Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z farmy uniklo 50 kubíků kejdy. Dostala se do rybníků, potoku i řeky

  16:04aktualizováno  16:04
Do potoka, dvou rybníků i do řeky Jihlavy uniklo z areálu zemědělské společnosti v Kamenici u Jihlavy asi padesát kubíků kejdy. Je to zatím největší letošní případ, který vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě. O případu informovala na tiskové konferenci.

Jihlavští hasiči při úniku kejdy v Kamenici vystavěli provizorní hráz, aby se digestát dál nešířil. Použili při tom doslova vše, co se jim dostalo pod ruku. | foto: HZS Kraje Vysočina

Nehoda se stala už před dvěmi týdny, ve čtvrtek 16. dubna. „Z jímek zemědělské společnosti se do vody dostalo 50 metrů krychlových digestátu. Přes potok a dva rybníky se znečišťující látky dostaly až do řeky Jihlavy,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu Jan Panský.

Fotogalerie

U případu zasahovali i jihlavští hasiči.

„Jednotka profesionálů z Jihlavy ve spolupráci se zaměstnanci podniku vystavěla na potoce provizorní hráz, aby minimalizovala další šíření látky ve vodě,“ pravila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. Hráz hasiči vytvořili prakticky ze všeho, co bylo po ruce - z latí, kamení, hlíny a dalšího materiálu.

Pro havlíčkobrodský oblastní inspektorát je to zatím největší letošní případ znečištění životního prostředí. S provozovatelem zemědělského areálu zahájil správní řízení. „Předpokládáme, že se potáhne velice dlouho. Bude třeba vypracovat několik odborných posudků,“ sdělil Panský.

Podle něho bylo porušeno hned několik zákonů o ochraně přírody a vod. „Důvodem úniku byla nejspíše netěsnost jímek a zanedbání povinností,“ poznamenal ředitel oblastního inspektorátu.

Více podrobností ale k případu inspekce zatím prozradit odmítá. „Správní řízení není veřejné. Proto nemůžeme podávat víc informací,“ odmítla další dotazy mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.

Havlíčkobrodská inspekce patří k nejaktivnějším v republice

Případ z Kamenice je v letošním roce jednou ze dvaceti havlíčkobrodskou inspekcí šetřených událostí, které ještě nebyly uzavřeny. Dalších 213 se jen za první čtyři měsíce podařilo inspektorům dotáhnout do konce. Letos rozdali už 68 pokut, 51 z nich nabylo právní moci.

Havlíčkobrodská inspekce životního prostředí patří v České republice k těm aktivnějším. Za celý loňský rok provedla celkem 1 322 kontrol. „V republice je deset oblastních inspektorátů. Počet kontrol toho havlíčkobrodského je výrazně vyšší než jedna desetina,“ porovnal ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Inspektoři loni na Vysočině uložili dohromady 360 pokut v celkové výši přes sedm a čtvrt milionu korun. Nejvíce jich padlo v oblasti nakládání s odpady. Všechna tato čísla byla vyšší než za rok 2013.

Úspěchem je dotlačení Kronospanu do nových filtrů

Nejvyšší pokutu loni dostala firma z Rudíkova na Třebíčsku, a to rovných 400 tisíc korun. Ve svém výrobním areálu prováděla terénní úpravy z velkého množství odpadu, který podnik sám vyprodukoval.

„Šlo o zbytky z výroby betonových obkladů, zeminu, biologicky rozložitelný odpad, dřevo a plastové obaly v celkovém objemu téměř 2500 kubíků. Firma odpadem pokryla plochu sedmi tisíc metrů čtverečních do výšky 35 centimetrů. K terénním úpravám přitom neměla povolení,“ popsal Jan Panský.

Druhou nejvyšší pokutu, 350 tisíc korun, dostala zemědělská společnost ze Zhoře za únik sedmi tisíc litrů kapalného hnojiva do kanalizace a dvou rybníků. Způspobila tím úhyn veškerých živočichů a rostlin v nich. Havárii společnost nahlásila až tři dny poté, co k ní došlo.

Za svůj největší loňský úspěch inspektoři považují investice jihlavského Kronospanu do nových filtrů, díky nimž se podaří odbourat stovky tun vypouštěného prašného odpadu a formaldehydu do ovzduší.

„Naším úkolem není jen rozdávat pokuty, ale hlavně dlouhodobě půspobit na původce znečištění, aby dopady výroby na životní prostředí co nejvíce minimalizovali,“ podotkl Erik Geuss.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz