Spalovna by měla vzniknout buď v průmyslové zóně, Antonínově Dole nebo nebo v Pístově. Na ilustračním snímku spalovna v pražských Malešicích

Spalovna by měla vzniknout buď v průmyslové zóně, Antonínově Dole nebo nebo v Pístově. Na ilustračním snímku spalovna v pražských Malešicích | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Spalovnu provází strach ze zápachu. Pro její stavbu zbyly tři lokality

  • 4
Projekt jihlavské spalovny dostává reálné obrysy. Výběr lokalit se už zúžil na tři. Zároveň však nespokojení obyvatelé krajského města posílají nesouhlasné reakce na úřad. Proti vzniku spalovny se vyjádřilo také sdružení ekologů Arnika.

Sdružení Arnika se obrátilo také na kraj, což potvrdil i krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý.

"Samozřejmě nám někteří lidé píší, že se jim myšlenka, že vznikne zařízení na energetické využívání odpadu v Jihlavě, nelíbí. Tak to bývá u každé stavby. Vždy se najdou tací, kteří to schvalují, a naopak. Nicméně řada lidí chápe, že je to věc do budoucna nezbytná," uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý.

A upozorňuje na tenčící se prostor na skládce. "Nikdo neříká, že vytvoření spalovny nemá žádné negativní aspekty. Ale my tu máme kapacitu skládky do roku 2020, což není zase na tak dlouho," připomněl krajský radní. "Představa nových skládek, to je to nejhorší, co se s odpady dá dělat. Hyzdí krajinu, hrozí kontaminace spodních vod a není z nich užitek. Kdežto zařízení na energetické využití vyrábí energii nebo teplo," dodal Ryšavý.

Bioodpad namíchaný s plastem

Podle sdružení ekologů Arnika ale nelze spalovnu považovat za obnovitelné zdroje energie, přestože vyrábí teplo a elektřinu.

Spalovna v Jihlavě

Ilustrační snímek

Pokud vše půjde hladce, měla by začít fungovat v roce 2018 a přinese také nová pracovní místa. Postoj obyvatel k výstavbě zkoumala na žádost kraje firma Markent. Oslovila 350 lidí z Jihlavy, kteří ve spalovně vidí plus při řešení dlouhodobého problému nakládání s odpady. Také ale z 97 procent uvedli, ať zařízení stojí dál za městem. A ze tří čtvrtin by si přáli umístění spalovny mimo kraj.

"Politici argumentují, že jde o zdroj obnovitelné energie - protože ekologicky likviduje především bioodpad. Pravda je však někde uprostřed. Bioodpad obsahuje velké množství vody a působí spíše jako zpomalovač hoření. Spalovny potřebují bioodpad namíchaný s výhřevnějším materiálem, jako je zbytkový plast. Tento postup degradace surovin je velmi nevhodný," tvrdí mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

 "My tuhle záležitost řešíme i kvůli nové legislativě. Zavázali jsme se Evropské unii, že budeme více využívat bioodpad, třídit odpad a tak dál. Tím pádem se tady zvedne poplatek za skládkování, což pak přestává být ekonomicky zajímavé," argumentuje Ryšavý.

Kraj by podle něj v takovém případě musel časem zvednout současný poplatek, třeba z pětistovky na tisícovku. "A možná by ani to nepomohlo a muselo by se na odpady dávat víc i z krajských pokladen. Proto hledáme nejlepší řešení," dodal Ryšavý.

Vybírá se ze tří lokalit

Místo, kde zařízení vyroste, není podle Ryšavého stále úplně jisté. Výběr se však zúžil na tři lokality v Jihlavě. Stavba by měla vzniknout buď v průmyslové zóně, Antonínově Dole nebo nebo v Pístově.

"Normy spaloven jsou velice přísné. Možná obava je ze zvýšení dopravy, pokud sem půjdou odpady z celého kraje. To by ale mohla vyřešit železniční přeprava," pravil radní Ryšavý.

Spalovna se zatím nenachází v územním plánu města Jihlavy. Předseda Strany zelených v Jihlavě Vít Prchal upozornil, že je požadavek na spalovnu umístěný pouze do dílčích změn.

"A ty se budou projednávat ještě před schválením nového územního plánu letos na podzim, nový plán přitom přijde na řadu až na jaře roku 2014. Z toho je patrné, že někdo, kdo má na výstavbě spalovny zájem, hodně spěchá," upozornil Prchal.

"Není to tam proto, že máme v hledáčku tři lokality," reagoval radní kraje Ryšavý.