Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci označují lesopark za Disneyland. Je to jen závist, tvrdí majitel

  11:26aktualizováno  11:26
Turistická atrakce nedaleko Telče a Dačic vzbudila u mnohých lidí odpor. Podle nich do panenské přírody České Kanady tento typ podnikatelských záměrů nepatří. Majitel se brání: „Chci jen něco dělat pro děti.“

Takto rozhledna U Jakuba vypadala po dostavbě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pomalu se uzavírá první hlavní sezona v nedávno otevřeném lesoparku u Valtínova nedaleko Telče a Dačic. Ukrývá se v lesích na Havlově hoře, slavnostní otevření se uskutečnilo počátkem července.

Lesopark vznikl v bezprostřední blízkosti tři roky staré rozhledny U Jakuba. Areál je soukromým projektem místního podnikatele Karla Plucara, jemuž patří velké množství nemovitostí a stovky hektarů pozemků v okolí.

Lesopark postavený částečně z dotací zahrnuje imitaci staroslovanského opevnění z kamenů s podzemní chodbou s kostlivcem. Návštěvníci mají k dispozici také perníkovou chaloupku, pískoviště, stánky s občerstvením. Dá se jít na lesní naučné stezky, jedna končí u balvanu s názvem Ďáblova prdel. Tam se turisté hojně fotografují.

Nové turistické lákadlo si za léto stihlo najít dost příznivců. O tom svědčí zápisy v knize návštěv.

Stížnosti na hluk i parkování

Ale jsou tu rovněž zarytí odpůrci. Vadí jim třeba hluk, který zachytili z hudebních produkcí, odpadky či ježdění na čtyřkolkách po lesních pozemcích. Zlobí se na parkování návštěvníků po lesích a na soukromých parcelách jiných majitelů, zvýšený pohyb aut tam, kde dosud jezdili hlavně aktivní cykloturisté.

„Nevadí mi rozhledna jako taková. Štve mě to, co nově vzniklo v jejím okolí. To je zcela cizorodý prvek ve stylu úpadkové kultury. Jak toto mohl někdo v přírodním parku Česká Kanada povolit, to opravdu nechápu,“ shodně konstatovali Tomáš Homola, který má chalupu v Novém Světě, a Ondřej Závodský, jenž řadu víkendů a dovolené tráví v Terezíně. Osady jsou v sousedství rozhledny.

Fotogalerie

Ostatní, kteří mluvili shodně, nechtěli zveřejnit své jméno. Majitele rozhledny považují za „vlivného člověka“.

„Když lesopark, jemuž se tu neřekne jinak než ‚disneyland‘, slavnostně otvírali, místní srnky asi musely utéct do Rakouska, jaký šel odtud hluk z hudební produkce. Přitahuje to sem jiné spektrum lidí, než kteří jezdili dosud,“ zdůraznil Závodský.

„Nezajímají je krásy České Kanady a respekt k přírodě. Přijedou jednorázově autem až k lesoparku, spořádají rychlé občerstvení, vyfotí se u ‚šutru‘, kterému dal někdo směšný název Ďáblova prdel, zaparkují, kde nemají. Skončil tu klid, za kterým se sem jezdilo,“ dodal.

Tomáše Homolu navíc překvapuje, že se tak liší přístup odborů životního prostředí v Dačicích a v Jindřichově Hradci. „Jejich spravovaná území se tady u nás potkávají. V Hradci povolí snad cokoli, jak vidím na příkladu lesoparku. V Dačicích podle mé vlastní zkušenosti skoro nic.“ Vedoucí odboru životního prostředí z Dačic Jiří Müller konstatoval, že je z lesoparku taky rozčarovaný a že on by ve svém rajonu nic takového nepovolil.

Investor: Je to nepřejícnost

Soukromý majitel Karel Plucar jakékoli výtky odmítá. „Všechno je to závist, nepřejícnost naplaveniny. Co tu dělám, je má dobrá vůle, je to pro děti a pro příjemně strávený čas rodin. V okolí je 150 hektarů mých lesů, lidé tak logicky parkují na mém.

Záchytné parkoviště pod kopcem, na které se sjíždí z hlavní silnice od Valtínova, stačí. Všude jsou cedule, kde se má odstavit auto,“ vrší jeden argument na svou obhajobu za druhým. Parkoviště navíc podle svých slov nedávno rozšířil.

„Nemůžu za to, že je doba GPS navigací a řidiči si hledají i jiné trasy. Ale pokud přijíždějí k lesoparku od Terezína, Nového Světa nebo Radíkova, jedou po veřejných komunikacích a ty přece patří všem,“ zdůraznil.

Odpadky podle něj v okolí lesoparku nejsou, naopak po místních houbařích jich vždycky byla fůra.

„Na čtyřkolkách jezdíme pouze v rámci nutných cest po rozlehlých lesních pozemcích, tedy pracovně. To nám nemůže nikdo vyčítat,“ uvedl Plucar.

Odbor životního prostředí v Jindřichově Hradci v lesoparku udělal 23. srpna kontrolu a žádné pochybení neshledal. Areál byl bez odpadků. Hudební produkce se podle zjištění, které kontroloři načerpali u majitele, nekonají a ta úvodní byla uměřená, protože hrál především Wabi Daněk. Plucar má tedy podle nich vše v souladu se zákonem.

„Není v kompetenci našeho odboru vyjadřovat se k postupu správních orgánů jiných samosprávných celků,“ zaznělo v narážce na obvyklý postup v Dačicích.

Není pochybení ani ve způsobu užívání lesa, který pod lesoparkem patří Plucarovi. Podařilo se mu ho totiž nechat ministerstvem zemědělství zařadit do kategorie lesa zvláštního určení. Je to les se zvýšenou rekreační funkcí.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC/SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 32 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz