Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chataři a rybáři u Trnávky trpí, voda je zelená a silně zapáchá

  8:28aktualizováno  8:28
Vodní nádrž Trnávka na Pelhřimovsku je vyhledávanou rekreační oblastí, a to nejen v letních měsících. Že by to ale v současnosti byl zrovna „ráj“, to ani omylem. Voda je plná sinic a na její hladině se vyrýsovala podivná zelená struktura. Chataře u Červené Řečice navíc obtěžuje zápachem.

O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Něco podobného už jsem tu za svou chatařskou éru zažil. Před necelými pěti lety tu obdobná situace již nastala. Ani tenkrát to nebylo rozhodně nic příjemného, ale tohle je ještě horší. Voda je opravdu silně cítit, všude u břehu se drží nepříjemný zápach,“ popsal Lubomír Charvát z Prahy.

Doplnil, že v časných ranních hodinách je stav vody ještě snesitelný. To se bílý tlející povlak drží v rozích a u hráze Trnávky, ale k poledni se zapáchající skvrny rozprostřou po celé ploše nádrže.

Rybáři: Zdravotních komplikací se nebojíme

Rybáři z Pelhřimova, kteří jezdí za rybolovem na Trnávku pravidelně, takto žalostný stav vody nepamatují. „Podle mého názoru za tuhle situaci může především letošní nedostatek vody a výrazné sucho. Hladina je nízko, proto se sinicím v těchto podmínkách daří nebývale dobře. Nezbývá nic jiného než počkat, jak si s tím poradí příroda,“ řekl MF DNES jeden z rybářů.

Fotogalerie

Od rekreačního chytání ryb se ale nenechají odradit. „Trochu si umažeme ruce, toť vše. Vždy počkáme, až vítr nános na vodní hladině rozfouká a odplaví se tak opodál. Neobávám se toho, že bych měl nějaké zdravotní komplikace,“ dodává muž. „Od chytání na udici mě to rozhodně neodradí,“ podotkl jeho kolega.

Trnávku má ve správě Povodí Vltavy. Státní podnik pravidelně monitoruje přítok a odtok do nádrže, a ­to v intervalu po dvou týdnech.

Další měření je naplánováno na 5.­ a 13. října, kdy se ukáže, zda sinice ustupují. „Vzhledem k tomu, že neexistují účinné technické prostředky pro zásah, a vzhledem k nastupujícímu chladnému počasí je vhodnější vyčkat, až sinice uschnou na břehu nebo klesnou ke dnu, kde odumřou,“ reagoval za Povodí Vltavy mluvčí Hugo Roldán.

Člun i norné stěny

Na místě však už zasahovali hasiči. Humpolecká profesionální jednotka byla přivolána v neděli 27.­ září v odpoledních hodinách. O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. Toho zelený povlak i bílé skvrny na hladině zarazily. V minulosti se mu podobný pohled nikdy nenaskytl.

Jelikož se nevědělo, co přesně hladinu nádrže pokrývá, tak jednotka přijela s vybavením pro likvidaci neznámých a nebezpečných látek.

„Měli jsme tam požární loď a nornou stěnou pro zajištění místa. Po průzkumu se záhy zjistilo, že se jedná o přemnožení sinic. Proto nebylo třeba prostory vodní nádrže zajistit a výjezd byl ukončen,“ upřesnila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Celou situací se z vlastní iniciativy začal zabývat také vědecký pracovník Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu, který je součástí Biologického centra Akademie věd ČR.

„Provedl jsem základní měření a ­odebral vzorky. Mikroskopická analýza potvrdila přemnožení sinic. Vzhledem k tomu, že mě doposud nikdo zainteresovaný oficiálně neoslovil, neplánuji další odběry a ­analýzy,“ uvedl Znachor, který chce v nejbližší době pořídit letecké snímky nádrže. Ty by měly poskytnout ucelený pohled na prostorové rozmístění vodního květu v Trnávce.

Pracovník vědeckého ústavu dále MF DNES sdělil, že pravděpodobně dojde k promíchání sinic do celého vodního sloupce a tak postupně zcela vymizí.

„Podle toho, co jsem na místě viděl, bych ale příliš nedoporučoval rybařit v blízkosti přítoku do nádrže, kde je situace viditelně nejhorší. Rozkladné procesy mohou dočasně snížit množství kyslíku ve vodě, navíc může dojít k uvolnění toxických látek ze sinic. Ryby žijící v sinicemi znečištěném prostředí mohou tyto toxické látky obsahovat,“ upozornil Znachor.

Nebezpečí tu je - pro lidi i ryby

„Nebezpečnost sinic pro lidi spočívá převážně v tom, že uvolňují látky, při jejichž požití může dojít ke střevním a žaludečním potížím nebo k bolestem hlavy. Rovněž jsou sinice nebezpečné pro ryby a ­celý vodní ekosystém, i když jsou jeho součástí a běžně se ve vodách vyskytují. Zamezí totiž průniku světla a spotřebovávají kyslík,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

„V případě zvýšeného výskytu sinic je problém především ve vyšším obsahu živin v povrchových vodách v celém povodí. Tomuto lze předcházet omezením erozí i vypouštění znečištěných odpadních vod,“ říká Radka Burketová, tisková mluvčí inspekce.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz