Poslední rozloučení s Evženem Plockem na nádvoří jihlavského podniku Motorpal....

Poslední rozloučení s Evženem Plockem na nádvoří jihlavského podniku Motorpal. (12. dubna1969) | foto: František Nesvadba , ČTK

Čestní občané Jihlavy jsou Mahler i Masaryk. Co upálený Evžen Plocek?

  • 1
Muž, který se na jaře 1969 zapálil na protest proti zostřujícímu se režimu, by se měl podle členů Masarykovy demokratické akademie stát čestným občanem Jihlavy. Řeč je o Evženu Plockovi, jehož oběť se srovnává s upálením Jana Palacha nebo Jana Zajíce v Praze.

"Neoficiálně jsme sondovali názory u všech politických stran, které jsou v jihlavském zastupitelstvu. Zatím jsme se nesetkali s negativními ohlasy," řekl místopředseda krajské pobočky MDA Karel Němec.

Evžen Plocek

Plocek se 4. dubna 1969 na náměstí v Jihlavě zapálil na protest proti nastupující normalizaci v tehdejším Československu. Jeho pohřbu se pak zúčastnilo kolem pěti tisíc lidí, nastupující cenzuře se povedlo jeho čin ututlat.

Byl členem Komunistické strany Československa, aktivním odborářem. Podporoval reformní proces v období pražského jara.

Zapálil se na Velký pátek 1969 před sídlem jihlavského OV KSČ.

Je dnes považován za pomyslnou třetí pochodeň roku 1969. Těmi dalšími jsou Jan Palach a Jan Zajíc.

 Zdroj:Wikipedie

"Jihlava má v souvislosti s Plockem ještě dluh," domnívá se Němec.

Zastupitelé v Jihlavě se rozhodli v posledních letech udělit nejvyšší možné vyznamenání jen dvakrát. Čestné občanství in memoriam patří od roku 2009 hudebnímu skladateli Gustavu Mahlerovi a od roku 2011 prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi.

"Rozhodnutí o čestném občanství je záležitostí zastupitelstva města. Nejsou kritéria, která by ta která osobnost pro jeho získání měla splnit. Obecně, aniž je to někde oficiálně psáno, je snahou města tímto nejvyšším a nejvýznamnějším oceněním spíše šetřit. Jakýmsi nepsaným pravidlem je nejvýše jeden takto oceněný občan za volební období. Samozřejmě, není to dogma," sdělil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

O Evženu Plockovi se bude mluvit třeba už příští týden, ve středu 9. října, když se uskuteční diskuse na radnici. Zúčastnit by se jí měl například i Plockův vnuk Aleš.

Představí dokumenty, které ještě nikdy nebyly zveřejněny

A historik Václav Šplíchal tam plánuje představit dokumenty, které ještě nikdy nebyly zveřejněny.

"Jeden z nich se týká rozkolu, jaký v době okupace v roce 1968 a po ní, i v době Plockova upálení, panoval uvnitř StB v Jihlavě," řekl.

Plukovníka Doubka, který byl podle Šplíchala v čele tajných složek v Jihlavě a vystupoval jako sympatizant reforem, suspendovali.

Naopak do čela StB se dostal plukovník Davídek. "Ten vojáky při okupaci vítal," podotkl Šplíchal.

Na středeční akci by přítomní měli zhlédnout i dokument o Plockovi s názvem Jsem pro lidskou tvář. Film bude k vidění rovněž na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě na konci října.

V Jihlavě vzniká také odborná a objektivně napsaná publikace zabývající se Plockovým významem.