Lom v Pohledu nedaleko Havlíčkova Brodu pomalu končí. Během následujících let...

Lom v Pohledu nedaleko Havlíčkova Brodu pomalu končí. Během následujících let by mělo být jeho spodní patro zatopeno. | foto: Českomoravský štěrk

Lom u Brodu se podle zvěstí změní v rekreační středisko, obec to popírá

  • 1
U Pohledu, vesnice kousek od Havlíčkova Brodu, vznikne velké rekreační středisko. Současný lom bude zatopen, kolem budou navezeny písčité pláže, postaveny hotely. Na jednání brodských zastupitelů to oznámil Jiří Čáslavský. Způsobil tím humbuk. A teď se ukazuje, že nejspíš zbytečně.

Zatopený lom vhodný ke koupání, to je na Vysočině zatím zejména doména Čenkova u Třešti a Horní Cerekve. K těmto místům by do budoucna mohl přibýt Pohled na Havlíčkobrodsku.

„Slyšel jsem plán, jenž by se měl zanedlouho realizovat. Z lomu v Pohledu bude významné rekreační středisko. Bude dotěženo, bude to tam zatopeno, hotely postaveny,“ oznámil svým kolegům v havlíčkobrodském zastupitelstvu Jiří Čáslavský z opozičního nezávislého uskupení Změna pro Havlíčkův Brod.

Jeho informace částečně potvrdil Jan Hyliš z ČSSD. „Bude tam revitalizace důlního díla s tím, že vzniknou nadstavbové věci spojené s rekreací. To určitě přijde,“ prohlásil.

O lomu v Pohledu zastupitelé hovořili v souvislosti s žádostí obce na odkup pozemků, které v jeho nejbližším okolí vlastní 34 sídel sdružených v Lesním družstvu Štoky. Pohled by některé z parcel rád získal.

„Ale tomu, co jsem slyšel na brodském zastupitelstvu, jsem se musel smát. Občas i nahlas,“ podivoval se starosta Pohledu Milan Klement.

„Je smutné, že se takové dezinformace šíří. Jsme sousední obec a někteří brodští zastupitelé dokážou vymyslet neuvěřitelné věci, aniž by se na ně zeptali nebo se přijeli podívat,“ dodal už vážněji.

Životnost lomu se počítá už jen na pár let, kámen dochází

Lom v Pohledu provozuje společnost Českomoravský štěrk. Těží zde kámen a drtí štěrk, který se používá do betonu, cementobetonových krytů vozovek, do asfaltových staveb i třeba na železnici.

Společnost jím zásobuje stavební firmy v okruhu zhruba sta kilometrů. Denní kapacita je přibližně dvaadvacet vagonů.

Zásoby suroviny v lomu se však tenčí, jeho provoz se během následujících měsíců a let omezí až zcela zastaví. „Vzhledem k současnému objemu těžitelných zásob suroviny je životnost kamenolomu v řádu několika let,“ uvedl Martin Netoušek, ředitel pro báňský inženýring a životní prostředí těžařské firmy.

Lom poté čeká velká rekultivace. Ta už v okrajových a nevyužívaných částech lomu částečně probíhá, areál se ale kompletně promění až po dokončení těžby. Předpokládaným termínem dokončení rekultivace by měl být rok 2023.

Na dně vznikne až deset metrů hluboké jezero

„Finálně bude v prostoru lomu vytvořena mozaika různých ploch, mezi které patří ozeleněné plochy či vodní plocha,“ přiblížil Netoušek.

Lom se rozléhá na ploše zhruba třinácti hektarů. Spodní etážové patro by mělo být kompletně zatopeno. „Počítá se s vytvořením přibližně tříhektarového a až deset metrů hlubokého jezera,“ pravil Milan Klement. Upraveny budou i plochy kolem vody. Skutečně by měla vzniknout pláž, přibude zeleň.

K rekreační oblasti s hotely to však má podle Netouška i Klementa hodně daleko. „Další využití tohoto prostoru ve schváleném plánu sanace a rekultivace řešeno není,“ poznamenal manažer Českomoravského štěrku.

Záležet totiž bude na majitelích pozemků. Těžební firma nic takového zatím neplánuje, spíše lze předpokládat, že půdu prodá. A reálné není ani to, že by se 34 samospráv v lesním družstvu domluvilo a investovalo společně do výstavby rekreačního komplexu.

Pohled má jiné starosti. Kanalizaci, vodovod, kulturní dům...

Náznaky o scelení pozemků zatím projevuje jen Pohled. Ten má však zájem jen o zhruba desetinu okraje areálu podél přístupové cesty, kde jsou provozní budovy. „Jde nám přibližně o hektar, na němž se nachází technické zázemí lomu. Pro to bychom našli využití,“ konstatoval starosta Klement.

A že by Pohled skoupil pozemky všechny a obratem je prodal investorovi, který by chtěl v lokalitě stavět hotelový komplex? Podle pohledského starosty je to v současné době utopie.

„Sotva jsme se vyhrabali z finančních problémů způsobených vracením dotací na nedostavěnou školu. Nemáme tu kanalizaci, vodovod, chybí nám kulturní dům. Máme teď na práci úplné jiné věci než nějaký rekreační areál,“ podotkl.