Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíčský psí hřbitov končí. Další už ve městě nebude

  18:40aktualizováno  18:40
Jediný oficiální psí hřbitov na Vysočině skončil. Třebíč přitom patřila k několika málo městům u nás, kde mohli majitelé psů, kteří nemají vlastní pozemek, své oblíbené zvíře důstojně pohřbít.

Jediný oficiální psí hřbitov na Vysočině skončil. Třebíč patřila k několika málo městům u nás, kde mohli majitelé psů, kteří nemají vlastní pozemek, své oblíbené zvíře důstojně pohřbít. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

K založení zvířecího pohřebiště poskytl městský úřad před lety pozemek. O samotný hřbitov se po celou dobu staral soukromník.

"V dalším provozování už nechce pokračovat. Navíc plánovaná kapacita už byla vyčerpána. Z těchto důvodů městský úřad rozhodl, že pohřebiště pro zvířata ukončí svou činnost," řekl mluvčí tamní radnice Ivan Přibík.

Fotogalerie

"V tuto chvíli radnice o jiném pozemku, který by třeba vzala do své správy, neuvažuje. Už tak byla Třebíč spíše výjimkou v rámci republiky. Není to běžná služba obcí," dodal Přibík.

Úředníci městského úřadu na malý oplocený pozemek umístili cedule, kde pejskaře o této skutečnosti informují. Kdosi na ně připsal známou hlášku Evy Holubové z filmu Líbáš jako Bůh - tu o bílém tesákovi.

I z reakcí oslovených majitelů psů ve městě je patrné, že by stáli o provoz dalšího podobného hřbitova, když už není místo pod Kostelíčkem.

O uhynulé psy a další zvířata se jejich majitelé musejí postarat sami. Podmínky pro pohřbívání stanovuje zákon o veterinární péči. Uvádí, že nerozhodla-li Státní veterinární správa z nákazových důvodů jinak, může chovatel sám na vlastním pozemku neškodně odstranit mrtvolku zvířete, pokud neuhynulo kvůli nebezpečné nákaze nebo na ni nebylo podezření.

"Neškodným odstraněním se v tomto případě rozumí zahrabání na místě vhodném z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí - tedy rozhodně ne třeba v blízkosti studny. A to do hloubky nejméně 80 centimetrů s použitím dezinfekčních prostředků," doplnil Přibík.

Konec v kafilerii

Kdo bydlí v bytě a nemá zahradu, může se obrátit na specializovanou firmu, která provádí sběr a svoz uhynulých zvířat. Ty končí v kafilerii a z reakcí pejskařů vyplynulo, že se jim takový konec čtyřnohého člena rodiny většinou nelíbí.

Lze také využít služeb krematoria pro zvířata v Brně-Chrlicích. Není to nic levného, ale řada chovatelů je dnes ochotná tisíce na pohřeb psa vydat.

Zatímco základní žeh lidských ostatků se v tuzemských krematoriích pohybuje v cenových relacích od necelých tří do čtyř tisíc korun včetně daně, základní žeh velkého psa nad 60 kilogramů vyjde v Brně-Chrlicích na 6 620 korun.

Chrlické krematorium těží z unikátnosti. Je zatím na Moravě jediné, další je u Prahy. Kdežto běžných krematorií je u nás sedmadvacet. Ceník má krematorium zveřejněný na svých webových stránkách.

Ceny kremací malých zvířat jsou odstupňované podle hmotnosti. Začínají na patnácti stovkách u zvířete do dvou kilogramů. Při kremaci lidských ostatků v běžných krematoriích v republice hmotnost nehraje roli.

Základním žehem se rozumí pouze proces kremace ostatků bez přidaných položek za rakev, urnu, obřad a podobně. V této ceně je i úprava zvířete a takzvaná kremulace. Tedy úprava popelu před uložením do urny, aby neobsahoval například kov z rakve.

"Znám rodinu, které stálo za to dát za pohřeb oblíbeného pudla v Brně se vším všudy včetně transportu 12 tisíc," uvedl majitel pohřební služby v Jihlavě Richard Vevera.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR / STROJNÍ PROJEKTANT s AJ/NJ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz