Sanace kontaminované půdy zabrala specializované firmě téměř 14 měsíců. V počátku byly práce tak intenzívní, že dělníci na místě havárie žili v karavanech.

Sanace kontaminované půdy zabrala specializované firmě téměř 14 měsíců. V počátku byly práce tak intenzívní, že dělníci na místě havárie žili v karavanech. | foto: Erika Nováková, 5plus2.cz

Sanace půdy u Knyku po 14 měsících končí. Krádež nafty stála 55 milionů

  • 0
Čtrnáct měsíců trvala sanace zamořené půdy u Knyku na Havlíčkobrodsku. Do lesa tu na konci roku 2013 vytekly tisíce litrů nafty z produktovodu navrtaného zloději. Poslední měření už nadlimitní množství škodlivin v půdě neukazují. Za dva týdny zde práce definitivně ukončí poslední kontrolní den.

Kolik přesně nafty před čtrnácti měsíci do půdy vyteklo, už asi nikdo nikdy přesně nezjistí. Odhaduje se, že téměř sto tisíc litrů. Jisté je, že nafta znečistila asi hektar pozemků a Cihlářský potok. Dělníci při sanaci odvezli více než 12 tisíc tun kontaminované zeminy a odčerpali stovky kubíků vody.

Sanační práce, které odborníky zaměstnaly na více než rok, se už chýlí ke konci. „Už je tam v podstatě jen jeden pracovník, který odčerpává sondážní vrty. Příroda se tam postupně uvádí do normálního stavu,“ uvedl starosta Knyku Miroslav Kotlas.

„V současné době probíhá sanační čerpání a aplikace biopreparátu do podzemních vod s cílem odstranit zbytkovou kontaminaci a zamezit jejímu šíření. Ta je plně pod kontrolou,“ sdělil Jitka Černá se společnosti Čepro, které produktovod patří.

Pár tisíc litrů nafty zloději „nakoupili“ za 55 milionů korun

„Kontaminace podzemních vod má ve všech sledovaných ukazatelích postupně klesající tendenci, kvalita povrchových vod je dlouhodobě bez ovlivnění zbytkovou kontaminací přetrvávající ve vodách podzemních,“ dodala.

Zjednodušeně lze říct, že přibližně třicet různých sond a měřících zařízení už neukazuje žádné znečištění. „Už tu jsou nulové hodnoty kontaminace,“ shrnul havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl. Právě Havlíčkovu Brodu patří většina dotčených pozemků a les, v němž ke kontaminaci došlo.

Firma Dekonta, která měla sanaci na starosti, už území zavezla čistou půdou a osela jí trávou. Definitivní tečku za celou havárií by měl udělat poslední kontrolní den. Ten je naplánován na 26. února.

Celkové škody společnost Čepro vyčíslila na něco málo přes 55 milionů korun. Naprostá většina nákladů je spojena s vyčištěním půdy. Oprava navrtaného produktovodu a hodnota odcizené nafty se v součtu pohybují v řádech desítek tisíc korun.

Lesu není škoda, byl určen na vykácení a dřevo na prodej

Další škody na majetku nenastaly. Ani tím, že v brodském lese padly desítky až stovky vzrostlých stromů. „Byl to les určený k vytěžení. Pouze jsme stromy pokáceli a dřevo prodali o rok dřív, než jsme chtěli,“ poznamenal Čeněk Jůzl. Dřevo podle něho nebylo, na rozdíl třeba od vichřic, nikterak znehodnoceno a technické služby za něj dostaly běžnou tržní cenu. Plocha bude podle Jůzla znovu zalesněna mladými dřevinami.

Nepatrně po havárii utrpěly pozemky patřící do katastru Knyku. V pozdější fázi sanací je k dopravě těžké techniky využívali dělníci. „Týkalo se to jen z malé části několika majitelů. Firmy se s nimi finančně vyrovnaly,“ prozradil Miroslav Kotlas.

Toho, že do přírody v místě uniká nafta, si v nedalekém potoce náhodně všimli tři chlapci před koncem roku 2013. Následné průzkumy ukázaly, že zloději navrtali produktovod společnosti Čepro, kterým proudí motorová nafta. A signalizovaly také rozsáhlé znečištění půdy a spodních vod (více o havárii čtěte zde).

Policie na jaře odhalila partu čtyř zlodějů z Chotěboře, kteří produktovod v listopadu 2013 navrtali a amatérsky sestrojeným odčerpávacím zařízením odtud odebrali tisíce litrů nafty. Jenže systém dostatečně neutěsnili a nafta měsíc unikala do půdy. Zlodějům hrozí za obecné ohrožení až pět let vězení a úhrada způsobené škody (o odhalení pachatelů jsme psali zde).