Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Enrico Gombala

Pohyb v hnízdě ustal, hasiči v něm našli otrávená orlí mláďata

  • 14
Nedaleko Náměště nad Oslavou před pár dny objevili ochránci přírody dvě mrtvá mláďata orla mořského. Obě uhynula následkem otravy karbamátem. Otrávené sousto, které podle všeho někdo nastražil, do hnízda donesl jeden z rodičů.

Členové organizace Českého svazu ochránců přírody Náměšťské rybníky pozorovali hnízdo orlů mořských u Náměšti už od hnízdění.

„Vajíčka začínají orli snášet v únoru. Byli jsme svědky narození mláďat, jejich růstu. A teď, když jsme se těšili, že budou konečně vyvedena, jsme je našli mrtvá,“ říká předseda organizace Vojtěch Mrlík.

Koncem června ze své pozorovatelny vzdálené zhruba tři sta metrů náhle v hnízdě neviděli žádný pohyb.

„Křídlo jednoho z mláďat viselo dolů. Nejprve jsme to nechali být, ale po dalších třech hodinách jsme udělali další kontrolu, a jelikož stav zůstal nezměněn, tak jsme se rozhodli k hnízdu vylézt,“ přibližuje Mrlík.

Nakonec si na pomoc zavolali hasiče, kteří pak mrtvá mláďata objevili.

Zvíře se po požití jedu udusí

„Dospělí ptáci krmí mladé tak, že mají revír nějakých deset až patnáct kilometrů na každou stranu a v něm co seberou či uloví, tak donesou mláďatům. A takhle jim tam před pár dny přinesli i to otrávené,“ je přesvědčen Mrlík.

S velkou pravděpodobností přitom podle něj nezahynula pouze obě mláďata, ale i jeden z dospělých orlů.

„Myslíme si, že to tak bylo, protože od té doby jsme v hnízdě už žádný pohyb nezaznamenali. Mám sice zprávy od členů mysliveckého sdružení, že tam jednoho ptáka pořád vídají, ale právě pouze jednoho,“ zmiňuje.

Že by se orli mohli otrávit například pozřením mrtvého potkana, který by předtím karbamát pozřel, Mrlík vylučuje.

„Rodenticidy jedu na krysy, myši a potkany jsou úplně na jiné bázi, než tenhle. A druhá věc je ta, že orli mořští potkany v podstatě neloví,“ vysvětluje.

„Každopádně jde o krutou smrt. Mechanizmus je takový, že vyblokuje přenesení vzruchů v mozku a zvířeti ochrne dýchací centrum. Udusí se,“ popisuje.

Ročně evidují zhruba padesát případů

Podle něj někdo zřejmě použil karbamát v návnadě. „Oni si opatří preparát, ačkoliv nechápu, jak je to možné, protože je u nás zakázaný. Pak ho dají do nějakého mrtvého zvířete, do zbytku kůže nebo do ryb. Zkrátka udělají návnadu, na kterou mrchožrouti jdou,“ poznamenal.

Podobných případů otravy karbamátem podle něj ročně evidují ochránci zvířat kolem padesáti. „To jsou ovšem jen ty nahlášené. Každopádně nejde pouze o orly, otrávené jsou kočky, psi, lišky, ale třeba i krávy,“ podotýká Mrlík.

Případem z Náměště se už zabývá i policie. „Podle mě ale ještě nic nemají. A co bych takovému člověku, který tráví zvířata, řekl, kdybych ho potkal? Nic, já bych ho rovnou zavřel,“ má jasno Mrlík.