Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uhranul mě obrovský prostor, říká o heráleckém zámku jeho majitelka

  16:25aktualizováno  16:25
Zámecká paní. Tak samu sebe nazývá Alexandra Kasperová, majitelka zámku v Herálci, prvního pětihvězdičkového hotelu na Vysočině. U přestavby bývalého dětského domova stála od začátku do konce a do zámku se zcela zamilovala.

Alexandra Kasperová, majitelka zámku v Herálci, ve kterém otevřel první pětihvězdičkový hotel na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O zámku, ve kterém nyní sídlí pětihvězdičkový hotel, hovoří s nadšením celé hodiny. "Za pár let se chceme stát známou značkou, jež bude symbolizovat kvalitu," říká Alexandra Kasperová.

Najít ve svém diáři hodinu v prvních dnech po otevření hotelu nedokázala. A tak rozhovor vznikal během tiskové konference a následné více než dvouhodinové prohlídky. Odpovědnějšího člověka není, na rekonstrukci se osobně podílela od počátku do konce.

Alexandra Kasperová

Vystudovala žurnalistiku a působila v ČTK jako domácí reportérka. V roce 1993 na Slovensku založila PR agenturu Media In.

Stála i při zrodu business & family klubu Penati na Slovensku. 

Je jí 48 let, je vdaná a má čtyři děti.

Vypadáte tady na zámku opravdu šťastně...
Herálec je pro mě potvrzením toho, že lidé na zámku nezanechali jen svůj pracovní čas, ale i srdce. Mnozí odcházeli s těžkým srdcem. Zdejší zámek zanechal hlubokou stopu ve všech, kdo se rekonstrukce účastnili. Ve mně ten pocit přetrvává stále.

Jak jste k heráleckému zámečku vůbec přišla?
Prodával se a dostala se k nám nabídka. S manželem jsme se tu byli podívat. On pak jel na Brno, já na Prahu. V autě jsme po telefonu řešili, zda ho koupit nebo ne. A nakonec jsme ho koupili.

Proč jste se rozhodli přestavět ho v pětihvězdičkový hotel?
Je to vhodné využití. Pětihvězdičkový boutique hotel na Vysočině chyběl. A koncept klubového resortu chybí i v celé republice. Protože jsme s tím už měli zkušenosti, rozhodli jsme se to do Herálce v menším měřítku přenést.

Hotel je dostavěn, otevřen, přijímá první hosty. Skončila tak ta nejdůležitější práce?
Naivně jsme si mysleli, že si teď trochu vydechneme, a po čase odpočinku zapracujeme ještě na marketingu. Jenže práce je tu stále víc než dost. Během pár let bychom chtěli být známou značkou, která bude symbolizovat kvalitu.

Z heráleckého zámku se po opravě stal Chateau Herálec, první pětihvězdičkový

Jaké jste měla pocity, když jste do zámku poprvé vkročila?
Uhranul mě obrovský prostor. Bylo to jako divadlo. Při diskusích, co s tím, jsme proto zvolili jakýsi divadelní inscenační efekt.

Prakticky v každé místnosti jsou velké tapety, fresky, fotky...
Ano. To je právě proto. Chtěli jsme původně použít fotografie. Jenže fotky by při své velikosti musely být tak kvalitní, že to nebylo možné. Navíc je kolem spousta přírody, a tak jsme ji nechtěli dávat i dovnitř. Pak kdosi navrhl, že bychom interiér mohli pojmout jako malířskou stylizaci. A to se líbilo i řediteli oblastní galerie. Pustil nás do archivů, kde jsme si vybrali obrazy a na tapety použili jejich výřezy. Galerie nám dokonce zapůjčí všechny originály, budeme tady pak jako jakási předsunutá galerie.

Vsadili jste na historii, hotel vypadá opravdu jako zámek. Bylo obtížné to prosadit u památkářů?
Museli jsme s nimi hodně dlouho vyjednávat. A někdy to bylo i vtipné. Třeba ve vstupní hale bylo staré tmavé dřevěné obložení. To jsme chtěli sundat, ale památkáři to nedovolili. Začali jsme přemýšlet, jestli tam nemáme nasadit nějakou dřevokaznou houbu, aby to povolili. Nakonec jsme objevili původní staré erby na stěně. Protože byly ještě starší než obložení, s památkáři jsme to vyhandlovali. Řekli, ať zachováme to, co je starší. Ale jinak byli památkáři hodně vstřícní, svolní k novým myšlenkám.

Z heráleckého zámku se po opravě stal Chateau Herálec, první pětihvězdičkový

Říkala jste, že je zámek charakteristický velkým prostorem. Podařilo se to zachovat?
Je tu všude velký otevřený prostor, návštěvníci mají pocit volnosti. Je tu 19 pokojů, všechny extrémně veliké. Museli jsme vymyslet novou hotelovou kategorii Grande. Například propojitelné královské apartmá má 214 metrů čtverečních. Původně jsme chtěli i společné relaxační prostory rozčlenit na místnosti, ale nakonec jsme obrovský prostor ponechali.

Zámkem se prolíná motiv pětilisté herálecké růže. Je i na potazích desítek sedacích souprav.
Právě s tím byl největší problém. Vzor jsme si udělali sami. Jenže jsme nemohli sehnat nikoho, kdo by to ušil. V České republice má textilní výroba tradici. Jenže teď to byla samá insolvence, zastavená činnost, exekuce. V Ledči jsme narazili na španělského výrobce. Dva měsíce jsme s ním jednali až zjistil, že to ušít nelze. Tak jsem sedla k internetu a náhodou jsem našla výrobce v Chýnově u Tábora. Poslali jsme mu vzory, do týdne zjistil, že to zvládne i v požadovaném množství.

Zámek už vítá první hosty. Veřejnost se sem už jen tak nedostane. V červenci jste pro ni uspořádali den otevřených dveří...
Všichni jsme tomu museli obětovat celý den. Bylo tu neuvěřitelných 3 300 lidí. My jsme při tom nechtěli publicitu. Dali jsme jen jeden leták starostovi, kdyby měl zájem podívat se někdo z místních. A pak nám sem jezdily autobusy z celé republiky. Ještě v devět večer se táhla fronta od zámku až k bráně. Neuvěřitelné. Ale byl to krásný doklad toho, jak tato nádherná stavba lidi láká.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz