Kajak ze zlaté olympiády štěpánky Hilgerotvé bude v budoucnu k vidění v bývalé škole v Třešti na Jihlavsku (ilustrační snímek).

Kajak ze zlaté olympiády štěpánky Hilgerotvé bude v budoucnu k vidění v bývalé škole v Třešti na Jihlavsku (ilustrační snímek). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Třešť cílí na turisty. Ukáže jim kajak Hilgertové, dresy i medaile

  • 0
Kajak Štěpánky Hilgertové či třeba podepsaný závodní trikot Oty Zaremby, který získal zlatou olympijskou medaili v roce 1980 v Moskvě. Ale i sbírka dresů, sportovního vybavení a medailí od více než osmdesáti olympioniků a reprezentantů. To je poklad, na který chtějí do budoucna lákat turisty v Třešti na Jihlavsku.

"Obrátil se na nás sběratel z Brna, který disponuje sbírkovými předměty od více než osmdesáti reprezentačních českých a československých sportovců," prozradil starosta Třeště Vladislav Hynk.

Třešť přitom nebyla jediným městem, které brněnský sběratel oslovil. "Oslovil jsem prakticky celou republiku, starosty i hejtmany, i když jsem zjistil, že někde padá nějaká památka na hlavu. Všude jsem se ale setkal s nezájmem. Až starosta Třeště mi vyšel vstříc," řekl MF DNES sběratel Petr Podroužek.

Ve své sbírce má exponáty i od takových sportovních legend, jako jsou gymnastka Věra Čáslavská, Barbora Špotáková či třeba zlatý olympijský skokan na lyžích Jiří Raška.

Expozice unikátních sportovních suvenýrů by mohla být k vidění v budově bývalé školy přímo na třešťském náměstí. Mělo by jít o stálou výstavu doplněnou o interaktivní prvky. "Návštěvníci by tak měli třeba možnost si virtuálně vyzkoušet jednotlivá sportovní odvětví," rozprostřel ideu starosta.

Po nabídce město skočilo

V Třešti si od podobné stálé výstavy hodně slibují. "Mohlo by to Třešť povznést i nad regionální úroveň. Je to záměr, který přesahuje Třešťsko i Kraj Vysočina, chtěli bychom ale hlavně zacílit na návštěvníky z okolí, Telče, Roštejna, Jihlavy i Brtnice," dodal starosta.

Radnice v Třešti se nápadu rychle chopila v naději, že se tak podaří vdechnout život opuštěné budově školy, která od loňska nemá využití. Brněnský sběratel nabídl do výstavy také spoustu historických deskových her. Ve spolupráci s jinou sběratelkou by pak chtěl doplnit svoji expozici o historické panenky.

Sportovní suvenýry brněnského sběratele by měly zabrat asi jeden a půl podlaží někdejší školy. Prostor v budově zbude i pro třešťské sběratele modelů vláčků. V přízemí domu bude kavárna. "Ve druhé části přízemí bychom rádi oslovili místního sběratele, který sbírá historické motocykly," dodal Hynk.

Fasáda a nový výtah. Peníze chce Třešť získat z Unie

Bývalé školní budově by se měla vrátit historická tvář. Dočká se nové fasády, oken a dveří, nutností bude přístavba výtahu. Zřejmě si přestavba na muzeum vyžádá i vybourání některých příček v budově. A nedaleko budovy se počítá se vznikem nového parkoviště pro návštěvníky.

Vše má jen jeden háček. Peníze. Úpravy vyjdou asi na 20 milionů korun, z toho až 15 milionů by však mohla pokrýt dotace z EU, o kterou město požádá v červnu. Když uspěje, Třešť by se mohla - podobně jako je Pelhřimov městem rekordů - stát městem sběratelů.

"Pokud by se to povedlo, proč ne," dodal starosta. Na nádraží bude už v létě bude k vidění na 700 modelů letadel a tanků od tamního klubu modelářů. V bývalém silu u nádraží má depozitář i Historický radioklub československý. A k tomu se Třešť každoročně pyšní výstavou betlémů.