostoru, který je přenese do 13. století, kdy přišli do Žďáru cisterciáčtí mniši, jimž je věnováno přízemí.
  • O patro výš bude barokní expozice, zachována zůstala i unikátní sušička chmele.

Fasáda ze strany od barokního mostu dostává nový nátěr. Právě tam bude nový vstup do areálu. „Firma pokládá dlažbu na terasu, po které bude už za týden přístupná kavárna,“ řekla Hana Chytrá z marketingu zámku Žďár.

Přízemí muzea bude věnované cisterciákům, první patro baroku. Vše bude ovšem v moderním zážitkovém stylu. „Během července nainstalujeme expozice, počítáme s tím, že otevřeme 1. srpna,“ popisuje hektický finiš Chytrá.

Mezitím bude areál, který začal vyrůstat už v polovině 13. století jako cisterciácký klášter a kterému dal barokní výraz architekt Santini, hostit mezinárodní festival současného tance a pohybového umění KoresponDance (3. až. 5. července).

„To ještě samotná expozice nového muzea přístupná nebude, ale lidé budou moci nahlédnout, jak vzniká,“ poznamenala šéfka marketingu.

A co historické sádky? Po upuštění rybníka se ocitly na suchu. „Od dob kláštera se v nich kontinuálně hospodaří s rybami. Chtěli bychom, aby veřejnost mohla chodit přes sádky, kde do podzimu příštího roku připravíme bezpečnou cestu,“ prozradil Constantin Kinský.

Úpravy čekají také parkoviště u zámku, které patří městu a z něhož nevede na druhou stranu frekventované silnice první třídy přechod pro chodce.