Autorem objemného svazku s vtipným názvem Žďárský uličník a podtitulem Průvodce

Autorem objemného svazku s vtipným názvem Žďárský uličník a podtitulem Průvodce životem starého Žďáru je historik žďárského muzea Miloslav Lopaur. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Žďárský uličník mapuje zaniklou historii města

  • 0
Všechny ulice ve městě, z nichž už čtyři pětiny zanikly, dobové fotky i katastrální mapy. To vše obsahuje unikátní kniha mapující historii Žďáru. Sepsal ji historik muzea Miloslav Lopaur.

Zřejmě dosud nejobsáhlejší knihu mapující historii Žďáru nad Sázavou vydává v těchto dnech tamní radnice.

Žďárský uličník

  • Kniha nabízí možnost procházky po historických žďárských ulicích proti proudu času od nejstarších dob až po rok 1948. Čtyři pětiny zmapované uliční zástavby už neexistují.
  • Kniha o velikosti A4 obsahuje 350 dobových fotografií,. Nejstarší pochází z let 1870 až 1880. Poskytl je archiv žďárského muzea i soukromí sběratelé.
  • V knize jsou i dobové katastrální mapy, nejstarší je z počátku 18. století.
  • Kniha odhaluje, jak město poničily živelné pohromy a poznamenaly válečné události.
  • Kniha obsahuje rejstřík institucí a živností ve 30. a 40. letech minulého století.

Autorem objemného svazku s vtipným názvem Žďárský uličník a podtitulem Průvodce životem starého Žďáru je historik žďárského muzea Miloslav Lopaur.

Historikovi příprava výpravné knihy zabrala čtyři roky. Kniha je unikátní mimo jiné tím, že mapuje všechny ulice ve městě včetně těch dávno zaniklých a obsahuje také podrobný abecední rejstřík ulic a živností včetně názvů a čísel popisných.

"Asi nejobtížnější bylo zmapovat Dolní ulici a také lokalitu kolem starého nádraží a sokolovny. Bylo těžké k tomu něco v archivech najít, neexistují totiž žádné plány," podotkl tvůrce knihy. Oříškem byl podle něj i žďárský zámek, u nějž není zpracován jeho vývoj po roce 1784.

Podstatné jsou staré fotky

Velmi důležitou částí knihy jsou unikátní dobové katastrální mapy a hlavně fotografie, kterých kniha obsahuje celkem 350. A to i přesto, že původně tvůrci počítali jen s polovinou.

"Ty fotografie ale byly natolik kvalitní a zajímavé a navíc mapují řadu stěžejních událostí a dnes už zaniklých míst, že nám přišlo škoda o ně čtenáře ochudit," poznamenal Miloslav Lopaur s tím, že kniha je tak díky nim nejen kronikou žďárských ulic a zákoutí, ale i událostí, které se na nich v minulosti staly.

Kniha, která vznikla díky velkému nadšení pracovníků žďárského muzea, vyšla za finanční podpory města. To na její vydání poskytlo 180 tisíc korun, zbylých potřebných 40 tisíc korun ze svého dal na knihu vědecký pracovník Michael Štorek.

"Kniha je krásná v tom, že v pamětnících rozehraje spoustu vzpomínek, o které se v rodinách mohou podělit a diskutovat s mladší generací. Nebude to kniha, která bude někde doma jen ležet," pochválila tvůrce starostka města Dagmar Zvěřinová.

Město počítá s dotiskem knihy

Vázaná výpravná kniha na křídovém papíře je od úterý k dostání v městském informačním centru za sympatickou cenu 299 korun.

Postupně se rozšíří i do dalších informačních center po celém kraji a do vybraných knihkupectví. Do prodeje jde celkem 840 kusů a město počítá, že v případě zájmu nechá knihu dotisknout.

Na první díl Žďárského uličníka by v budoucnu měly navázat ještě dva další díly. "Chtěli bychom zaznamenat výhledově i Žďár po roce 1949 až ’89. To je období, kdy došlo ke stavebně zřejmě nejdynamičtějšímu rozvoji města," dodal Lopaur.

Obsáhlá kniha o historii města se bude slavnostně křtít. Křest by se měl uskutečnit ve čtvrtek 15. listopadu od 17 hodin v budově staré žďárské radnice.