Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na D1 u Jihlavy skončila modernizace. Dálnice je průjezdná bez omezení

  18:23aktualizováno  18:23
Ředitelství silnic a dálnic dokončilo modernizaci dálnice D1 na Vysočině mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Od páteční 14. hodiny se úsekem jezdí po novém povrchu bez omezení. Na nejvytíženější české dopravní tepně je to již čtvrtý úsek, který se otevřel po kompletní přestavbě.

Na dálnici D1 mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou už se řidiči v obou směrech svezou po novém povrchu bez omezení. Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Stavební práce na 8,5 kilometrech dálnice mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem se zimními přestávkami omezovaly dopravu od jara 2013. Podle původních předpokladů měly být hotové už loni, práce se však protáhly.

Stavbu provádělo Sdružení CPI pro D1 vedené firmou Colas CZ. Podle smlouvy uzavřené s ŘSD by zakázka měla stát 649 milionů korun bez DPH.

Stejně jako v jiných úsecích „déjedničky“, i zde oprava spočívala v rozšíření dálnice a položení nového cementobetonového povrchu.

„Součástí stavby bylo i doplnění odstavných zálivů a zálivů SOS hlásek, úprava a doplnění přejezdů středního dělicího pásu a přídatných pruhů, modernizace mostních objektů, úpravu odvodnění, inženýrských sítí a dopravního značení,“ vyjmenoval mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Modernizace se dotkla celkem jedenácti mostů, z toho dvou nadjezdů nad dálnicí, osmi propustků, šesti přejezdů středního dělícího pásu a dvou odpočívek. Drobně upravena byla i složitá mimoúrovňová křižovatka u Jihlavy.

„Srovnaná byla výšková napojení v jednotlivých větvích a dopravní značení,“ konstatoval Rýdl.

Na Vysočině se D1 opravuje už jen mezi Meziříčím a Měřínem

Na dalším opravovaném úseku D1 mezi exity 153 u Lhotky a 162 u Velké Bíteše na Vysočině definitivně skončila dopravní omezení 3. září. Práce na tomto úseku rovněž začaly na jaře 2013 a stejně jako u Jihlavy měly být hotové už minulý rok.

Modernizaci dálnice u Bíteše provádělo Sdružení D1 Lhotka - Velká Bíteš v čele s firmou OHL ŽS. Původní cena zakázky činila 596,8 milionu korun bez DPH. Kvůli problémům s nestabilním podložím předloni firma OHL SŽ stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí víceprací. Podle tehdejších informací jí pak ředitelství silnic rozpočet zvýšilo o deset milionů korun.

S dalším omezením na D1 v Kraji Vysočina ale musejí řidiči počítat mezi Měřínem na 134. kilometru a Velkým Meziříčím na 141. kilometru. Na modernizaci sedmi kilometrů dálnice se tam pracuje od letošního 6. září, práce by měly trvat 20 měsíců (o zahájení prací jsme psali zde). Začaly později, než ŘSD původně plánovalo, a to kvůli tomu, že výběrové řízení prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Mezi Měřínem a Velkým Meziříčím jde o sedmý úsek D1, kde byla modernizace zahájena. Jeho opravy budou stát miliardu korun, provede je sdružení firem Eurovia CS a Strabag.

Celá oprava dálnice mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená na 21 úseků.

Autoři: ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Najdete na iDNES.cz