Zdena Bártů v současnosti bydlí u svého známého v Zachotíně na Pelhřimovsku....

Zdena Bártů v současnosti bydlí u svého známého v Zachotíně na Pelhřimovsku. Také zde chová několik psů. Ti ale na první pohled problémy netrpí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chovatelka psů čelí dalšímu obvinění z týrání, úřady jsou na ni krátké

  • 16
Bývalá zootechnička, která nyní bydlí v Zachotíně na Pelhřimovsku, měla už v minulosti problémy kvůli chovu psů. Zvířata byla zanedbaná, měla neléčená onemocnění. Jejími případy se zabývaly úřady na Vysočině i v jižních Čechách. Žena se ale vždy přestěhuje a problémy se opakují.

Neléčené nádory, kožní nemoci, rozložený plod uvnitř těla jedné fenky, chronické záněty očí a uší. To je jen několik údajů ze zjištění, která loni zapsal pelhřimovský veterinář Petr Vondrák k sedmi psům pocházejícím z chovu Zdeny Bártů. Ta v současnosti žije v Zachotíně na Pelhřimovsku.

Dřívější chov Zdeny Bártů

Psi se minulý rok v tomto stavu dostali k Ivě Raisové do rodinného azylu pro opuštěné psy Dej pac v Častoníně.

Rozhodla se, že na Bártů podá trestní oznámení. Řada zvířat má následky, na které budou muset brát léky až do konce života. Dva psy se už vyléčit nepodařilo.

"Podezírám ji, že v jejím chovu docházelo k týrání zvířat kvůli nevhodné péči. Měla problémy už v minulosti. Domnívám se, že je na zváženou, zda paní Bártů nezakázat chov psů úplně," říká Raisová. Bártů tak, zdá se, dostihla nedávná minulost.

"Pokud vím, už má v Zachotíně zase několik psů. Obávám se, že problémy budou pokračovat. Paní Bártů v minulosti měla vlastně množírnu. Prodávala štěňata různých plemen, i když to nikdy nepřiznala," naznačila Raisová.

K čemu mě ještě chcete dohnat? ptá se chovatelka

"Trestní oznámení na chovatelku jsme přijali minulý týden. V současnosti čekáme na doručení potřebných podkladů. Poté stanovíme další postup a případně i právní kvalifikaci. Případem se zabývá pelhřimovské oddělení," sdělila policejní mluvčí Monika Pátková.

Za týrání psů padla podmínka

Čas od času se případ týrání chovaných zvířat dostane k soudu. Nedávno jeden takový řešil okresní soud ve Žďáře nad Sázavou.

Ten potvrdil tříletou podmínku a dohled probačního úředníka manželům Sobczyńským z Rokytna na Žďársku, kteří dlouhodobě týrali smečku psů. Zvířata žila v malé kobce ve výkalech, bez pohybu a stravy. Psi trpěli i psychicky. Navíc byli i silně vyhublí. Do chaty manželů přišla první veterinární kontrola na popud sousedů v srpnu 2009.

Zdena Bártů ale říká, že nechápe, proč se teď víří voda, když nic problematického nedělá. A z mediálního zájmu se cítí otrávená.

"Můžete mi říct, kdy mi dáte už konečně pokoj? K čemu mě chcete ještě dohnat? Celý život mi budete dělat nepříjemnosti," ozvala se žena telefonicky sama MF DNES poté, co se jí v bydlišti nepodařilo redaktorce zastihnout.

Bývalá zootechnička Zdena Bártů měla už v roce 2008 velké problémy s chovem psů v Jarošově nad Nežárkou. Tehdy žila se smečkou asi osmdesáti zvířat v bývalém zemědělském stavení. Případ byl tehdy medializován. Na její aktivity se zaměřili veterináři.

Psi žili ve velmi špatných podmínkách, často ve vlastních výkalech. A když zemřeli, skončili v žumpě v areálu objektu. Podivný chov tehdy zrušila veterinární správa, která psy chovatelce zabavila.

"Část zvířat se jí ale podařilo skrýt a přestěhovala se s nimi do opuštěného vepřína v Zachotíně. A posléze do Bělčovic u Dačic. Loni se vrátila do Zachotína," popsala Raisová.

V tmavé díře žila smečka 78 psů, měli blechy a svrab

V Bělčovicích zasáhl dačický městský úřad spolu s veterinární správou.

"Když jsme tam loni přišli, žilo v tmavé díře v jedné velké smečce 78 psů různých plemen. Byli dobře živení, ale psychicky na tom byli špatně. Nebyli vůbec socializovaní. Měli blechy a svrab. Paní Bártů dostala pokutu a podařilo se nám ji donutit, aby zvířata darovala. Skončila v různých útulcích. Několik z nich právě u paní Raisové," podotkl vedoucí odboru životního prostředí v Dačicích Jiří Müller.

"Paní Bártů nepřiznala, že měla množírnu, že zvířata chovala na prodej štěňat. Byť existovaly inzeráty. Vůbec nezvládala péči o ně. Pak se odstěhovala. Co se nyní děje v Zachotíně, nevím," doplnil Müller. Na případ si i po roce vzpomněl velmi dobře.

"Je velmi důležité začít osvětlovat problémy množíren veřejnosti. Mnozí si koupí štěně bez papírů na inzerát za příznivou cenu. Tito lidé netuší, že přispívají na drastické chovy zubožených zvířat," dodala Raisová.