Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolem školy létá azbest, bojí se lidé. Podali už trestní oznámení

  11:46aktualizováno  11:46
Dělníci před několika dny vybourali v areálu třebíčské průmyslovky panely plné rakovinotvorných azbestových vláken. Postup prací se lidem v okolí nelíbil a obrátili se na soudní znalkyni. Podle ní dělníci stavbu nedostatečně zabezpečili, aby vlákna nemohla uškodit.

Dělníci rozebírají část areálu třebíčské průmyslové školy. Rozbíjení zbytků panelů přihlížejí zvědavci. Soudní znalkyně ztvrdí, že se právě při rozebírání panelů uvolňuje do okolí rakovinotvorný azbest. Podle ní proti tomu není stavba řádně zabezpečena. | foto: Zoja Guschlová

Takzvanými boletickými panely, které karcinogenní azbest obsahují, byla obložená budova průmyslové školy v ulici Manželů Curieových. Podezření, že demolice neprobíhá v pořádku, pojali obyvatelé okolních paneláků, kteří ji mají jako na dlani. Fotili, okukovali kolem a pak oslovili soudní znalkyni v oboru čistoty ovzduší a chemie Zoju Guschlovou. Když na místo dorazila minulé úterý, podle svých slov nevycházela z údivu.

Fotogalerie

„Manipulovali tam s panely plnými azbestu způsobem, který je v rozporu se zákonem a zdravotně vysoce rizikový,“ řekla. Ze situace pořídila fotodokumentaci.

Ve stejné době si Třebíčané ze sídliště Hájek mezi sebou vyměňovali fotografie dělníků, kteří stojí na střeše bouraného areálu a buší do azbestových panelů.

Není důvod k obavám, tvrdí mluvčí krajského úřadu

Škola, a tedy i stavba patří Kraji Vysočina. Podle mluvčí krajského úřadu Jitky Svatošové však není důvod k obavám ani šíření poplašných zpráv.

„V tuto chvíli stavba probíhá bez problému, veškerá kontrolní měření jsou prováděna, výsledky má k dispozici zhotovitel,“ uvedla.

Dělníci podle zjištění soudní znalkyně ovšem neměli předepsané ochranné pomůcky, azbestové desky byly odhalené. Podle ní si mohli přímo poškozovat zdraví. Guschlová dokonce viděla děti z okolí, jak u plotu na bourání zvědavě koukají.

„Ten objekt měl být zaplachtovaný a za plachtou se měly ty panely velmi opatrně demontovat,“ prohlásila.

Do těla se dostane vdechováním, může způsobit rakovinu

Azbest je nebezpečný materiál, s nímž se nakládá s respirátorem a takříkajíc v rukavičkách.

„Dokud se do něj nesáhne, jeho vlákna nejsou nebezpečná. Ale když se s ním neodborně manipuluje, rozlétnou se do okolí a vdechováním se dostávají do těla. Můžou potom způsobit různé druhy rakoviny,“ podotkla soudní znalkyně.

Guschlovou skupinka nespokojených obyvatel pověřila, aby podala trestní oznámení na policii, což také učinila. A ve středu 25. července informovala i vedení města, které by podle ní mělo vědět, co se děje, ačkoliv se samotnou stavbou nemá nic společného.

Podle znalkyně je totiž otázka, do kolika metrů od objektu se azbestová vlákna v době bourání rozlétla a mohla škodit.

„Nyní trvám na tom, že chci vstoupit do areálu stavby a exaktně změřit, kolik azbestu na místě zůstalo,“ prohlásila koncem minulého týdne. To se jí stále nedaří, myslí si, že úřady i stavební firma chtějí získat čas.

Policie podnět předala na odbor životního prostředí

Třebíčský starosta Pavel Janata uvedl, že se bude problémem vážně zabývat.

A policie? „Podnět přijali policisté na Obvodním oddělení v Třebíči, kteří jej předali k přijetí dalšího opatření na Odbor životního prostředí Městského úřadu v Třebíči,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Stavbu provádí žďárská společnost PKS stavby. „S ohledem na probíhající šetření vám nyní nemohu sdělit žádné informace,“ uvedl její mluvčí Michal Antl.

Podle informací MF DNES si firma nechá udělat svoje nové měření azbestu v pondělí, pak může být jasněji.

Jediný správný postup? Zaplachtování, myslí si znalkyně

Projektantem demolice a novostavby části školy je pelhřimovský AS Project CZ.

„Zpracovali jsme i dílčí projekt na specifickou část - likvidaci azbestu, a to variantně. Dodavatelé vybrali konkrétní možnost, kterou si potvrdili s úřady, například s hygienou a s dodavatelem - krajem. Varianty byly buď zaplachtování, nebo zvenčí objekt uzavřít a vybírat azbest zevnitř. Dodavatelé tedy postupují dle projektové dokumentace,“ uvedl Vladimír Žák mladší z AS Project CZ.

Znalkyně ovšem trvá na tom, že jediný opravdu správný způsob demontáže boletických panelů je budovu zaplachtovat.

„V tomto případě ani nešlo dům hermeticky uzavřít a brát panely zevnitř bez rizika, že se azbest rozlétne do okolí,“ je přesvědčena Guschlová.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Řidič vjel osobním autem pod vlak. Rozpáral bok vozu a těžce se zranil

Nehoda na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Těžce zraněného...

Řidič osobního auta se dopoledne těžce zranil při nehodě na železničním přejezdu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Podle všeho...

Inspekce rozdala pokuty za miliony, radila i stavebníkům jak na netopýry

Podle inspektorů životního prostředí firma Aquasys u Stržského potoka ve...

Případů porušení zákona v oblasti ochrany životního prostředí ubývá u velkých podniků, ale naopak jich přibývá mezi...

Jdete si zaběhat? Tak zaplaťte. Vstup na nové ovály stojí i stokoruny

Úterní odpoledne je vyhrazeno na hřišti u ZŠ Osvobození v Pelhřimově těm, kteří...

Jsou vybudovaná z veřejných peněz, stála i mnoho milionů korun, ale veřejnost má dost často smůlu. Na nově vybudovaná...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz