Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv, MF DNES

Učitel z Afriky je v nemocnici s tuberkulózou. Na testy musí stovky dětí

  • 77
Zdravotní akci, jakou v regionu nepamatují, rozjíždí lékaři na Vysočině. Na dvou základních školách působil lektor z Afriky, který byl nedávno hospitalizován s otevřenou tuberkulózou. Lékaři tak nyní musí otestovat stovky dětí a jejich učitelů, kteří s učitelem přišli do kontaktu.

Lektor angličtiny přicestoval ze střední Afriky přibližně před rokem. Vyučoval na dvou základních školách, v Polné na Jihlavsku a v Měříně na Žďársku. Před několika týdny byl s otevřenou tuberkulózou hospitalizován v jihlavské nemocnici.

„Muž leží u nás na plicním oddělení, podstupuje dvouměsíční hospitalizaci,“ potvrdila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Kde se muž nakazil, není jisté. „Je možné, že si nemoc přivezl ze střední Afriky a pak došlo k zanedbání při prvotních testech, kterými muž po příjezdu prošel,“ uvedl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice v Jihlavě Jiří Kos.

Podle primáře plicního oddělení Tomáše Snížka probíhá léčba bez mimořádností a je velká pravděpodobnost, že se učitel zcela uzdraví.

Velké komplikace ale způsobilo onemocnění lidem v lektorově okolí. „Při výuce byl v kontaktu s dětmi a dalšími učiteli. Proto je nutné všechny preventivně otestovat a vyšetřit,“ konstatoval hygienik Kos.

V konečném součtu se preventivní vyšetření bude týkat stovek lidí. Jen na základní škole v Polné zhruba dvě stě padesáti dětí a kantorů.

Vyšetření lze odmítnout. Ale nestává se to, rodiče mají obavy

„Že se vyskytne tuberkulóza a je třeba vyšetřit lidi z pacientova okolí, se na celé Vysočině stává přibližně třicetkrát do roka. Dosud nikdy jsme tu ale neměli akci takového rozsahu. Odhadujeme, že vyšetření potrvají přibližně měsíc,“ poznamenal primář Snížek.

Symptomy a léčba

Mezi běžné symptomy patří chronický kašel s krvavým hlenem, horečka, noční pocení a ztráta tělesné hmotnosti. Infekce dalších orgánů způsobuje velkou škálu symptomů.

Diagnóza se provádí mikrobiologickým vyšetřením hlenu či odebraných vzorků tkáně, tuberkulinovým testem, pomocí radiologie - nejčastěji rentgenem hrudi - nebo krevními testy.

Léčba je náročná a vyžaduje dlouhodobé užívání různých antibiotik. Vzrůstajícím problémem při léčbě je antibiotická rezistence některých druhů tuberkulózy.

Prevence spočívá ve screeningu a očkování, převážně bacilem Calmettovým-Guérinovým (BCG).

Zdroj: Wikipedie

Vyšetření by měla začít v pondělí. Polenskou základní školu si vezmou na starost lékaři z Jihlavy, Měřín obstarají jejich kolegové z nemocnice v Novém Městě na Moravě. Děti i kantoři podstoupí kožní testy a rentgen plic. Testy jim lékaři provedou ve zdravotním středisku v místě, na rentgen ale budou muset do nemocnic.

„Je to jednoduché vyšetření, při němž není nutná žádná hospitalizace,“ nastínil Kos. Podle něj je pravděpodobnost, že by se někdo ze stovek dětí nakazil, minimální.

Bakterie způsobující tuberkulózu se šíří vzduchem, když člověk s aktivní formou nemoci kašle, kýchá nebo jiným způsobem rozšiřuje své sliny vzduchem. Aktivně se onemocnění projeví v průměru u jednoho z deseti nakažených. Není pravděpodobné, že by se tak stalo u dětí z obou škol.

„Rodiče samozřejmě mohou vyšetření dětí odmítnout. Ale nepředpokládáme, že by se tak stalo. Přeci jen, obavy z této nemoci bývají mezi veřejností velké. A vyšetření samo o sobě není nikterak náročné,“ dodal primář Snížek.