Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál.

Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Unikátní kaple „loď“ v Černé bude sloužit i jako koncertní sál

  • 1
S odbitím zvonu na kapli svatého Antonína v Černé u Měřína se v pátek večer otevřou dveře tohoto nezvyklého objektu nejen lidem mířícím na bohoslužby, ale i hudebním fanouškům. Tentokrát se v "lodi" v Černé nesejdou věřící, aby si vyslechli kázání, ale především milovníci hudby.

Nově bude kaple sloužit i pro pořádání menších koncertů. Jako první vystoupí Naďa Urbánková a Luboš Javůrek z folkové kapely Bokomara.

"Bude to výjimečná akce, kterou jsme se rozhodli uspořádat k připomenutí Památky zesnulých a zároveň jako dárek všem hudbymilovným lidem z Černé a širokého okolí," uvedla jedna z organizátorů a rodačka z Černé Ilona Smejkalová.

Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál.
Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál.

 K vidění bude ojedinělý písňový recitál, ve kterém zazní nejen největší hity Urbánkové, ale i písně z duchovně laděného recitálu Pouť na Želiv. "Zakoupením vstupenky na první koncert pořádaný v kapli v Černé každý návštěvník podpoří nejen regionální kulturu, ale pomůžete nám dokázat, že i v malé obci se dají dělat velké věci a velká kultura," dodala Ilona Smejkalová.

Koncerty vážné hudby, folk a menší divadelní představení

Kaple, jež pojme zhruba 80 sedících návštěvníků, byla doposud využívána jen jednou za měsíc k bohoslužbám. V obci ale chtějí, aby měla do budoucna širší využití.

Zaměření koncertů by mělo mít duchovní ráz, aby akce příliš nenarušovala prostor, který má církev vysvěcený. Diváci se tak v kapli mohou těšit na koncerty vážné hudby, menší divadelní představení a nebo koncerty malých folkových skupin.

"Žádný jiný sál tu není, zámek se vrátil v restituci, a tak jsme doposud všechny akce pořádali jen venku na hřišti," řekl starosta obce Vítězslav Plocek.

V plánu je i něco jako kulturní týden, kde by byla ke koncertům využita nejen kaple, ale i okolní prostranství na návsi. "Když už obec do výstavby investovala kolem 5,5 milionu korun, bylo by nešťastné, kdyby tu kaple stála naprázdno," dodal Plocek.

Kaple má výbornou akustiku a nezatěžuje obecní kasu

Plán možného kulturního využití kaple byl zmiňován už v prvopočátku před zahájením stavby. Již v projektu měla obec velké požadavky na akustiku vnitřního prostoru, která je zde vynikající. Kaple je kompletně postavená ze dřeva a díky oblým stěnám se zde zvuk přenáší stejnoměrně.

Díky tomu, že se jedná o dřevostavbu, provoz kaple nijak významně nezatěžuje obecní kasu. Náklady na provoz vyjdou ročně zhruba na 25 tisíc korun.

Do budoucna plánují zastupitelé v Černé ještě kapli zvenku nasvítit a před ní u zastávky umístit informační tabuli, kde by se lidé i turisté dověděli o této ojedinělé stavbě více informací.