Umělec dokončuje sochu spisovatele Haška, předlohou mu byl jeho vnuk

  17:46aktualizováno  17:46
Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr. Tento citát hned v deseti jazycích ponese socha spisovatele Jaroslava Haška od havlíčkobrodského sochaře Radomíra Dvořáka, která se jmenuje Hlava XXII.

Umělec Radomír Dvořák dílo dokončuje v lomu poblíž Dolního Města nedaleko Světlé nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Umělec dílo dokončuje v lomu poblíž Dolního Města nedaleko Světlé nad Sázavou. Odhaleno bude 27. dubna u příležitosti výročí 130 let od úmrtí slavného českého spisovatele.

"Bude to jemu jako pocta. Taky to má vztah k Josephu Hellerovi, autoru knihy Hlava XXII. Ten má výročí narození 1. května," uvedl Dvořák.

Právě podle protiválečného románu amerického spisovatele ponese monument název. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

Fotogalerie

Žulová socha bude vysoká 2,65 metru, vážit bude zhruba 18 tun. Haškův portrét bude "otevřen". "Segment levého oka a pravého temene bude položen na louce. Tím se otevře deset ploch, na nichž bude napsán citát v češtině, němčině, maďarštině, polštině, ruštině, angličtině, čínštině, esperantu, arabštině a hebrejštině," popsal umělec.

"Pokud za pár tisíc let zanikne čeština, zanecháme stopu. Kam se hrabe Rosettská deska," smál se Dvořák v narážce na známou desku s nápisy ve třech jazycích pocházejících ze druhého století před Kristem.

"V Čechách jsou smírčí kameny. Tohle je taková smírčí hlava. Česká myšlenka je přeložena do světových jazyků, které jsou ideologicky i nábožensky protikladné. A když se hlava uzavře, myšlenka zůstane uvnitř v hlavě," objasnil význam monumentu Richard Hašek, vnuk autora Dobrého vojáka Švejka.

Právě Richard Hašek byl předlohou pro Dvořákovo dílo. "Zkoušel jsem to dělat podle Jaroslava, ale zjistil jsem, že byl hodně proměnlivý. Tak jsem si jako předlohu vybral jeho vnuka Richarda," přiznal Radomír Dvořák.

"Nevim, jak se cítí podobizna, ale já se cítím normálně. Socha je trochu zmoklá, když jsem to nedávno fotil z boku, vypadalo to, že mi kape z nosu," usmíval se před monumentem Hašek.

Na myšlenku vytesat velký monument přišel Radomír Dvořák už před deseti lety. Tehdy byl v Egyptě, ve faraonských lomech v Asuánu. "Tam jsem si uvědomil, že žula je úžasný materiál, a když Egypťani, kteří ještě neznali ocel, byli schopni těmi divnými nástroji z mědi a bronzu dělat úžasné žulové věci, my dnes s tou technologií bychom mohli taky," říká brodský sochař.

Záruka na dílo? Deset tisíc let

Počítá s tím, že jeho výtvor přežije tisíce let. Dokonce na něj dává záruku deset tisíc let, na písmo polovinu. "Ale po této době nebudou jakékoliv připomínky brané v potaz," směje se.

Socha bude umístěna na louce nedaleko Dolního Města u křižovatky na Lipnici. Je to až několikáté vytipované místo, na němž se nakonec sochu podaří umístit. Dvořák původně uvažoval třeba i o tom, že Haška postaví na okraji parku ve Světlé nad Sázavou.

"Mělo to být kdekoliv na trase mezi Světlou a Lipnicí, kudy přišel Jaroslav Hašek v doprovodu Jaroslava Panušky na Lipnici, což bylo v srpnu 1921," vysvětluje Dvořák.

Z této cesty pochází i Haškova památná věta "natoč mi dobrou míru." Spisovatel si totiž šel v Praze natočit pivo, potkal svého kamaráda Panušku a spontánně se k němu přidal, když jel na Lipnici. Protože vlak už odjížděl, džbánek nechal u výčepu v hospodě.

I jejich společná cesta na Lipnici byla plná dobrodružství. Dojeli vlakem do Světlé nad Sázavou a dál šli pěšky. "Což byl docela výkon, protože je cestou spousta hospod a oni si v každé dali pivo a malý rum," vyprávěl Radomír Dvořák.

Jaroslav Hašek a Lipnice přirostli k srdci i brodskému sochaři. Okolo Lipnice už vytesal několik soch, Haškovu tematiku si vybírá často. Jak říká, dal se do jeho služeb.

"Haška považuju za génia loci v tom dobrém slova smyslu. Je to anděl místa, jedna z mála světových osobností, které máme. Zaplať pánbůh na něj kašle stát, protože kam stát vkročí, tam sedm set let tráva neroste," dodává.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Kvůli přechodu zasahuje chodník do vozovky, dělící čáru teprve přemalují

Po stavební úpravě je chodník s obrubníkem u přechodu pro chodce v jihlavské...

Úprava přechodu pro chodce v jihlavské Havlíčkově ulici překvapila řidiče. Z ničeho nic do poloviny jízdního pruhu...

Na Vysočině ve druhém kole uspěli starostové, exministr Herman propadl

Jan Tecl.

Na Vysočině uspěli ve druhém kole senátních voleb starostové Jan Tecl z ODS a Hana Žáková z hnutí STAN. Své...

Pobořená památka je už rok ve stejném stavu, majitel se k nápravě nemá

V historických hradbách je asi deset metrů široká díra. Za ní jsou stále na...

Roztřídit a uskladnit materiál z trosek domu a dostavět zbouranou část středověkých hradeb. To požaduje ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz