Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeka Jihlava se i přes sucho proměnila díky hráznému ve vodácký ráj

  15:42aktualizováno  15:42
Stovky vodáků využily v sobotu za ranního kuropění možnost dobře si sjet řeku Jihlavu. Od osmi do jedenácti hodin se totiž upouštěla mohelenská přehrada. Když hrázný Zdeněk Král na velíně přes počítač vydal příkaz strojům, do deseti sekund se v korytě pod hrází zšestinásobil průtok.

Přímo u výpustí byl pořádný hukot a vytvořila se efektní vodní clona. „Je to paráda. Pár hodin to do Ivančic pěkně pojede. V současnosti lze dát české klasiky jako jsou Sázava nebo Vltava, je to takové letní svezení, vody spíš míň. Tady je to lepší,“ shodli se vodáci, kteří dorazili z Holešova.

Fotogalerie

Hladina v řece se zvedla o půl metru, bylo nutné počkat, aby loď nepředjela hlavní vlnu.

„Za celou existenci Vodního díla Dalešice, kam patří i mohelenská přehrada, snad pamatuju jen jeden horší rok, kdy bylo v červnu ještě větší sucho než letos. Ale akci jsme vodákům slíbili, důkladně jsme probrali vodohospodářskou situaci a shodli jsme se, že jim vyhovíme. Že máme zadržené vody dostatek,“ podotkl další z hrázných Josef Suchánek.

Venku se sice v sobotním ránu honily mraky a chvílemi sprchlo, ale na náladě to nikomu neubíralo. Neodradila ani studená voda, která u výpustí měla jen něco přes 13 stupňů Celsia. Venku nebylo o moc tepleji.

O upouštění žádají i rybáři

Příjezdovou cestu v serpentinách plnila auta s loděmi, úzkou uličkou se sem nasoukal i autobus s přívěsem. Převládly espézetky Jihomoravského kraje.

S brněnským kamarádem dorazil Josef Koňarik z Kašence u Miroslavi. „Loni jsem jel na nafukovací lodi rakouskou řeku Salsu, zkusil jsem si sednout do klasického kajaku a chytlo mě to. Tak tady potrénuju.“

Přehrada upouští vodu několikrát do roka po předchozích žádostech jak vodáků, tak rybářů. Ti každoročně pořádají u Ivančic velké závody a potřebují mít stálý průtok.

Vždycky se ještě přihlédne k aktuálnímu počasí, protože soustava přehrad Dalešice a Mohelno hlavně plní funkci zásobovače pro jadernou elektrárnu Dukovany. A té musí být stále dostatek.

„Teď nám nahoru do Dalešic přitéká jen 1,2 kubíku vody za vteřinu, Jihlava má hodně nízký stav. Když my tady dole pustíme 12 kubíků za vteřinu místo původních dvou, vůbec se to cestou neprojeví. Zatopené louky se můžou objevit až při 35 vteřinových kubících,“ přidal trochu čísel hrázný Suchánek.

Nejvíc upouštěli 120 kubíků, když byly povodně v roce 2006 a soustava dvou přehrad se vyrovnávala s extrémním náporem vody.

Pokud budou dobré podmínky, Mohelenská přehrada bude k vodákům takto vstřícná ještě ve třech termínech v září.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz