Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci označují lesopark za Disneyland. Je to jen závist, tvrdí majitel

  11:26aktualizováno  11:26
Turistická atrakce nedaleko Telče a Dačic vzbudila u mnohých lidí odpor. Podle nich do panenské přírody České Kanady tento typ podnikatelských záměrů nepatří. Majitel se brání: „Chci jen něco dělat pro děti.“

Takto rozhledna U Jakuba vypadala po dostavbě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pomalu se uzavírá první hlavní sezona v nedávno otevřeném lesoparku u Valtínova nedaleko Telče a Dačic. Ukrývá se v lesích na Havlově hoře, slavnostní otevření se uskutečnilo počátkem července.

Lesopark vznikl v bezprostřední blízkosti tři roky staré rozhledny U Jakuba. Areál je soukromým projektem místního podnikatele Karla Plucara, jemuž patří velké množství nemovitostí a stovky hektarů pozemků v okolí.

Lesopark postavený částečně z dotací zahrnuje imitaci staroslovanského opevnění z kamenů s podzemní chodbou s kostlivcem. Návštěvníci mají k dispozici také perníkovou chaloupku, pískoviště, stánky s občerstvením. Dá se jít na lesní naučné stezky, jedna končí u balvanu s názvem Ďáblova prdel. Tam se turisté hojně fotografují.

Nové turistické lákadlo si za léto stihlo najít dost příznivců. O tom svědčí zápisy v knize návštěv.

Stížnosti na hluk i parkování

Ale jsou tu rovněž zarytí odpůrci. Vadí jim třeba hluk, který zachytili z hudebních produkcí, odpadky či ježdění na čtyřkolkách po lesních pozemcích. Zlobí se na parkování návštěvníků po lesích a na soukromých parcelách jiných majitelů, zvýšený pohyb aut tam, kde dosud jezdili hlavně aktivní cykloturisté.

„Nevadí mi rozhledna jako taková. Štve mě to, co nově vzniklo v jejím okolí. To je zcela cizorodý prvek ve stylu úpadkové kultury. Jak toto mohl někdo v přírodním parku Česká Kanada povolit, to opravdu nechápu,“ shodně konstatovali Tomáš Homola, který má chalupu v Novém Světě, a Ondřej Závodský, jenž řadu víkendů a dovolené tráví v Terezíně. Osady jsou v sousedství rozhledny.

Fotogalerie

Ostatní, kteří mluvili shodně, nechtěli zveřejnit své jméno. Majitele rozhledny považují za „vlivného člověka“.

„Když lesopark, jemuž se tu neřekne jinak než ‚disneyland‘, slavnostně otvírali, místní srnky asi musely utéct do Rakouska, jaký šel odtud hluk z hudební produkce. Přitahuje to sem jiné spektrum lidí, než kteří jezdili dosud,“ zdůraznil Závodský.

„Nezajímají je krásy České Kanady a respekt k přírodě. Přijedou jednorázově autem až k lesoparku, spořádají rychlé občerstvení, vyfotí se u ‚šutru‘, kterému dal někdo směšný název Ďáblova prdel, zaparkují, kde nemají. Skončil tu klid, za kterým se sem jezdilo,“ dodal.

Tomáše Homolu navíc překvapuje, že se tak liší přístup odborů životního prostředí v Dačicích a v Jindřichově Hradci. „Jejich spravovaná území se tady u nás potkávají. V Hradci povolí snad cokoli, jak vidím na příkladu lesoparku. V Dačicích podle mé vlastní zkušenosti skoro nic.“ Vedoucí odboru životního prostředí z Dačic Jiří Müller konstatoval, že je z lesoparku taky rozčarovaný a že on by ve svém rajonu nic takového nepovolil.

Investor: Je to nepřejícnost

Soukromý majitel Karel Plucar jakékoli výtky odmítá. „Všechno je to závist, nepřejícnost naplaveniny. Co tu dělám, je má dobrá vůle, je to pro děti a pro příjemně strávený čas rodin. V okolí je 150 hektarů mých lesů, lidé tak logicky parkují na mém.

Záchytné parkoviště pod kopcem, na které se sjíždí z hlavní silnice od Valtínova, stačí. Všude jsou cedule, kde se má odstavit auto,“ vrší jeden argument na svou obhajobu za druhým. Parkoviště navíc podle svých slov nedávno rozšířil.

„Nemůžu za to, že je doba GPS navigací a řidiči si hledají i jiné trasy. Ale pokud přijíždějí k lesoparku od Terezína, Nového Světa nebo Radíkova, jedou po veřejných komunikacích a ty přece patří všem,“ zdůraznil.

Odpadky podle něj v okolí lesoparku nejsou, naopak po místních houbařích jich vždycky byla fůra.

„Na čtyřkolkách jezdíme pouze v rámci nutných cest po rozlehlých lesních pozemcích, tedy pracovně. To nám nemůže nikdo vyčítat,“ uvedl Plucar.

Odbor životního prostředí v Jindřichově Hradci v lesoparku udělal 23. srpna kontrolu a žádné pochybení neshledal. Areál byl bez odpadků. Hudební produkce se podle zjištění, které kontroloři načerpali u majitele, nekonají a ta úvodní byla uměřená, protože hrál především Wabi Daněk. Plucar má tedy podle nich vše v souladu se zákonem.

„Není v kompetenci našeho odboru vyjadřovat se k postupu správních orgánů jiných samosprávných celků,“ zaznělo v narážce na obvyklý postup v Dačicích.

Není pochybení ani ve způsobu užívání lesa, který pod lesoparkem patří Plucarovi. Podařilo se mu ho totiž nechat ministerstvem zemědělství zařadit do kategorie lesa zvláštního určení. Je to les se zvýšenou rekreační funkcí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz