Náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal. Výzvám k rezignací čelí kvůli svému obvinění z podvodu a falšování podpisu.

Náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal. Výzvám k rezignací čelí kvůli svému obvinění z podvodu a falšování podpisu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po třech výzvách k rezignaci radních nastalo v Jihlavě trojité ticho

  • 2
Trojice politiků na jihlavské radnici čelí výzvám k rezignaci. Na černé listině jsou dva radní za ODS, Erich Janderka a Jan Dršata, trojici doplňuje náměstek primátora za ČSSD Petr Pospíchal. Všichni tři své posty i přes výzvy opustit odmítají.

Radní, včetně "problémové" trojice, se ve čtvrtek sejdou, aby projednali materiály pro jednání únorového zastupitelstva. Ale s tím, že by někdo z vyzvaných politiků přinesl podepsanou rezignaci, se podle zjištění MF DNES vůbec nepočítá.

Nač a proč ten humbuk s výzvami? Celé to začalo prohlášením radního za ODS Ericha Janderky před loňskými parlamentními volbami, že hlas nedá své partaji, ale Svobodným (více čtěte zde).

Kvůli tomu ho jihlavská ODS letos v lednu vyzvala k rezignaci na post radního. Sám se ale Janderka vzdát placené funkce radního za stranu, kterou nevolil, odmítá.

"Nebudu podnikat nic. Pokud mě odvolá zastupitelstvo, tak odstoupím," sdělil radní Janderka.

ODS vedle Janderky vyzvala k rezignaci i svého radního Dršatu. A to kvůli "kauze" Dukla, kdy Dršata neúspěšně vyvolal pokus o svržení jednatele hokejové Dukly Bedřicha Ščerbana a v zastoupení rady města si vyžádal interní dokumenty o hospodaření klubu, aniž by o tom ostatní radní měli tušení.

Pak, rovněž bez jejich vědomí, podal trestní oznámení na neznámého pachatele (o Dršatově pokusu čtěte zde). I on se přes výzvu postu radního vzdát nehodlá.

Přátelské varování oponenta. A Pospíchal z jednání zmizel

Třetím politikem, který se svého vydobytého pole na politické šachovnici drží, je náměstek primátora Petr Pospíchal (ČSSD).

Ten se hájí u soudu proti nařčení z křivého obvinění a podvodu. Podle vyšetřovatelů rozeslal pod cizím jménem dopis, v němž obvinil vedení psychiatrické léčebny, kde dříve pracoval, ze špatného hospodaření (o případu čtěte zde). I jeho ODS vyzvala k odstoupení. Avšak docela komickým způsobem.

Radní za ODS Dršata na předvánočním jednání zastupitelů odmítl coby předseda zastupitelského klubu ODS přečíst usnesení své strany ke kauze náměstka Pospíchala, protože s ním nesouhlasil.

A jeho spolustraník Vítězslav Schrek na rautu o přestávce mezi jednáním zastupitelstva "přátelsky varoval" náměstka Pospíchala, že po přestávce vystoupí ODS s výzvou k jeho rezignaci.

Pospíchal tedy raději sál opustil a při čtení výzvy v něm nebyl. "Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, kdy se léčím s vysokým krevním tlakem, jsem to prostě odmítl absolvovat," vysvětlil odchod z jednání Pospíchal pro Jihlavské listy.

Jediná rezignace se týkala pouze oddávání svatebčanů

Nechtěný radní ODS Erich Janderka, který čelí výzvě k rezignaci, zase dokonce veřejně prohlásil, že Pospíchalovi fandí a počká si na konečný rozsudek.

Pospíchal z postu náměstka neodešel, protože by si podle něj lidé mysleli, že tím přiznává vinu. Chce se hájit až do konce soudů.

Proti rozsudku okresního soudu se odvolal a krajský soud minulý týden případ vrátil k doplnění důkazů zpět k okresnímu soudu. Jediné, čeho se Pospíchal prozatím vzdal, je oddávání svatebčanů.

Nutno dodat, že Pospíchala se kromě dvou rebelů z ODS zastávají i jiní kolegové z vedení města. "Dokud nebude na světě pravomocné rozhodnutí, tak nejsem pro jeho odstoupení z funkce," řekl náměstek primátora a Pospíchalův spolustraník František Zelníček.

"Jestli je bytostně přesvědčen a byla by pravda, že není viník, tak je těžké ho odsuzovat. Právo na obhajobu má," uvedl už dříve i náměstek Josef Kodet (KDU-ČSL).