Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po vandalovi, jenž ničil německé náhrobky, neuklidili ani po čtvrt roce

  11:39aktualizováno  11:39
Loni krátce před silvestrem rozbil vandal na jihlavském hřbitově náhrobky několika německých obyvatel z devatenáctého století. Ještě v úterý ležely rozlámané na cestách mezi hroby a lidé je museli překračovat. Správa městských lesů tvrdí, že k odklizení náhrobků dosud nedostala pokyn.

Poničené náhrobky na jihlavském hřbitově. Fotografie je z poloviny ledna. Stejně to na hřbitově ale vypadá i dnes, náhrobky dosud nikdo neodklidil ani neopravil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jmenovali se Marie Bazallová, Anna a Franz Urbanovi nebo Marie Braunová. Oni a další zažili Jihlavu ještě během devatenáctého století. Většinou zemřeli před druhou světovou válkou. Loni 28. prosince vandal poničil jejich hroby. K úklidu rozlámaných kusů křížů se do tohoto týdne nikdo neměl, ležely povalené na hřbitovních cestách.

O hřbitov se stará Správa městských lesů Jihlava, jíž šéfuje Václav Kodet. Ten měl včera dovolenou.  „O těch náhrobcích rozhoduje magistrát. My s tím nemůžeme hýbat. Nevíme, jestli se to bude opravovat, nebo odstraňovat. My jsme správci a ty náhrobky nejsou lehké. Musí nám to někdo zadat a ještě nezadal, protože věc vyšetřuje policie,“ uvedl včera jeden z podřízených Václava Kodeta.

Vyšetřování trvá, policie už ale má tip na podezřelého

Policie ale netrvá na tom, aby náhrobky stále ležely na stejných místech. „Od nás takový pokyn nevzešel,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté si místo zdokumentovali hned v prosinci.

Vyšetřování deseti poničených pomníků podle ní stále trvá. Kolegové Kroutilové už podezírají z vandalství konkrétního člověka.

Fotogalerie

Primátor Rudolf Chloupek se podivil, že pomníky leží už tři měsíce na stejných místech. „Rozhodně by se s tím něco mělo udělat,“ uvedl.

Mluvčí radnice primátora doplnil, že podnět k odstranění pomníků z cest předá svým kolegům. „Pro mě je překvapující, že se tak ještě nestalo. Myslel jsem si, že správce hřbitova už to zajistil. Asi má svoje důvody, proč tak neudělal,“ doplnil Radek Tulis.

Vedení radnice se přitom v poslední době věnuje vylepšení míst, kde odpočívají někdejší významní obyvatelé Jihlavy. Radní už brzy budou schvalovat dokument, který to potvrdí. Odborníci vytipovávají hroby čestných obyvatel města a dalších významných osobností. A pokud se už k těmto místům nikdo z příbuzných nehlásí, začne jejich údržba za městské peníze. To se bude týkat i různých umělecky či historicky cenných náhrobků, které by bylo škoda odstranit.

Schvalování na magistrátu je na dlouhé lokte

„Pracovníci odboru životního prostředí už připravují materiál, podle něhož by tyto náhrobky mohly přejít do majetku města,“ doplnil Tulis. Primátora Chloupka trochu mrzí, že schvalování na radnici je nejen v této věci na dlouhé lokte. „Tedy aspoň na můj vkus. Počítáme s tím, že to opravíme. Chvíli trvá, než se to vymyslí, připraví, schválí a seženou se peníze,“ dodal.

Považuje ale za důležité připomínat si lidi, kteří v Jihlavě něco znamenali. Zatím není jasné, jestli vandalem poničené náhrobky budou patřit mezi ty, které se budou za peníze města opravovat. K poškozeným hrobům se už nikdo z potomků zemřelých nehlásí.

V Jihlavě stále ještě stojí hodně náhrobků s německými nápisy. Na první pohled je však zřejmé, že už k nim roky nikdo nejezdí, a tím pádem ani neplatí poplatky.

„Ty hroby jsou úředně zrušeny, ale některé ještě nejsou fyzicky odstraněny,“ popsal již před časem Václav Kodet, ředitel Správy městských lesů.

Pokud jsou staré náhrobky s německými nápisy staticky stabilní, zůstávají na místě. A to dokud někdo o toto hrobové místo neprojeví zájem. Jinak je mobiliář z každého rušeného hrobu odklizen na skládku těchto věcí v blízkosti hřbitova.

Zástupci Němců odsunutých z Jihlavy už dříve uvedli, že tento přístup chápou, když už se k hrobům nikdo nehlásí.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Najdete na iDNES.cz