Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíčský psí hřbitov končí. Další už ve městě nebude

  18:40aktualizováno  18:40
Jediný oficiální psí hřbitov na Vysočině skončil. Třebíč přitom patřila k několika málo městům u nás, kde mohli majitelé psů, kteří nemají vlastní pozemek, své oblíbené zvíře důstojně pohřbít.

Jediný oficiální psí hřbitov na Vysočině skončil. Třebíč patřila k několika málo městům u nás, kde mohli majitelé psů, kteří nemají vlastní pozemek, své oblíbené zvíře důstojně pohřbít. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

K založení zvířecího pohřebiště poskytl městský úřad před lety pozemek. O samotný hřbitov se po celou dobu staral soukromník.

"V dalším provozování už nechce pokračovat. Navíc plánovaná kapacita už byla vyčerpána. Z těchto důvodů městský úřad rozhodl, že pohřebiště pro zvířata ukončí svou činnost," řekl mluvčí tamní radnice Ivan Přibík.

Fotogalerie

"V tuto chvíli radnice o jiném pozemku, který by třeba vzala do své správy, neuvažuje. Už tak byla Třebíč spíše výjimkou v rámci republiky. Není to běžná služba obcí," dodal Přibík.

Úředníci městského úřadu na malý oplocený pozemek umístili cedule, kde pejskaře o této skutečnosti informují. Kdosi na ně připsal známou hlášku Evy Holubové z filmu Líbáš jako Bůh - tu o bílém tesákovi.

I z reakcí oslovených majitelů psů ve městě je patrné, že by stáli o provoz dalšího podobného hřbitova, když už není místo pod Kostelíčkem.

O uhynulé psy a další zvířata se jejich majitelé musejí postarat sami. Podmínky pro pohřbívání stanovuje zákon o veterinární péči. Uvádí, že nerozhodla-li Státní veterinární správa z nákazových důvodů jinak, může chovatel sám na vlastním pozemku neškodně odstranit mrtvolku zvířete, pokud neuhynulo kvůli nebezpečné nákaze nebo na ni nebylo podezření.

"Neškodným odstraněním se v tomto případě rozumí zahrabání na místě vhodném z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí - tedy rozhodně ne třeba v blízkosti studny. A to do hloubky nejméně 80 centimetrů s použitím dezinfekčních prostředků," doplnil Přibík.

Konec v kafilerii

Kdo bydlí v bytě a nemá zahradu, může se obrátit na specializovanou firmu, která provádí sběr a svoz uhynulých zvířat. Ty končí v kafilerii a z reakcí pejskařů vyplynulo, že se jim takový konec čtyřnohého člena rodiny většinou nelíbí.

Lze také využít služeb krematoria pro zvířata v Brně-Chrlicích. Není to nic levného, ale řada chovatelů je dnes ochotná tisíce na pohřeb psa vydat.

Zatímco základní žeh lidských ostatků se v tuzemských krematoriích pohybuje v cenových relacích od necelých tří do čtyř tisíc korun včetně daně, základní žeh velkého psa nad 60 kilogramů vyjde v Brně-Chrlicích na 6 620 korun.

Chrlické krematorium těží z unikátnosti. Je zatím na Moravě jediné, další je u Prahy. Kdežto běžných krematorií je u nás sedmadvacet. Ceník má krematorium zveřejněný na svých webových stránkách.

Ceny kremací malých zvířat jsou odstupňované podle hmotnosti. Začínají na patnácti stovkách u zvířete do dvou kilogramů. Při kremaci lidských ostatků v běžných krematoriích v republice hmotnost nehraje roli.

Základním žehem se rozumí pouze proces kremace ostatků bez přidaných položek za rakev, urnu, obřad a podobně. V této ceně je i úprava zvířete a takzvaná kremulace. Tedy úprava popelu před uložením do urny, aby neobsahoval například kov z rakve.

"Znám rodinu, které stálo za to dát za pohřeb oblíbeného pudla v Brně se vším všudy včetně transportu 12 tisíc," uvedl majitel pohřební služby v Jihlavě Richard Vevera.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Najdete na iDNES.cz