Vznikly i kopie původních lavic a na své původní místo se vrací také hodiny.

Vznikly i kopie původních lavic a na své původní místo se vrací také hodiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oprava unikátní synagogy v Nové Cerekvi letos skončí, na podzim otevře

  • 3
Slavnostní otevření synagogy v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku se odehraje letos na podzim. Přijedou na něj Židé z celého světa. V jedné z významných evropských památek zatím pracují restaurátoři.

Architektonicky unikátní stavbě hrozil zánik. Zachránilo ji ale několikaleté úsilí občanského sdružení vzniklého kvůli její obnově.

"Naše snaha za obnovu synagogy začala v roce 2005, kdy můj nyní už zesnulý manžel začal opravovat dva židovské kostely díky dvoumilionové dotaci od ministerstva kultury. Začali jsme shánět peníze, oslovovat instituce a židovské obce po celém světě," vzpomněla předsedkyně Sdružení pro synagogu v Nové Cerekvi Libuše Hodíková.

Klíčová pro kompletní obnovu ale byla až desetimilionová dotace získaná v roce 2010 od EU. To vše v rámci projektu Federace židovských obcí 10 hvězd - Revitalizace židovských památek.

"Opravuje se fasáda i vnitřní prostory, kde vzniklo také sociální zázemí. Střecha se sice dělala po revoluci, ale teď se musela renovovat. Vznikly i kopie původních lavic a na své původní místo se vrací také hodiny. Zbývá dokončit venkovní omítku, až se naskytne lepší počasí," popsala Hodíková.

Synagoga v Nové Cerekvi

Synagogu v Nové Cerekvi postavil v roce 1855 Štěpán Walser v místech původní dřevěné synagogy. V roce 1905 byla poprvé opravena. Poslední důkladnější opravou prošla v roce 1933. Je unikátní památkou díky pseudomaurskému slohu, která nemá v Evropě obdoby. Patří mezi nejuznávanější židovské památky v Evropě a obdivovat ji jezdí Židé z celého světa.

Opravy se dočkala také nejdůležitější součást synagogy - archa, židovský svatostánek, v němž je uložena tóra - posvátné pergamenové svitky. Celkově se investice podle Libuše Hodíkové vyšplhaly na nejméně 14 milionů korun.

"Stavební práce skončí v červnu," uvedl koordinátor projektu z Federace židovských obcí Jan Kindermann.

Židovský stánek podpořila řada akcí

Sdružení uspořádalo ve spolupráci s místní základní školou a výtvarnou skupinou z Prahy Noce řadu kulturních akcí na podporu židovského stánku.

"Rozdávalo se tam třeba vysvědčení pro 9. třídu, konala se beseda s bývalou vězeňkyní z koncentračního tábora z Liberce, měli jsme tu chanuku nebo výstavu obrazů se židovskou tematikou, které vytvořili místní školáci. Pěvecký kroužek také vystupoval s hebrejskými písničkami. Poslední rok, kdy už opravy akce v synagoze neumožňovaly, se přesunuly na dvůr fary," dodala předsedkyně sdružení.

Slavnostní otevření synagogy je v Nové Cerekvi plánováno ve dvou termínech - 2. října pro hosty a židovskou obec a 6. října pro veřejnost zároveň s festivalem mládeže Greenway.

V synagoze bude poté otevřena stálá expozice židovské kultury.

Uvnitř vznikne stálá expozice

"Itinerář této výstavy se ještě dolaďuje, vytváří jej židovská obec s tím, že my bychom se na expozici také rádi podíleli - například zmínkou o Nové Cerekvi, tématem o místních Židech nebo o malíři Alfrédu Justitzovi, který se zde narodil," řekl starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

"Hlavním tématem výstavy bude architektura synagog. V Nové Cerekvi se to téma nabízí," doplnil starostu Nové Cerekve Jan Kindermann.

"Měli jsme tu návštěvy z Mexika, dvě rabínky z amerického Colorada, Židy z Německa, Anglie nebo Ruska, kteří přispěli i finančně. Loni ji obdivoval i místní rodák, čtyřiaosmdesátiletý Jan Staněk žijící v Kladně, který ji pamatoval od mládí a viděl, jak se mění v ruinu. Naštěstí se ruinou synagoga nestala," doplnila Libuše Hodíková.