Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava uvolní miliony na přestavbu nebezpečné křižovatky u Tří věžiček

  13:49aktualizováno  13:49
Přestavba nebezpečné křižovatky u Tří věžiček na severní periferii krajského města je zase o něco reálnější. Jihlavští zastupitelé schválili uvolnění čtyř milionů korun. Křižovatku nedaleko dálnice na silnici z Jihlavy na Havlíčkův Brod mají řídit semafory. Darování peněz musí schválit i ve Stříteži.

Jihlavskou křižovatkou Tři věžičky za 24 hodin projede 15 611 aut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavští zastupitelé v úterý odhlasovali poskytnutí čtyřmilionového daru společnosti LCJ Invest, která u rušné křižovatky provozuje logistický areál Jipocar. Dar zastupitelé schválili hladce - bez diskuse i námitek.

Peníze na úpravu křižovatky

Nejvíce peněz - 4 miliony korun - daruje na světelnou křižovatku Jihlava. Dva miliony přidá kraj.

Obec Střítež, na jejímž katastru křižovatka zčásti leží, má dát 1,2 milionu. O tom budou v obci hlasovat příští úterý.

Zbytek nákladů ze sumy asi 8,5 milionu si rozdělí firmy v okolí křižovatky.

Firma se darovací smlouvou zavázala, že peníze využije nejpozději do konce roku 2015 na výstavbu světelné křižovatky. V investici za zhruba 8,5 milionu korun je započítán i výkup pozemků a rozšíření silnice, vybudování chodníků s přechodem pro chodce a také osvětlení. Ve smlouvě o věnování daru je rovněž uvedeno, že pokud by příjemce dar použil k jinému účelu, je povinen jej městu vrátit.

Dalších 1,25 milionu korun by na projekt měla přispět i obec Střítež, na jejímž katastru frekventovaná křižovatka zčásti leží. Zastupitelé obce budou o uvolnění peněz na přestavbu křižovatky rozhodovat v úterý 18. června.

Výsledek hlasování obecních zastupitelů starosta Stříteže Pavel Koudela nechce předjímat. "Ale myslím, že schválení jihlavskými zastupiteli může napomoci, uvidíme," dodal nakonec starosta.

V minulosti se někteří střítežští zastupitelé vyjadřovali v tom smyslu, že obec potřebuje peníze na jiné věci (více čtěte zde).

Obec může dát peníze až v době, kdy budou na stavbě potřeba

Podle starosty by obec uvítala, kdyby uvolněná suma mohla být splatná až ve chvíli, kdy bude třeba k realizaci výstavby. "Abychom neplatili tolik peněz najednou teď, když se bude stavět třeba až za půl roku," dovysvětlil Koudela.

"O tom jsem s panem starostou mluvil. V tom nevidíme problém, aby obec dala peníze až ve chvíli, kdy se bude dílo realizovat, či po dokončení stavby. Jde jen o to, aby ty prostředky byly od obce zaručeny," řekl ředitel Jipocaru Jiří Vybíhal. Ten se totiž obává, že v případě zamítnutí příspěvku Stříteží by couvli i další partneři projektu.

Jen firma Jipocar každoročně odvádí na daních z nemovitosti do obecní kasy Stříteže zhruba stejnou částku, kterou se teď Střítež na přestavbu zdráhá uvolnit.

Podle starosty Stříteže zatím není na stole žádný "plán B", pokud by obec svůj příspěvek na projekt neschválila. "Zatím tak daleko nejsme, žádnou jinou variantu jsme nepromýšleli," dodal Koudela.

Už dříve však připustil, že obec bude, výměnou za příspěvek na úpravu křižovatky, požadovat od Jipocaru i další investice v okolí logistického areálu.

Křižovatka by se mohla začít měnit už letos na podzim

"V případě neschválení příspěvku Stříteží bychom hledali jiné řešení, třeba by se v rámci projektu firma Jipocar podílela větším dílem. Ale myslím, že když o problému mluvíme deset let a přitom můžeme říkat, že se Jihlavy ani Stříteže až tak netýká, tak bychom se měli spojit," řekl náměstek jihlavského primátora Josef Kodet.

Další dva miliony má do projektu vložit hejtmanství. "Řešení se u Tří věžiček hledalo dlouho. Shodly se kraj, město, obec, policie i Ředitelství silnici a dálnic. Jihlava a kraj jsou připraveny projekt podpořit, čeká se teď, jak to dopadne ve Stříteži," uvedl už dříve náměstek hejtmana Libor Joukl.

"Do krajského zastupitelstva budu 25. června předkládat návrh na schválení částky dvou milionů korun, které by byly uvolněny," dodal Joukl.

Pokud se podaří dát dohromady požadovaný balík peněz, mohlo by se ještě letos začít stavět. Podle Vybíhala by se práce mohly rozeběhnout možná na podzim.

Nebezpečná křižovatka u Stříteže.

Nebezpečná křižovatka u Stříteže.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Dalešická elektrárna funguje 40 let. Na plný výkon se dostane do minuty

Přečerpávací vodní elektrárna v Dalešicích.

Vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku si připomíná 40 let provozu. Vznikala jako zásobárna technické vody pro...

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Najdete na iDNES.cz