Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Angličtinářka je ve finále Zlatého Ámose. Nezkazila to ani porucha auta

  9:11aktualizováno  9:11
Učitelka angličtiny na černovické základní škole Alena Michálková se probojovala do finále celorepublikové soutěže Zlatý Ámos. Finálové kolo se uskuteční 18. března v Praze. Angličtinářka už úspěšně absolvovala regionální i semifinálové kolo, a to i přes drobné problémy, které se jí postavily do cesty.

Osmáci a deváťáci černovické školy slaví úspěch se svou učitelkou Alenou Michálkovou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Během jízdy do Olomouce, kde se konal právě regionální „rozstřel“, se jí na dálnici porouchalo auto plné podporujících žáků. „Věděla jsem, že je nemohu zklamat. Musela jsem to prostě vyřešit a sehnat jiný odvoz. Nemohla jsem se k nim jen tak otočit zády a říci, že kvůli takovým komplikacím se soutěže nezúčastním,“ vzpomíná dnes již s úsměvem Michálková.

Postupu do celostátního finále zprvu příliš nevěřila, nepřipadala si ničím tak výjimečná, aby právě ona pokračovala dál. Porota ji však do finále poslala.

Svou třídní učitelku žáci do soutěže přihlásili potají. O tom, že bude bojovat za malé městečko na Pelhřimovsku, se Alena Michálková dozvěděla teprve až tehdy, kdy měly děti nasbíráno více než šedesát podpisů pro nominaci.

„To už se těžko odmítá. Byl to šok následovaný radostí, ale i obrovskými obavami z toho, aby na mě byli žáci vůbec pyšní. V nitru jsem poměrně plachý člověk, a navíc jsem šla do pro mě dosud neznámé oblasti. Teď už je to ale dobře rozběhlé soukolí,“ popisuje učitelka.

Celkově bylo zapotřebí získat sto podpisů. I přesto, že černovická základní škola patří k těm menším na Vysočině, nebyla o ně nouze. Podepsali se totiž všichni, co uměli psát. Navíc se ochotně zapojili i rodiče a pomohli tak Alenu Michálkovou posunout do regionálního kola.

„Mám tu nejkrásnější práci na světě. Naplňuje mě a má smysl“

A jak se vůbec dostala k pedagogice? Prý chtěla být učitelkou odmala. „Popravdě, mám tu nejkrásnější práci na světě, neuvěřitelně mě naplňuje a hlavně má smysl,“ říká.

Zlatý Ámos

Celorepubliková anketa o nejlepšího učitele má letos na programu svůj 23. ročník. Závěrečné kolo se uskuteční 18. března v Praze.

Finále je veřejné a učitelé i učitelky v něm budou bojovat v týmu se svými žáky. Čeká je hned několik soutěžních úkolů.

O titul letos bojují kromě učitelky Aleny Michálkové z Černovic také pedagogové ze Dvora Králové nad Labem, Zábřehu, Vítkova, Přerova a Prahy-Vinoře.

Nejsilnější stránkou Aleny Michálkové je podle jejích žáků energičnost. „Paní učitelka má takový specifický osobní šarm a hlavně vnitřní energii, kterou nás vždy dokáže dostatečně motivovat,“ uvedl Šimon Novák, který chodí na černovickou školu.

Ve finále Zlatého Ámose čekají na Michálkovou dva tajné úkoly. „Na ty se prostě nejde dostatečně připravit. Nejtěžší je mluvit spatra na téma, které vám zadají až na místě. Toho se popravdě trochu bojím,“ svěřila se učitelka s titulem Ámoska Vysočiny pro letošní rok.

Studenti ji ale těsně před finále nenechávají ve štychu a průběžně pomáhají s přípravami. Porady probíhají i po vyučování u nominované učitelky doma.

„Nechceme nic podcenit, jsme příliš blízko na to, abychom teď zvolnili tempo. Všechny nás to moc baví a myslím si, že nás to jen sblížilo,“ doplňuje učitelka.

Podporu našla nejen doma u manžela a dětí, ale i u ředitele školy Roberta Štefánka. „Jsme pyšní na to, že ve škole máme semifinalistku Zlatého Ámose. Vítězství bych jí moc přál, rozhodně by si ho za svou píli a vervu, s jakou se o žáky stará, zasloužila,“ dodává ředitel.

Organizátoři nevěděli, kde Černovice jsou. Ocenění přepisovali

V závěrečném boji o titul si kandidáti musejí připravit krom hrané scénky i vtipnou prezentaci školy. I město se celorepublikově zviditelní. „V Olomouci ani nevěděli, že nějaké Černovice existují, museli jsme jim popisovat, kde se přibližně nacházejí. Na ocenění dokonce napsali - Černošice u Tábora. Dodatečně to pak museli opravovat,“ zmiňuje jednu vtipnou příhodu Alena Michálková.

Těší se na setkání s hlavou státu Milošem Zemanem, u kterého mají semifinalisté sjednanou audienci. Jako odměna za umístění je čeká i soukromá prohlídka Pražského hradu.

„Normálně bych se do těchto míst asi ani nepodívala, natož se setkat s prezidentem. Určitě je to pro mě velmi zajímavé a už teď jsem zvědavá,“ říká Michálková, která na škole působí už patnáctým rokem. Mezitím si ještě odskočila na mateřskou dovolenou se svými třemi dětmi.

„Finálového rozuzlení Zlatého Ámose se už nebojím, budu tam mít své studenty, se kterými si to chci hlavně užít a udělat z toho krásnou vzpomínku pro všechny,“ konstatuje angličtinářka závěrem.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz