Střední školy a učiliště na Vysočině se potýkají s úbytkem studentů. Ilustrační foto

Střední školy a učiliště na Vysočině se potýkají s úbytkem studentů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Úbytek žáků na Vysočině trápí hlavně učiliště a střední školy

  • 0
Učiliště a střední školy na Vysočině se stejně jako zbytek republiky potýkají s úbytkem studentů. Na střední školy nastupují slabé ročníky a tento trend se zřejmě nezlepší ani do budoucna. Začíná se mluvit o slučování, případně i rušení škol.

"Zmapovali jsme současnou situaci ve středním školství na Vysočině. Podle demografické křivky nám přichází do škol nejméně početné ročníky. Na Vysočině existuje určitá nabídka, která však dalece převyšuje poptávku. To znamená, že školy jsou méně naplněné, což je nehospodárné," vysvětlila radní kraje pro oblast školství Marie Kružíková.

Kraj si proto nechal vypracovat studii, která mapuje, jaký je zájem žáků o ty které obory a jak přibližně bude situace vypadat za deset až patnáct let. Na její výsledky, které jsou již k dispozici na stránkách kraje, budou navazovat další kroky. Ty by měly směřovat k optimálnímu řešení tak, aby nabídka odpovídala zájmu žáků.

Studii může kdokoli připomínkovat až do 17. října. Poté se sejdou všichni, kterých se týká, tedy zástupci kraje, ředitelé škol i firmy, aby společně nalezli východisko. Koncepci pak připraví odbor školství.

"Je potřeba vše prodiskutovat. Musíme počítat s různými faktory. Mezi ně patří i určité pohyby. Když přišla firma Bosch, zvedl se mezi studenty zájem o strojírenské obory, protože firma měla zájem o lidi vzdělané v této oblasti, naplňovaly se strojírenské obory, které předtím zůstávaly nepovšimnuty. Teď, když se začalo ve strojírenství propouštět, měly naopak více zakázek stavební firmy, proto se zdvihl zájem o stavební obory. S tím vším je nutné počítat," upozornila Kružíková.

Studenti chybí nejvíce na učebních oborech

Nejvíce ubývá zájemců o učební obory. I přesto, že školy dělají, co mohou. "Úbytek je značný. Řešení jsou různá, ale záleží především na kraji, jak se rozhodne. U nás máme rozsáhlý areál, využíváme navíc i školu na třešťském náměstí. Pokud by došlo k dalšímu úbytku žáků, mohli bychom ji eventuelně vrátit městu," mínil ředitel Středního odborného učiliště a Střední odborné školy v Třešti František Pospíchal.

Nabízet další speciální obory podle něj není příliš dobrým řešením. "V kraji je dost široká nabídka nejrůznějších oborů. Situaci bychom mohli zvládnout i tím, že se v jedné třídě budou vyučovat dva obory. Odborné předměty by se učily zvlášť a všeobecné spolu. Tak to na mnoha školách již funguje a kvalita výuky se rozhodně nezhoršila," dodal Pospíchal.

Úbytek studentů v Třešti by měl negativní dopad i na město. "Pokud ubude studentů, určitě to pocítíme i ve městě, protože dojíždějící využívají jeho služeb. Město samotné ale těžko může výrazněji pomoci škole tak, aby příliv zájemců byl co největší," uvedl starosta Vladislav Nechvátal.

Zároveň ale dodal, že s většími úspornými opatřeními by měli krajští úředníci začít u škol ve větších městech. "Usilujeme ve spolupráci se školou o to, aby dopad při eventuálním úbytku studentů na chod zdejší školy byl co nejmenší a aby se kraj zaměřil nejdříve na školy ve větších městech. Ve velkém městě mohou být budovy bývalých škol využity k různým komerčním účelům, v malém městě je to velmi složité," podotkl Nechvátal

O řemesla je v Třebíči zájem, poptávka po vyučených stoupá

Naprosto opačnou situaci zažívá v současné době Střední škola řemesel v Třebíči. "Oproti mým některým kolegům mohu říci, že jsem s letošní situací naprosto spokojen. Už loni, kdy všichni deklarovali velký pokles, jsme my zaznamenali obrovský nárůst počtu studentů. Letos, když jsme mysleli, že se jich opravdu přihlásí daleko méně, je situace zhruba stejná jako loni. Takže já si mnu ruce," vyjádřil se ředitel školy Jaroslav Donutil.

Podle něj stoupl zájem především proto, že poptávka po vyučených stoupá. "Za poslední tři až čtyři roky poptávka po našich oborech výrazně stoupla. Pokud by však v následujících letech došlo k poklesu počtu žáků, řešením by asi bylo slučování oborů," dodal Donutil.

Jednotlivá řešení stávající situace projedná ve spolupráci se všemi zúčastněnými odbor školství po 17. říjnu. Není však vyloučené, že dojde ke slučování oborů, případně škol. Možné je i to, že některá zařízení budou uzavřena.