Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelka hudby brojí proti nočnímu klubu nedaleko žďárské radnice

  19:10aktualizováno  19:10
Do radničních novin ve Ždáru doputoval nezvyklý dopis. Pisatel, podepsaný jako Marie Laušmanová, učitelka hudby si v něm si stěžuje na noční klub, který sousedí se Starou radnicí. Vedení města se ale brání, že podnik plní veškeré své zákonné povinnosti. Klub kvůli stížnosti alespoň odstranil červené lucerny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„V těsné blízkosti krásné žďárské radnice, kde se každý víkend uzavírají s nadšením sňatky novomanželů, stojí jistě s blahosklonností města dům s červenými světly, který rodiny a lidské vztahy rozkládá,“ píše mimo jiné ve svém dopise, adresovaným radním Žďáru, Laušmanová, učitelka hudby.

A v dopise, který nechala otisknout i ve Žďárských novinách, radní vyzývá, zda budou v souvislosti s nočním klubem „nečinně přihlížet jeho vlivu a existenci ještě dalších 10, 20 let.“

MF DNES se pokusila pisatelku přímo kontaktovat, nebyla ale úspěšná. S ženou ale podle místostarosty Ždáru Jaromíra Brychty osobně problém již diskutovala starostka obce Dagmar Zveřinová.

A ta se brání, že vedení radnice sestížností i kdyby chtělo, nic nezmůže. „My jsme se touto záležitostí už několikrát zaobírali, už to v minulosti bylo projednáváno. Byly tady určité podněty a na jejich základě tam průběžně provádíme kontroly,“ uvedla Zvěřinová.

Místostarosta Brychta sice připouští, že nedaleko od klubu je poměrně vysoký frekvence městských akcí.  „Máme tam na Staré radnici svatby, koncerty, chodíme kolem často. Ale nikdy jsem neviděl nikoho vejít tam, ani ven,“ dodal jedním dechem.

Město navíc nemá v ruce ani žádné stížnosti či třeba pohledávky vůči provozovateli. „Musím říci, že  to zařízení opravdu dodržuje striktně veškerá nařízení zákona. Z pozice poplatků daní vůči městu jsou platby vždy vyrovnány a není tam nikdy prodlení. Živnostenský úřad tam našel jen jedno drobné pochybení, které bylo neprodleně odstraněno," uvedla starostka.

Noční klub Ricco v Radniční ulici provozuje Leoš Filippi. „Podnik je ve Žďáře, který má dvacet tisíc obyvatel, deset let. Nikdo s ním problém nemá, kromě jedné paní,“ okomentoval stížnost majitel nočního podniku.

Podle něj by zavření podniku situaci ve Ždáře naopak zhoršilo. „Chlapi nejstarší řemeslo vyhledávali a vždycky vyhledávat budou. Chodí mi tam doktoři, právníci i policajti, podnik je na úrovni a nemůžu si dovolit žádný problém. A jestli to nebude u mě, tak budou baby postávat na ulicích, před školama a fungovat na privátech, nebo v autech, na mnohem horší úrovni,“ dodal Filippi. Jeho noční klub je nyní jediný svého druhu ve městě.

Omezit zákazem i ostatní provozovny? Nepřipadá v úvahu

Podle vedení města nepřichází v úvahu ani varianta, že by se v Radniční ulici, kde se noční klub Ricco nachází, omezil noční provoz.

„Varianta, kdy by v této konkrétní ulici byl omezen provoz nočních provozoven, to nemůžeme připustit. Jsou tam i jiné provozovny pohostinského typu, konají se tam i svatby a ty by musely končit v deset hodin večer, to nepřipadá v úvahu, abychom kvůli jednomu zařízení výrazně omezili činnost dalších podnikatelů,“ dodala starostka.

Stížnosti na podnik podle starostky nemají ani strážci pořádku. „Ani městská a státní policie nemá signály, že by tam docházelo k narušování veřejného pořádku, nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství v bezprostředním okolí či se odehrávala hlučná činnost,“ dodala s tím, že městská policie tu lokalitu nadále monitoruje.

Kompromis: Červené lucerny z ulice zmizely

A radnice se proto s provozovatelem podniku dohodlo alespoň na kompromisu. "Snažili jsme se v rámci smířlivé cesty apelovat na provozovatele, aby alespoň červené lucerny byly odstraněny," dodala první žena Žďáru.

„Za deset let provozu podniku tam byly dvě červené lucerničky, které už tam nejsou,“ upřesnil místostarosta Brychta. „Teď, když už jsou ta dvě červená světla odebraná, řešíme naprosto umělý problém,“ dodal Brychta.

Podle majitele klubu Filippiho tak nyní zvenčí vůbec není patrné, že jde o night club. „Lucerničky byla jediná reklama, která tam byla. Dnes i když na ulici čeká zákazník, tak stojí před domem a volá mi že neví, kde to je,“ dodal Filippi s tím, že je provozovna označená pouze názvem Ricco bar.

Dům má podle svých slov v pronájmu od soukromé osoby. „Předtím se tam vystřídalo asi deset nájemců, kteří neplatili. Jsem jediný, který tam deset let platí nájem, chtěl bych paní stěžovatelku vidět, jak by ona v dnešní době nějak využila nějaký podnájem,“ dodal Filippi.

Učitelce hudby Laušmanové se však nelíbí ani inzerce podniku v místních tiskovinách. „Ani v této věci nejsme schopni nějakým způsobem zasáhnout,“ dodala starostka Žďáru Zvěřinová, které se naopak nepozdává forma stížnosti Laušmanové prostřednictvím radničních novin.

„Říkám si, jestli tahle reakce je nejšťastnější forma, je to skoro ta nejlepší reklama. Zastavují mě lidé a říkají, konečně už vím, kde ten podnik je,“ dodala starostka Zvěřinová.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz