Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U hráze Velkého Dářka vyrostl obří rozcestník s velkým nosem

  15:12aktualizováno  15:12
Od minulého týdne zdobí Žďársko další nepřehlédnutelné dílo mladého výtvarníka Michala Olšiaka. Tentokrát má navíc čtyřmetrová plastika, která stojí u hráze Velkého Dářka, i funkci rozcestníku. Symbolizuje oživlé kořeny vodních rostlin.

Čtyřmetrová plastika žďárského výtvarníka Michala Olšiaka stojí u hráze Velkého Dářka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Popularita Olšiakových obřích výtvorů se zvířecí a trochu pohádkovou tematikou jako v poslední době na Vysočině roste. Rozcestník u Dářka je už jedenáctou skulpturou v regionu. Celkem jich má autor na kontě patnáct.

Olšiakovy sochy na Žďársku

Mamut - mezi Hamry a Rozštípenou skálou
Kůň s povozem v bažině - Hamry nad Sázavou
Hamroň - mezi Hamry a Frendlovským rybníkem
Mamlas - u remízku za sídlištěm Klafar ve Žďáru nad Sázavou
Klafar Rak - v obci Račín
Hroši - ve Škrdlovicích u hostince
Výr - osada Yukon u Třech studní
Želva - u kostela v Obyčtově
Strom - Poděšín
Hraniční kámen - na hrázi Pilské nádrže
Rozcestník - na hrázi Velkého Dářka

Většina vznikla v posledních pěti letech. Dnes už je sochař nemusí sám prosazovat a sponzorovat, jak tomu bylo u Mamlase a Mamuta. Nabídky přicházejí samy, od podnikatelů nebo od starostů obcí.

V hlavě má spoustu představ, které se snaží realizovat

"Jsem rád, když se sochy lidem líbí. Nepotřebuju ale, aby se o mně mluvilo jako o umělci. Nejsem žádný umělec. Prostě si hraju. Mám v hlavě plno představ, které se snažím realizovat," říká skromně muž s dredy.

Jeho roční syn Mikuláš, který si na hrázi rybníka hraje v písku, co tu po sochání zbyl, vesele přikyvuje. Také on je jednou z inspirací třiatřicetiletého malíře, sochaře a cestovatele, který miluje přírodu a zvířata a naopak nemá rád depresivní umění.

"Chci, aby moje sochy byly přívětivé a třeba i trochu úsměvné. Aby to v lidech vyvolávalo dobré pocity. Myslím, že těch těžkých, drásajících děl je dost a já sám takové věci nemusím," přiznává Olšiak.

Mezi jeho oblíbené tvůrce patří například Matyáš Braun, který taky umisťoval sochy v přírodě, Botticelli nebo Hieronymus Bosch, který vnášel do obrazů zvířecí prvky.

Umělec samouk

"Jsem vlastně samouk. Do žádné výtvarné školy jsem nechodil. Asi jsem nějaké nadání zdědil po rodičích. Táta vyřezával sochy ze dřeva a maminka je taky tvůrčí člověk. Když jsme byli já a moji sourozenci malí, pořád jsme něco tvořili. Kupovala nám barvy, hlínu a pak s námi malovala nebo modelovala," vzpomíná Michal Olšiak a dodává, že jeho sestra a bratr jsou dnes také profesionální výtvarníci.

"Možná mě ovlivnilo i to, že jsem jako dítě býval hodně nemocný. Byl jsem doma a snažil se zabavit. Četl jsem třeba encyklopedie zvířat. Ty jsou teď mým častým motivem. A začal jsem malovat obrázky. Když mi bylo čtrnáct, koupil si ode mě obraz jeden náš známý. To mi docela zvedlo sebevědomí," vypráví samouk.

Po gymnáziu sice chtěl studovat vysokou školu s výtvarným zaměřením, pak si to ale rozmyslel. "Když jsem viděl některé vyhublé studenty poznamenané drogami, které jsou dnes na těchto školách běžně dostupné, nebylo mi z toho dobře," dodává Olšiak, který se rozhodl místo studia trávit mládí cestováním.

Své první plastiky pak tvořil v Německu. Sochy vyrábí Olšiak z betonu nebo z pískovce. "Záleží na tom, jak velká má socha být a jestli se dá vůbec tak velký kus kamene sehnat. Ale jde taky o náklady. Beton je samozřejmě levnější," vysvětluje sochař. Další důležitou okolností je čas, ve kterém dílo vzniká. U pískovce může člověk práci na čas přerušit a přemýšlet, což u betonu nejde.

"Nejraději dělám sochy v přírodě. Mám plno nápadů. Například strom uprostřed lesa, který vylézá z močálu, a podobné věci, za kterými by si lidé museli dojít pěšky. Myslím, že moje tvorba se moc nehodí do středu obcí ani měst. Ale jsou i místa ve městě, kam by se, myslím, moje sochy hodily. Třeba na kruhový objezd u žďárského nádraží," říká Olšiak.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz