Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní kaple „loď“ v Černé bude sloužit i jako koncertní sál

  17:00aktualizováno  17:00
S odbitím zvonu na kapli svatého Antonína v Černé u Měřína se v pátek večer otevřou dveře tohoto nezvyklého objektu nejen lidem mířícím na bohoslužby, ale i hudebním fanouškům. Tentokrát se v "lodi" v Černé nesejdou věřící, aby si vyslechli kázání, ale především milovníci hudby.

Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nově bude kaple sloužit i pro pořádání menších koncertů. Jako první vystoupí Naďa Urbánková a Luboš Javůrek z folkové kapely Bokomara.

"Bude to výjimečná akce, kterou jsme se rozhodli uspořádat k připomenutí Památky zesnulých a zároveň jako dárek všem hudbymilovným lidem z Černé a širokého okolí," uvedla jedna z organizátorů a rodačka z Černé Ilona Smejkalová.

Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál.
Unikátní kaple v Černé bude sloužit i jako netradiční koncertní sál.

 K vidění bude ojedinělý písňový recitál, ve kterém zazní nejen největší hity Urbánkové, ale i písně z duchovně laděného recitálu Pouť na Želiv. "Zakoupením vstupenky na první koncert pořádaný v kapli v Černé každý návštěvník podpoří nejen regionální kulturu, ale pomůžete nám dokázat, že i v malé obci se dají dělat velké věci a velká kultura," dodala Ilona Smejkalová.

Koncerty vážné hudby, folk a menší divadelní představení

Kaple, jež pojme zhruba 80 sedících návštěvníků, byla doposud využívána jen jednou za měsíc k bohoslužbám. V obci ale chtějí, aby měla do budoucna širší využití.

Zaměření koncertů by mělo mít duchovní ráz, aby akce příliš nenarušovala prostor, který má církev vysvěcený. Diváci se tak v kapli mohou těšit na koncerty vážné hudby, menší divadelní představení a nebo koncerty malých folkových skupin.

"Žádný jiný sál tu není, zámek se vrátil v restituci, a tak jsme doposud všechny akce pořádali jen venku na hřišti," řekl starosta obce Vítězslav Plocek.

V plánu je i něco jako kulturní týden, kde by byla ke koncertům využita nejen kaple, ale i okolní prostranství na návsi. "Když už obec do výstavby investovala kolem 5,5 milionu korun, bylo by nešťastné, kdyby tu kaple stála naprázdno," dodal Plocek.

Kaple má výbornou akustiku a nezatěžuje obecní kasu

Plán možného kulturního využití kaple byl zmiňován už v prvopočátku před zahájením stavby. Již v projektu měla obec velké požadavky na akustiku vnitřního prostoru, která je zde vynikající. Kaple je kompletně postavená ze dřeva a díky oblým stěnám se zde zvuk přenáší stejnoměrně.

Díky tomu, že se jedná o dřevostavbu, provoz kaple nijak významně nezatěžuje obecní kasu. Náklady na provoz vyjdou ročně zhruba na 25 tisíc korun.

Do budoucna plánují zastupitelé v Černé ještě kapli zvenku nasvítit a před ní u zastávky umístit informační tabuli, kde by se lidé i turisté dověděli o této ojedinělé stavbě více informací.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Najdete na iDNES.cz