Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní archeologický nález o sto let prodloužil život části Třebíče

  11:10aktualizováno  11:10
Archeologové našli na autobusovém nádraží uprostřed Třebíče historicky cenný nález. V Nezvalově ulici objevili zbytky osídlení z 12. století. Zjistili tak, že běžný život pod benediktinským klášterem tepal o plných sto let dřív, než se předpokládalo. Město chce lokalitu zachovat pro další průzkum.

Archeolog Václav Šoukal zkoumá výkop v Nezvalově ulici v centru Třebíče. Právě zde se našly důkazy o existenci části Stařečky už ve 12. století. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Archeolog Milan Vokáč se stále ještě úplně nevzpamatoval z nálezu, který učinil minulý pátek odpoledne.

"Prožil jsem při tom euforii podobnou zřejmě té, jakou znají drogově závislí, když si píchnou heroin. Pro tyhle chvíle štěstí jsem se dal před lety na vědu," začal své vyprávění a na rty se mu dral úsměv.

"Zavolali mě k rutinní obhlídce výkopů na autobusovém nádraží uprostřed Třebíče. Jak jsem hlínou postupoval hlouběji a hlouběji, docházelo mi, jak důležitého okamžiku jsem svědkem," popisoval.

Vrstvy v zemi a drobné artefakty, které s kolegou odkryl, dokládají skutečnost, o níž historikové dlouho jen spekulovali, ale neměli pro ni pádný důkaz. Totiž že v samém počátku existence benediktinského kláštera v Třebíči, založeného roku 1101, tepal běžný život taky v osadě v prostoru dnešní Stařečky na protějším břehu řeky Jihlavy.

Až dosud se odborníci museli spoléhat pouze na první písemnou zmínku a ta světské osídlení území Třebíče datuje o sto let později.

Jen pár metrů od výkopu pendlují tisíce cestujících

Podle Vokáče se stává jen naprosto výjimečně, aby se v hustě osídlených centrech měst, kde se už mnohokrát kopalo, podařilo najít něco zcela průlomového jako nyní.

Místo výkopu je na zatravněné ploše. Pár metrů odtud pendlují tisíce cestujících a stovky autobusů. Že se pod obyčejným trávníkem nachází takový historicky cenný poklad, neměl nikdo ani tušení.

Fotogalerie

"Původně se Stařečka, což bylo vlastně předměstí, jmenovala Stařice. To mělo evidentně svůj důvod, byla stará. Co jsme pod nánosy objevili, je zřejmě zemnice," naznačil Vokáč.

Zemnice byla zemljanka, ovšem podle archeologa to nelze brát nějak pejorativně. "Že obydlí vzniklo zahloubením do země, ještě nemuselo znamenat, že bylo chudé. Život v suterénu měl své výhody, okolní terén dobře izoloval. A často bývaly takové příbytky stejně luxusně vybavené jako hrady," zmínil.

Mezi drobnostmi, které příkop vydal, byl taky zkorodovaný nožík. Archeolog připomněl, že v té době bylo železo velmi ceněné, mnohokrát se přetavovalo do nových a nových předmětů. "Ne jako dnes, že je nepotřebné vozíme do sběrných surovin," podotkl Vokáč.

Město by rádo lokalitu zachovalo, přemýšlí o stavební uzávěře

Právě úlomky keramiky, které zdobí vlnky, a ozdoba záušnice jsou podle odborníka dokladem, že tu lidé žili už ve dvanáctém století. Bronzové záušnice nosili muži i ženy. Zavěšovaly se na čelenku.

Další zajímavostí je hrouda strusky. Archeolog říká, že tu mohla být rovněž kovárna.

"Budeme se sem s kolegy v následujících týdnech vracet podle toho, jak nám to investor úprav na autobusáku, tedy město, dovolí. Máme v úmyslu podrobně dokumentovat území. Nálezy pak budou vystaveny v Muzeu Vysočiny," vysvětlil Milan Vokáč, který v této instituci pracuje.

Starosta Třebíče Pavel Heřman je objevem překvapený, historie ho zajímá, takže si nenechal archeologův podrobný výklad ujít.

"Území, na němž za socialismu v 80. letech vzniklo autobusové nádraží vybouráním části Stařečky, je z pohledu urbanistů stále nedokončené. Jsou tu nelogičnosti jako jednostranná Nezvalova ulice, v níž je místo unikátního objevu. Teď bude asi rozumné to tu nepřebagrovat," řekl starosta.

"Chceme to tu nechat celistvé pro budoucí podrobnější průzkum, na nějž bychom nyní museli hledat peníze složitě. Budeme diskutovat například o stavební uzávěře této malé lokality," dodal Heřman.

Unikátní nález archeologové objevili v Nezvalově ulici poblíž autobusového nádraží v Třebíči.

Unikátní nález archeologové objevili v Nezvalově ulici poblíž autobusového nádraží v Třebíči.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Dalešická elektrárna funguje 40 let. Na plný výkon se dostane do minuty

Přečerpávací vodní elektrárna v Dalešicích.

Vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku si připomíná 40 let provozu. Vznikala jako zásobárna technické vody pro...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Najdete na iDNES.cz