Na zámku v Třebíči se opět otevřela expozice Muzea Vysočiny.

Na zámku v Třebíči se opět otevřela expozice Muzea Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíč opět otevřela zámek. Lidé tam uvidí třeba mamutí stoličku

  • 1
Po třech letech oprav se mohli návštěvníci znovu podívat do expozic Muzea Vysočiny v třebíčském zámku. Zájem o sobotní a nedělní dny otevřených dveří, kdy byly připraveny prohlídky zdarma, byl veliký. Celkem přišlo více než pět a půl tisíce lidí.

Davy se od sobotního rána valily do nových expozic v ­opraveném třebíčském zámku. Ten se otevřel po velké rekonstrukci. "Náš odhad, že za oba dny bude příchozích na dva tisíce, překonáme možná už první den," odhadoval v sobotu odpoledne ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek. Celkem za víkend na zámek nakonec přišlo přes pět tisíc lidí.

O jaké exponáty se návštěvníci první den zajímali nejvíc? "Informace si pročítají sami. Často se ale třeba ptají, kde je v Třebíči Vídeňský rybník. To je lokalita, kde se našly jedny z prvních vltavínů. Dnes jsou tam obchodní centra na pravé straně výpadovky směrem na Jaroměřice nad Rokytnou. A­ menší děti obdivují třeba stoličku mamutího mláděte," říká pracovnice muzea Jarmila Keilová, která dohlíží na provoz v mineralogické expozici.

Ta je umístěna v přízemí a ­vchází se do ní z Rajského dvora, stejně jako do klášterní expozice "Svět portálů a bran". Ta seznamuje kromě jiného i s působením řádů benediktinů a kapucínů v Třebíči a končí promítáním dobových filmových týdeníků a poslechem rozhlasových reportáží přibližujících padesátá léta.

Nechybí příroda ani betlémy

Zatímco v prvním patře zámku jsou pokladny, šatny a potřebné technické zázemí, čekají na návštěvníky ve druhém patře zámku další dvě prohlídkové trasy. Klasické muzejní expozice pak představují přírodovědné sbírky, známé třebíčské betlémy, důležité okamžiky v dějinách města i významné osobnosti regionu.

I tady převládá moderní audiovizuální technika a dotykové obrazovky. Zajímavosti si mohou lidé také stáhnout pomocí kódů na jednotlivých panelech přímo do svého mobilu. Mezi novými exponáty se najde spousta zajímavých věcí, ale stihnout si prohlédnout vše, to se při jedné návštěvě zámku rozhodně nedá.

Lidé třeba postávají u expozice legionářů první světové války – generála Jana Syrového a plukovníka Josefa Jiřího Švece. Jiné hosty zase zaujme to, jak se do Třebíče dostaly exotické předměty z Tahiti, které věnovala městu žena bratrance třebíčského stavitele Kosíka.

 Betlémy budou k vidění zase o Vánocích

O kousek dál se návštěvníci pozastavují nad názvy rostlin, které se objevují v okolí Třebíče – hořeček, kociánek, koniklec, smil písečný nebo třeba špičatka stepní. Jiní se zaposlouchají do nahrávek zpěvu ptáků.

"Líbila se mi hodně ta příroda, expozice jsou pěkně udělané. Na začátku se mi zdálo, že je tu hodně textů. Ale ty betlémy byly nádherné a patří k tradici Třebíče. Oceňuji, že se objevily v expozicích i pokoje šlechty. To na zámku dřív chybělo," zhodnotila jedna z návštěvnic Alena Mikundová. Počítá s tím, že se na zámek přijde podívat ještě několikrát, až bude víc klidu na prohlídku.

"Postrádáme tady větší expozici betlémů, na kterou se těší hlavně děti. Zapadlo tak trochu heslo Třebíč, město betlémů. A tradiční dýmky? Pár jich tam je, pánové je ale možná také budou čekat ve větším počtu," pravila učitelka Eva Matoušková. 

Betlémy však byly vystaveny prakticky bez přestávky čtyřicet let. Jde o malby na papíru, na kterých se budou provádět nezbytné restaurátorské zásahy. Ve větším počtu by se pak měly objevovat při předvánočních výstavních akcích. Ta první bude už v letošním roce.