Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trolejbusy i autobusy mají v Jihlavě zelenou. Díky vesmírným družicím

  8:45aktualizováno  8:45
Zpoždění trolejbusů, dlouhé stání na semaforech a nervózní řidiči. Tak s tím by se cestující jihlavskou MHD měli už nyní setkávat minimálně. A to díky více než dvacetimilionovému projektu telematiky, který upřednostňuje vozy MHD na světelných křižovatkách.

Nový systém měl největší vliv na provoz křižovatky u City Parku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Světelné křižovatky v Jihlavě poznají, že k nim přijíždí vůz dopravního podniku. Nový systém pak zajistí, aby trolejbus nebo autobus měl zelenou. Díky tomu se zpřesní dodržování jízdního řádu a zkrátí jízdní doba.

Podle ředitele jihlavského dopravního podniku Josefa Vilíma se efekt nejvíce projevil na výjezdech vozů MHD po Znojemské ulici z Masarykova náměstí. Tam často stávají dlouhé kolony aut a vozů MHD, ve špičce dosahují až k Prioru uprostřed náměstí.

„Na křižovatce u City Parku je největší pozitivní změna, dobrý vliv to ale má i na křižovatce u bývalé Tesly v Havlíčkově ulici,“ řekl Vilím.

A co když se na křižovatku sjedou vozy dopravního podniku z více směrů? „Potom je to o nastavení priorit v programu. Třeba u City Parku mají v systému přednost vozy MHD jedoucí z náměstí před autobusy nebo trolejbusy, které jedou třeba ze Slunce,“ dodal Vilím.

Systém ale také dokáže pozdržet vozidlo v zastávce pro prodloužení doby odbavení cestujících. Než je zajištěný plynulý průjezd křižovatkou, může vůz MHD chvíli počkat v zastávce, čímž umožní nastoupit i opozdilcům.

A snížení čekacích dob a popojíždění vozidel na semaforech zase vede ke snižování spotřeby pohonných hmot a elektřiny a tím i poklesu emisí a hlučnosti.

„Vozidlo je nyní pomocí signálu GPS monitorováno na celé své trase a je dostupná informace, jak plní jízdní řád,“ podotkl Josef Vilím.

Řidiči jsou více v klidu

„Přínos nový systém určitě má. Na mnoha místech systém funguje skvěle a řidičům to jízdu ulehčí. Můžu jet v klidu, nestresuju se, že budu stát na semaforech. A na zastávkách je i víc klidu na nastoupení cestujících. Ale na některých křižovatkách systém zase zdržuje provoz pro ostatní řidiče,“ zmínil své postřehy šofér jihlavského dopravního podniku Marek Řezáč.

„Telematika samozřejmě není absolutní preferencí městské hromadné dopravy, systém vždy musí vyhodnotit situaci tak, aby zcela nezablokoval ostatní dopravu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Chybí preferenční pruhy

Podle Marka Řezáče by se však efekt nové investice znásobil, pokud by se v Jihlavě na trasách MHD zřídily preferenční pruhy.

„Ty v Jihlavě chybí, a tak zůstal systém preference na půli cesty. Když jsou dlouhé kolony, stejně v nich musíme stát a preference MHD na křižovatkách pak nemá takový efekt,“ řekl Řezáč.

„V Jihlavě jsou možnosti pro preferenční pruhy minimální, proto se volí cesta telematiky,“ oponuje náměstek primátora Vymazal.

Řezáč však nabídl hned několik míst, kde by to podle něj možné a smysluplné bylo. Třeba v Okružní ulici na Březinkách, místo zúžení silnice před lety, kdy se vybudovaly středové ostrůvky.

„Pruh pro MHD by tam mohl využívat i integrovaný záchranný systém. Teď, když tudy projíždí hasiči a stojí tam kolona, mají co dělat, aby se vyhnuli s osobními vozy, nemluvě o trolejbusu, to už musí najíždět na ostrůvek,“ postřehl ze své praxe řidiče trolejbusu Řezáč.

Jízdní pruh pro MHD by podle něj byl vhodný také v Havlíčkově ulici, od křižovatky s Polenskou ulicí ke kruhovému objezdu pod Březinkami.

„A přínosem by byl i v Hradební a v Brněnské až po křižovatku k Tesku v obou směrech,“ doplnil.

Díky projektu telematiky se podařilo ve městě zmodernizovat všechny světelné křižovatky. Jediná světelná křižovatka, která neumí upřednostnit vozy MHD, je ta u Tří Věžiček. Zavedení systému preference MHD na křižovatkách je druhou etapou projektu bezbariérových úprav městské dopravy v Jihlavě.

Telematika vyšla na 20,6 milionu korun, dotace z fondů EU by měla přesáhnout 15 milionů korun. Podle ředitele Vilíma byla tato investice nutná i k dalšímu chystanému projektu, který by dopravní podnik v Jihlavě uvítal - informační tabule na zastávkách. I toto vylepšení však závisí na úspěšnosti v dotačních programech.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Najdete na iDNES.cz