Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolem školy létá azbest, bojí se lidé. Podali už trestní oznámení

  11:46aktualizováno  11:46
Dělníci před několika dny vybourali v areálu třebíčské průmyslovky panely plné rakovinotvorných azbestových vláken. Postup prací se lidem v okolí nelíbil a obrátili se na soudní znalkyni. Podle ní dělníci stavbu nedostatečně zabezpečili, aby vlákna nemohla uškodit.

Dělníci rozebírají část areálu třebíčské průmyslové školy. Rozbíjení zbytků panelů přihlížejí zvědavci. Soudní znalkyně ztvrdí, že se právě při rozebírání panelů uvolňuje do okolí rakovinotvorný azbest. Podle ní proti tomu není stavba řádně zabezpečena. | foto: Zoja Guschlová

Takzvanými boletickými panely, které karcinogenní azbest obsahují, byla obložená budova průmyslové školy v ulici Manželů Curieových. Podezření, že demolice neprobíhá v pořádku, pojali obyvatelé okolních paneláků, kteří ji mají jako na dlani. Fotili, okukovali kolem a pak oslovili soudní znalkyni v oboru čistoty ovzduší a chemie Zoju Guschlovou. Když na místo dorazila minulé úterý, podle svých slov nevycházela z údivu.

Fotogalerie

„Manipulovali tam s panely plnými azbestu způsobem, který je v rozporu se zákonem a zdravotně vysoce rizikový,“ řekla. Ze situace pořídila fotodokumentaci.

Ve stejné době si Třebíčané ze sídliště Hájek mezi sebou vyměňovali fotografie dělníků, kteří stojí na střeše bouraného areálu a buší do azbestových panelů.

Není důvod k obavám, tvrdí mluvčí krajského úřadu

Škola, a tedy i stavba patří Kraji Vysočina. Podle mluvčí krajského úřadu Jitky Svatošové však není důvod k obavám ani šíření poplašných zpráv.

„V tuto chvíli stavba probíhá bez problému, veškerá kontrolní měření jsou prováděna, výsledky má k dispozici zhotovitel,“ uvedla.

Dělníci podle zjištění soudní znalkyně ovšem neměli předepsané ochranné pomůcky, azbestové desky byly odhalené. Podle ní si mohli přímo poškozovat zdraví. Guschlová dokonce viděla děti z okolí, jak u plotu na bourání zvědavě koukají.

„Ten objekt měl být zaplachtovaný a za plachtou se měly ty panely velmi opatrně demontovat,“ prohlásila.

Do těla se dostane vdechováním, může způsobit rakovinu

Azbest je nebezpečný materiál, s nímž se nakládá s respirátorem a takříkajíc v rukavičkách.

„Dokud se do něj nesáhne, jeho vlákna nejsou nebezpečná. Ale když se s ním neodborně manipuluje, rozlétnou se do okolí a vdechováním se dostávají do těla. Můžou potom způsobit různé druhy rakoviny,“ podotkla soudní znalkyně.

Guschlovou skupinka nespokojených obyvatel pověřila, aby podala trestní oznámení na policii, což také učinila. A ve středu 25. července informovala i vedení města, které by podle ní mělo vědět, co se děje, ačkoliv se samotnou stavbou nemá nic společného.

Podle znalkyně je totiž otázka, do kolika metrů od objektu se azbestová vlákna v době bourání rozlétla a mohla škodit.

„Nyní trvám na tom, že chci vstoupit do areálu stavby a exaktně změřit, kolik azbestu na místě zůstalo,“ prohlásila koncem minulého týdne. To se jí stále nedaří, myslí si, že úřady i stavební firma chtějí získat čas.

Policie podnět předala na odbor životního prostředí

Třebíčský starosta Pavel Janata uvedl, že se bude problémem vážně zabývat.

A policie? „Podnět přijali policisté na Obvodním oddělení v Třebíči, kteří jej předali k přijetí dalšího opatření na Odbor životního prostředí Městského úřadu v Třebíči,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Stavbu provádí žďárská společnost PKS stavby. „S ohledem na probíhající šetření vám nyní nemohu sdělit žádné informace,“ uvedl její mluvčí Michal Antl.

Podle informací MF DNES si firma nechá udělat svoje nové měření azbestu v pondělí, pak může být jasněji.

Jediný správný postup? Zaplachtování, myslí si znalkyně

Projektantem demolice a novostavby části školy je pelhřimovský AS Project CZ.

„Zpracovali jsme i dílčí projekt na specifickou část - likvidaci azbestu, a to variantně. Dodavatelé vybrali konkrétní možnost, kterou si potvrdili s úřady, například s hygienou a s dodavatelem - krajem. Varianty byly buď zaplachtování, nebo zvenčí objekt uzavřít a vybírat azbest zevnitř. Dodavatelé tedy postupují dle projektové dokumentace,“ uvedl Vladimír Žák mladší z AS Project CZ.

Znalkyně ovšem trvá na tom, že jediný opravdu správný způsob demontáže boletických panelů je budovu zaplachtovat.

„V tomto případě ani nešlo dům hermeticky uzavřít a brát panely zevnitř bez rizika, že se azbest rozlétne do okolí,“ je přesvědčena Guschlová.
Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila. Řidič nadýchal

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila

Šestašedesátiletá žena zemřela ráno na autobusové zastávce u Křelovic na Pelhřimovsku. Po vystoupení přecházela za...

Rychlík na přejezdu utrhl celý předek auta, řidič nemá ani škrábnutí

V Dolní Cerekvi se srazil osobní vůz s rychlíkem. Hrozivě vypadající nehoda se...

Nehoda na železničním přejezdu odpoledne zastavila provoz na trati z Jihlavy do jižních Čech. V Dolní Cerekvi se střetl...Další z rubriky

Z Jihlavy zmizela zajímavá a romantická zákoutí, říká badatel Vilímek

Archivář Ladislav Vilímek podepisuje svou novou knihu, čtvrtý díl titulu I domy...

Když před čtvrt stoletím prohledal archivy, byl jihlavský badatel Ladislav Vilímek překvapen, jaká romantická zákoutí...

Do poutního kostela na Křemešník se po letech vrátila opravená kazatelna

Pelhřimovský restaurátor Jaroslav Benda ukazuje, jak rumělkové dřevořezby na...

Interiér kostela Nejsvětější trojice na Křemešníku je zase o něco krásnější. Do poutního kostela na pomezí Pelhřimovska...

Nejen Telč, i Přibyslav je spjatá se Zachariášem. Díky němu má zámek

Zachariáš z Hradce.

Zachariáš z Hradce. Tato osobnost českých dějin je na Vysočině spjata s Telčí. Zachariáš ji budoval a ve městě ve svých...Najdete na iDNES.cz