Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava uvolní miliony na přestavbu nebezpečné křižovatky u Tří věžiček

  13:49aktualizováno  13:49
Přestavba nebezpečné křižovatky u Tří věžiček na severní periferii krajského města je zase o něco reálnější. Jihlavští zastupitelé schválili uvolnění čtyř milionů korun. Křižovatku nedaleko dálnice na silnici z Jihlavy na Havlíčkův Brod mají řídit semafory. Darování peněz musí schválit i ve Stříteži.

Jihlavskou křižovatkou Tři věžičky za 24 hodin projede 15 611 aut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavští zastupitelé v úterý odhlasovali poskytnutí čtyřmilionového daru společnosti LCJ Invest, která u rušné křižovatky provozuje logistický areál Jipocar. Dar zastupitelé schválili hladce - bez diskuse i námitek.

Peníze na úpravu křižovatky

Nejvíce peněz - 4 miliony korun - daruje na světelnou křižovatku Jihlava. Dva miliony přidá kraj.

Obec Střítež, na jejímž katastru křižovatka zčásti leží, má dát 1,2 milionu. O tom budou v obci hlasovat příští úterý.

Zbytek nákladů ze sumy asi 8,5 milionu si rozdělí firmy v okolí křižovatky.

Firma se darovací smlouvou zavázala, že peníze využije nejpozději do konce roku 2015 na výstavbu světelné křižovatky. V investici za zhruba 8,5 milionu korun je započítán i výkup pozemků a rozšíření silnice, vybudování chodníků s přechodem pro chodce a také osvětlení. Ve smlouvě o věnování daru je rovněž uvedeno, že pokud by příjemce dar použil k jinému účelu, je povinen jej městu vrátit.

Dalších 1,25 milionu korun by na projekt měla přispět i obec Střítež, na jejímž katastru frekventovaná křižovatka zčásti leží. Zastupitelé obce budou o uvolnění peněz na přestavbu křižovatky rozhodovat v úterý 18. června.

Výsledek hlasování obecních zastupitelů starosta Stříteže Pavel Koudela nechce předjímat. "Ale myslím, že schválení jihlavskými zastupiteli může napomoci, uvidíme," dodal nakonec starosta.

V minulosti se někteří střítežští zastupitelé vyjadřovali v tom smyslu, že obec potřebuje peníze na jiné věci (více čtěte zde).

Obec může dát peníze až v době, kdy budou na stavbě potřeba

Podle starosty by obec uvítala, kdyby uvolněná suma mohla být splatná až ve chvíli, kdy bude třeba k realizaci výstavby. "Abychom neplatili tolik peněz najednou teď, když se bude stavět třeba až za půl roku," dovysvětlil Koudela.

"O tom jsem s panem starostou mluvil. V tom nevidíme problém, aby obec dala peníze až ve chvíli, kdy se bude dílo realizovat, či po dokončení stavby. Jde jen o to, aby ty prostředky byly od obce zaručeny," řekl ředitel Jipocaru Jiří Vybíhal. Ten se totiž obává, že v případě zamítnutí příspěvku Stříteží by couvli i další partneři projektu.

Jen firma Jipocar každoročně odvádí na daních z nemovitosti do obecní kasy Stříteže zhruba stejnou částku, kterou se teď Střítež na přestavbu zdráhá uvolnit.

Podle starosty Stříteže zatím není na stole žádný "plán B", pokud by obec svůj příspěvek na projekt neschválila. "Zatím tak daleko nejsme, žádnou jinou variantu jsme nepromýšleli," dodal Koudela.

Už dříve však připustil, že obec bude, výměnou za příspěvek na úpravu křižovatky, požadovat od Jipocaru i další investice v okolí logistického areálu.

Křižovatka by se mohla začít měnit už letos na podzim

"V případě neschválení příspěvku Stříteží bychom hledali jiné řešení, třeba by se v rámci projektu firma Jipocar podílela větším dílem. Ale myslím, že když o problému mluvíme deset let a přitom můžeme říkat, že se Jihlavy ani Stříteže až tak netýká, tak bychom se měli spojit," řekl náměstek jihlavského primátora Josef Kodet.

Další dva miliony má do projektu vložit hejtmanství. "Řešení se u Tří věžiček hledalo dlouho. Shodly se kraj, město, obec, policie i Ředitelství silnici a dálnic. Jihlava a kraj jsou připraveny projekt podpořit, čeká se teď, jak to dopadne ve Stříteži," uvedl už dříve náměstek hejtmana Libor Joukl.

"Do krajského zastupitelstva budu 25. června předkládat návrh na schválení částky dvou milionů korun, které by byly uvolněny," dodal Joukl.

Pokud se podaří dát dohromady požadovaný balík peněz, mohlo by se ještě letos začít stavět. Podle Vybíhala by se práce mohly rozeběhnout možná na podzim.

Nebezpečná křižovatka u Stříteže.

Nebezpečná křižovatka u Stříteže.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Další z rubriky

Muž chtěl podle obžaloby ve Žďáře utopit známou, zachránil ji její pes

(Ilustrační snímek)

Třiačtyřicetiletý Jan Reckziegel se ve Žďáru nad Sázavou podle státního zástupce pokusil utopit v potoku svoji známou....

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

Sportovci ve Žďáře si na nové zázemí počkají, firmy nechtějí stavět rychle

Žďárský tenisový klub by si měl polepšit do konce března 2019. Z druhé strany...

Dlouho plánovaná modernizace sportovišť ve Žďáře nad Sázavou nabírá zpoždění. Do výběrového řízení se nepřihlásila...

Najdete na iDNES.cz