Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve Vírské přehradě klesá kvalita vody, nutná bude rekonstrukce úpravny

  8:51
Na čtyřicet tisíc domácností zásobuje vodou přehradní nádrž Vír u Bystřice nad Pernštejnem. Voda protéká úpravnou, která funguje pod hrází vodního díla již od roku 1964. I kvůli tomu, že se kvalita surové vody zhoršuje, si letité zařízení úpravny žádá kompletní rekonstrukci.
Úpravna funguje již od roku 1964 přímo pod hrází vírského vodního díla. V...

Úpravna funguje již od roku 1964 přímo pod hrází vírského vodního díla. V příštím roce by se měla dočkat velké rekonstrukce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Rekonstrukce by měla přinést nejen žádoucí rozšíření stávající kapacity úpravny, ale povede také ke zlepšení kvality pitné vody. Rádi bychom, aby se technologie po modernizaci vyrovnala té, která nyní úspěšně funguje v úpravně na vodní nádrži Mostiště, nebo ji spíš ještě předčila,“ vyjádřil se Radek Zlesák, místopředseda Svazu vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko - svazku obcí, který úpravnu vlastní a provozuje ji prostřednictvím Vodárenské akciové společnosti.

Vzhledem k tomu, že přestavba bude probíhat za provozu, půjde o organizačně i technicky velmi náročnou akci. „Rekonstrukce bude znamenat velké omezení jak pro zhotovitele díla, tak pro nás jako provozovatele,“ konstatoval Jiří Dvořák, mistr provozu úpravny vody Mostiště a Vír.

„Neobejdeme se bez budování různých provizorií, abychom byli schopni neustále vyrábět a dodávat pitnou vodu. Také na stavbě bude muset panovat určitá kázeň s velkým důrazem na hygienu, aby nepřicházela do styku výroba vody a stavba,“ shrnul Dvořák.

Kromě letitého vybavení vírské úpravny je podle něj hlavním problémem, a tedy i důvodem k rekonstrukci zařízení, neustále se zhoršující kvalita surové vody. Způsobuje ji stárnutí nádrže, kdy se v ní usazují sedimenty, z nichž se pak do vody uvolňují různé nežádoucí látky - například mangan. Dalším negativním jevem je biologické oživení ve vodě, tedy hlavně výskyt sinic a řas.

„V posledních letech nám působí potíže i pesticidní látky, které jsou už dnes bohužel ve většině nádrží,“ doplnil Dvořák. Časem se pravděpodobně neblaze projeví rovněž splachy ze svahů kolem Víru, jež byly kvůli kůrovci z velké části odlesněny.

Voda se déle čistí, je třeba zvýšit průtok

V současné době se surová voda ve vírské úpravně zpracovává v několika krocích. Zahrnuje čiření, kdy se do vody nadávkuje koagulant - síran hlinitý, ten vytváří vločky, na něž se navážou nečistoty, které se následně separují při filtraci přes křemičitý písek.

K tomuto způsobu čištění přibyla v roce 2014 filtrace přes aktivní granulované uhlí, jež je schopné do sebe absorbovat velké množství nežádoucích látek, především těch pesticidních. Voda je posléze ještě hygienicky zabezpečena chlorem, postupem let k němu přibyl ještě oxid chloričitý a UV záření.

Různá vylepšení úpravny, jež byla vzhledem k neustále se zhoršující kvalitě surové vody nezbytná, mají však vliv na kapacitu zařízení. Vystavěno bylo původně na průtok 100 litrů za sekundu. Jak stoupala spotřeba, v osmdesátých letech se kapacita navýšila na 200 vteřinových litrů. Zmíněné úpravy technologické linky v minulých letech však vedly k poklesu průtoku na současných zhruba osmdesát litrů za sekundu.

„Díky plánované rekonstrukci bychom rozšířili kapacitu úpravny na sto vteřinových litrů, potřebnou pro region. Úplně jiné by bylo i zabezpečení kvality vyráběné pitné vody. Změnila by se skladba technologické linky úpravy vody,“ uvedl Jiří Dvořák.

Oprava má začít za rok, spolyká 400 milionů

V plánu rekonstrukce je rovněž doplnění prvního separačního stupně - flotace - a vedle filtrace přes zrnitý materiál by přibyla ještě takzvaná mikrofiltrace přes keramické membrány a rozšíření filtrování vody přes aktivní granulované uhlí.

„Hygienické zabezpečení bychom chtěli zanechat ve stávajícím rozsahu, kdy máme tři bariéry - UV záření, oxid chloričitý a chlor,“ dodal Dvořák.

Velkou změnou by mělo být i celkově modernější a z velké části automatizované vybavení úpravny. Dojde také k oddělení provozních prostor od zázemí pro personál úpravny vod.

V současné době se pracuje na přípravě projektové dokumentace k rekonstrukci. Na její vytvoření se povedlo svazku získat pětimilionovou dotaci.

„Máme již vysoutěženého projektanta, který se teď podrobně seznamuje s provozem úpravny, a nyní soutěžíme manažera projektu. Ten by měl koordinovat všechny práce, sloužit jako technický dozor, komunikovat se státními orgány a podobně,“ popsala za investora Dagmar Zvěřinová, předsedkyně SVK Žďársko.

Po dokončení projektu a získání stavebního povolení bude zahájeno výběrové řízení na zhotovitele. Na modernizaci úpravny chce svazek rovněž usilovat o státní dotaci. „Pokud vše půjde tak, jak má, mohli bychom s rekonstrukcí začít v příštím roce,“ nastínila Zvěřinová s tím, že předpokládané náklady se nyní blíží 400 milionům korun. Nemusí jít ale o konečnou částku.

  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...