Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět let na ně spořili, teď už třebíčským chrámem znějí nové varhany

  10:20aktualizováno  10:20
První varhaníci už v třebíčském chrámu sv. Martina zkusili hru na nový špičkový nástroj. Varhany tam varhanářští mistři z firmy Kánský Brachtl umístili do původní barokní skříně z roku 1796.

Varhany jsou určeny pro barokní, klasicistní i soudobé skladby. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Prozatím nebyl osazen kompletní nástroj, k tomu dojde pro finanční náročnost až v roce 2019.

„Nechtěli jsme dokonalou repliku barokního nástroje, protože v té původní skříni byl už minulých osmdesát let umístěn jiný, novodobý nástroj. Nové varhany jsou ojedinělé tím, že jde o mechanický nástroj velikosti, ve které nemá obdobu nejen na Třebíčsku, ale troufnu si říct, že ani na celé jižní Moravě,“ řekl Tomáš Nováček, člen komise, která stavbu nových varhan iniciovala.

Fotogalerie

Varhany jsou určeny pro barokní, klasicistní i soudobé skladby. Nejsou ideální pro velká symfonická díla. Ty minulé byly z roku 1931 a po téměř 80 letech se ocitly na hranici životnosti.

„Dlouho jsme se rozmýšleli, zda je nechat renovovat, nebo udělat nové. Měly zastaralý a dnes už nepoužívaný pneumatický systém, jejich oprava by byla drahá a s nezaručeným výsledkem. Nakonec jsme ani nesehnali varhanáře, kteří by byli ochotni se do takové riskantní práce pustit,“ připomněl třebíčský děkan Jiří Dobeš.

Investice je svým rozsahem v rámci děkanství nebývale vysoká: celé varhany budou stát devět milionů korun.

Nebyla však nahodilým rozmarem: farnost začala se sbírkou už v roce 2010. Ve sbírce se zatím sešlo necelých šest milionů korun, z nichž pět milionů dali dohromady farníci, zbytek kraj, město a sponzoři.

Zatím mají varhany v provozu pouze pedály, jednu klaviaturu (manuál) z finálních tří a sedmnáct rejstříků (řad píšťal) z konečných třiatřiceti. „Podařilo se najít ideální cestu, jak propojit nové a staré prvky vývoje varhanního nástroje, aby to netlouklo do očí a aby byl vývoj nástroje patrný,“ řekl Nováček.

Životnost? Sto i dvě stě let

Prozatím farnost varhany přišly na sedm milionů korun, z nich byla zaplacena i oprava podlahy kůru, osvětlení a výmalby.

„V příštím roce budeme splácet vzniklý dluh. V roce 2017 bychom chtěli zprovoznit další manuál a pozitiv v zábradlí kůru, v roce 2018 pak poslední třetí manuál a žaluziovou skříň. Nakonec zřejmě v roce 2019 přijde na řadu doplnění elektronického ovládání rejstříků,“ řekl děkan Dobeš.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Pozitiv je menší z varhanních strojů, žaluziový stroj umožňuje plynulé ovládání intenzity zvuku. Pomocí elektronického systému bude možné nakonec volit varhanní rejstříky pomocí elektromagnetů, ovládaných naprogramovaným počítačem.

„První pocit z hraní mám více než uspokojivý. Konstruktéři varhan použili takzvanou mechanickou trakturu, kde má varhaník přímo mechanický kontakt s ventilem pod píšťalou, což varhanní fajnšmekři ocení. Až bude celý nástroj hotov i s elektronickým rejstříkováním, bude to nejlepší nástroj široko daleko,“ věří třebíčský varhaník a sbormistr Karel Tomek.

Varhany budou mít přidanou elektronickou část, která bude dublovat mechaniku, varhany na ní ale nebudou závislé. „Mechanická část by měla mít životnost sto i dvě stě let,“ věří děkan Dobeš.

Nejstarší zmínka o varhanách u sv. Martina pochází z roku 1675. V roce 1796 zde postavil dvoumanuálové varhany Jan Komorník.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz