Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chataři a rybáři u Trnávky trpí, voda je zelená a silně zapáchá

  8:28aktualizováno  8:28
Vodní nádrž Trnávka na Pelhřimovsku je vyhledávanou rekreační oblastí, a to nejen v letních měsících. Že by to ale v současnosti byl zrovna „ráj“, to ani omylem. Voda je plná sinic a na její hladině se vyrýsovala podivná zelená struktura. Chataře u Červené Řečice navíc obtěžuje zápachem.

O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Něco podobného už jsem tu za svou chatařskou éru zažil. Před necelými pěti lety tu obdobná situace již nastala. Ani tenkrát to nebylo rozhodně nic příjemného, ale tohle je ještě horší. Voda je opravdu silně cítit, všude u břehu se drží nepříjemný zápach,“ popsal Lubomír Charvát z Prahy.

Doplnil, že v časných ranních hodinách je stav vody ještě snesitelný. To se bílý tlející povlak drží v rozích a u hráze Trnávky, ale k poledni se zapáchající skvrny rozprostřou po celé ploše nádrže.

Rybáři: Zdravotních komplikací se nebojíme

Rybáři z Pelhřimova, kteří jezdí za rybolovem na Trnávku pravidelně, takto žalostný stav vody nepamatují. „Podle mého názoru za tuhle situaci může především letošní nedostatek vody a výrazné sucho. Hladina je nízko, proto se sinicím v těchto podmínkách daří nebývale dobře. Nezbývá nic jiného než počkat, jak si s tím poradí příroda,“ řekl MF DNES jeden z rybářů.

Fotogalerie

Od rekreačního chytání ryb se ale nenechají odradit. „Trochu si umažeme ruce, toť vše. Vždy počkáme, až vítr nános na vodní hladině rozfouká a odplaví se tak opodál. Neobávám se toho, že bych měl nějaké zdravotní komplikace,“ dodává muž. „Od chytání na udici mě to rozhodně neodradí,“ podotkl jeho kolega.

Trnávku má ve správě Povodí Vltavy. Státní podnik pravidelně monitoruje přítok a odtok do nádrže, a ­to v intervalu po dvou týdnech.

Další měření je naplánováno na 5.­ a 13. října, kdy se ukáže, zda sinice ustupují. „Vzhledem k tomu, že neexistují účinné technické prostředky pro zásah, a vzhledem k nastupujícímu chladnému počasí je vhodnější vyčkat, až sinice uschnou na břehu nebo klesnou ke dnu, kde odumřou,“ reagoval za Povodí Vltavy mluvčí Hugo Roldán.

Člun i norné stěny

Na místě však už zasahovali hasiči. Humpolecká profesionální jednotka byla přivolána v neděli 27.­ září v odpoledních hodinách. O pochybném stavu vody hasiče informoval místostarosta obce Červená Řečice Dušan Obranec. Toho zelený povlak i bílé skvrny na hladině zarazily. V minulosti se mu podobný pohled nikdy nenaskytl.

Jelikož se nevědělo, co přesně hladinu nádrže pokrývá, tak jednotka přijela s vybavením pro likvidaci neznámých a nebezpečných látek.

„Měli jsme tam požární loď a nornou stěnou pro zajištění místa. Po průzkumu se záhy zjistilo, že se jedná o přemnožení sinic. Proto nebylo třeba prostory vodní nádrže zajistit a výjezd byl ukončen,“ upřesnila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Celou situací se z vlastní iniciativy začal zabývat také vědecký pracovník Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu, který je součástí Biologického centra Akademie věd ČR.

„Provedl jsem základní měření a ­odebral vzorky. Mikroskopická analýza potvrdila přemnožení sinic. Vzhledem k tomu, že mě doposud nikdo zainteresovaný oficiálně neoslovil, neplánuji další odběry a ­analýzy,“ uvedl Znachor, který chce v nejbližší době pořídit letecké snímky nádrže. Ty by měly poskytnout ucelený pohled na prostorové rozmístění vodního květu v Trnávce.

Pracovník vědeckého ústavu dále MF DNES sdělil, že pravděpodobně dojde k promíchání sinic do celého vodního sloupce a tak postupně zcela vymizí.

„Podle toho, co jsem na místě viděl, bych ale příliš nedoporučoval rybařit v blízkosti přítoku do nádrže, kde je situace viditelně nejhorší. Rozkladné procesy mohou dočasně snížit množství kyslíku ve vodě, navíc může dojít k uvolnění toxických látek ze sinic. Ryby žijící v sinicemi znečištěném prostředí mohou tyto toxické látky obsahovat,“ upozornil Znachor.

Nebezpečí tu je - pro lidi i ryby

„Nebezpečnost sinic pro lidi spočívá převážně v tom, že uvolňují látky, při jejichž požití může dojít ke střevním a žaludečním potížím nebo k bolestem hlavy. Rovněž jsou sinice nebezpečné pro ryby a ­celý vodní ekosystém, i když jsou jeho součástí a běžně se ve vodách vyskytují. Zamezí totiž průniku světla a spotřebovávají kyslík,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

„V případě zvýšeného výskytu sinic je problém především ve vyšším obsahu živin v povrchových vodách v celém povodí. Tomuto lze předcházet omezením erozí i vypouštění znečištěných odpadních vod,“ říká Radka Burketová, tisková mluvčí inspekce.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz