Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Hrutova rozkvetly májové orchideje. Ochránci otevřou vzácný mokřad

  13:47aktualizováno  13:47
Kdo ještě nemá program na neděli, může se vydat na louku u Hrutova na Jihlavsku. V těchto dnech tam právě rozkvétají tisíce vzácných orchidejí – prstnatců májových. Velké fialovorůžové květy v přírodní rezervaci Na Podlesích mohou lidé obdivovat v doprovodu odborníků.

Mokřad u Hrutova, kde rostou a žijí vzácné rostliny a živočichové, jako je prstnatec májový (na snímku), tolije bahenní, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá či kuňka ohnivá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Do rezervace se dostanou po provizorním chodníčku," řekla Kateřina Feikusová z pořádající organizace Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích.

Na programu je i seminář zaměřený na botaniku a entomologii. "Lidé se dozví, proč je louka chráněná," uvedla Feikusová. Kromě efektního prstnatce májového tam roste kolem stovky druhů dalších rostlin. Mezi nejvzácnější patří vrba rozmarýnolistá a vachta trojlistá. Na louce má "domov" také mnoho živočišných druhů, včetně hmyzu.

Mokřad u Hrutova, kde rostou a žijí vzácné rostliny a živočichové, jako je prstnatec májový, tolije bahenní, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá či kuňka ohnivá.
Mokřad u Hrutova, kde rostou a žijí vzácné rostliny a živočichové, jako je prstnatec májový (na snímku), tolije bahenní, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá či kuňka ohnivá.
Mokřad u Hrutova, kde rostou a žijí vzácné rostliny a živočichové, jako je prstnatec májový (na snímku), tolije bahenní, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá či kuňka ohnivá.
Mokřad u Hrutova, kde rostou a žijí vzácné rostliny a živočichové, jako je prstnatec májový, tolije bahenní, vachta trojlistá, vrba rozmarýnolistá či kuňka ohnivá.

Zájemci si mohou vyzkoušet i kosení kosou; chráněný dvouhektarový mokřad se totiž musí pravidelně ručně kosit. Ochráncům přírody z Kněžic, kteří se o louku starají sedmadvacátým rokem, s tím pomáhají dobrovolníci. Kosení se koná poslední dva týdny v červenci.

"Musíme se tam pohybovat v holínkách. Tráva se ručně vytahuje na plachtách do okolního ochranného pásma. Pak se suší," přiblížila Feikusová.

Seno z mokřadu není moc dobré a na krmení ho nikdo nechce. Ochránci ho používají jako podestýlku pro své padesátihlavé stádo ovcí. Kdyby se o louku nikdo nestaral, zarostla by a cenné rostliny by během několika let vymizely. Rezervace je přístupná ze silnice mezi obcemi Brodce a Opatov.

Autoři:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Najdete na iDNES.cz