Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po vandalovi, jenž ničil německé náhrobky, neuklidili ani po čtvrt roce

  11:39aktualizováno  11:39
Loni krátce před silvestrem rozbil vandal na jihlavském hřbitově náhrobky několika německých obyvatel z devatenáctého století. Ještě v úterý ležely rozlámané na cestách mezi hroby a lidé je museli překračovat. Správa městských lesů tvrdí, že k odklizení náhrobků dosud nedostala pokyn.

Poničené náhrobky na jihlavském hřbitově. Fotografie je z poloviny ledna. Stejně to na hřbitově ale vypadá i dnes, náhrobky dosud nikdo neodklidil ani neopravil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jmenovali se Marie Bazallová, Anna a Franz Urbanovi nebo Marie Braunová. Oni a další zažili Jihlavu ještě během devatenáctého století. Většinou zemřeli před druhou světovou válkou. Loni 28. prosince vandal poničil jejich hroby. K úklidu rozlámaných kusů křížů se do tohoto týdne nikdo neměl, ležely povalené na hřbitovních cestách.

O hřbitov se stará Správa městských lesů Jihlava, jíž šéfuje Václav Kodet. Ten měl včera dovolenou.  „O těch náhrobcích rozhoduje magistrát. My s tím nemůžeme hýbat. Nevíme, jestli se to bude opravovat, nebo odstraňovat. My jsme správci a ty náhrobky nejsou lehké. Musí nám to někdo zadat a ještě nezadal, protože věc vyšetřuje policie,“ uvedl včera jeden z podřízených Václava Kodeta.

Vyšetřování trvá, policie už ale má tip na podezřelého

Policie ale netrvá na tom, aby náhrobky stále ležely na stejných místech. „Od nás takový pokyn nevzešel,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté si místo zdokumentovali hned v prosinci.

Vyšetřování deseti poničených pomníků podle ní stále trvá. Kolegové Kroutilové už podezírají z vandalství konkrétního člověka.

Fotogalerie

Primátor Rudolf Chloupek se podivil, že pomníky leží už tři měsíce na stejných místech. „Rozhodně by se s tím něco mělo udělat,“ uvedl.

Mluvčí radnice primátora doplnil, že podnět k odstranění pomníků z cest předá svým kolegům. „Pro mě je překvapující, že se tak ještě nestalo. Myslel jsem si, že správce hřbitova už to zajistil. Asi má svoje důvody, proč tak neudělal,“ doplnil Radek Tulis.

Vedení radnice se přitom v poslední době věnuje vylepšení míst, kde odpočívají někdejší významní obyvatelé Jihlavy. Radní už brzy budou schvalovat dokument, který to potvrdí. Odborníci vytipovávají hroby čestných obyvatel města a dalších významných osobností. A pokud se už k těmto místům nikdo z příbuzných nehlásí, začne jejich údržba za městské peníze. To se bude týkat i různých umělecky či historicky cenných náhrobků, které by bylo škoda odstranit.

Schvalování na magistrátu je na dlouhé lokte

„Pracovníci odboru životního prostředí už připravují materiál, podle něhož by tyto náhrobky mohly přejít do majetku města,“ doplnil Tulis. Primátora Chloupka trochu mrzí, že schvalování na radnici je nejen v této věci na dlouhé lokte. „Tedy aspoň na můj vkus. Počítáme s tím, že to opravíme. Chvíli trvá, než se to vymyslí, připraví, schválí a seženou se peníze,“ dodal.

Považuje ale za důležité připomínat si lidi, kteří v Jihlavě něco znamenali. Zatím není jasné, jestli vandalem poničené náhrobky budou patřit mezi ty, které se budou za peníze města opravovat. K poškozeným hrobům se už nikdo z potomků zemřelých nehlásí.

V Jihlavě stále ještě stojí hodně náhrobků s německými nápisy. Na první pohled je však zřejmé, že už k nim roky nikdo nejezdí, a tím pádem ani neplatí poplatky.

„Ty hroby jsou úředně zrušeny, ale některé ještě nejsou fyzicky odstraněny,“ popsal již před časem Václav Kodet, ředitel Správy městských lesů.

Pokud jsou staré náhrobky s německými nápisy staticky stabilní, zůstávají na místě. A to dokud někdo o toto hrobové místo neprojeví zájem. Jinak je mobiliář z každého rušeného hrobu odklizen na skládku těchto věcí v blízkosti hřbitova.

Zástupci Němců odsunutých z Jihlavy už dříve uvedli, že tento přístup chápou, když už se k hrobům nikdo nehlásí.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz