Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíčský akvapark Laguna bude o 5 milionů korun dražší

  14:16aktualizováno  14:16
Hned několik důvodů má podle třebíčského místostarosty Pavla Pacala navýšení ceny stavebních prací. Jedním z nich je to, že se muselo odtěžit téměř o třetinu zeminy víc, než se původně předpokládalo. Byla také chyba v projektu.

Vizualizace přestavby bazénu Laguna v Třebíči na aquapark s novým relaxačním centrem | foto: Město Třebíč

Dlaždičky, které nekloužou, tobogan, z něhož se nedá vypadnout, nebo kameny hluboko v zemi, o nichž nikdo nevěděl. To všechno a řada dalších položek prodraží cenu třebíčského akvaparku o dalších bezmála pět milionů korun. Navýšení rozpočtu stavby už schválila městská rada.

Akvapark v Třebíči

Vznikne ve stávajícím plaveckém areálu Laguna, rekonstrukce má být  dokončena v listopadu 2013.
Nabídne novou halu s bazénem nepravidelného tvaru a hlavně 141 metrů dlouhým toboganem.
K atrakcím patří i jeskyně s gejzírem, dvě vířivky, divoká řeka, vodopád, masážní lavice. Z haly bude krytým průplavem přístupný celoroční bazén se slanou vodou. Vznikne dětská část a saunový svět.

Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) vidí jako spornou v podstatě jen jedinou část prodražení: chybu v projektu, která způsobila navýšení ceny díla o sedm set tisíc korun.

"Budeme jednat s projektantem, jakým způsobem je možné to nahradit. Budeme mít i právní analýzu, jak můžeme projektanta hnát k zodpovědnosti," říká. Opoziční ČSSD bude na příští schůzi zastupitelstva žádat vysvětlení víceprací.

Dostavba městského krytého plaveckého areálu Laguna na plnohodnotný akvapark, kterou město pořizuje bez dotace a půjde na ni aktuálně přes šedesát milionů korun z městského rozpočtu, má od počátku velké zastánce, ale i hlasité odpůrce. A tak musí vedení města při každé příležitosti vysvětlovat, proč v době, kdy je nutné šetřit a některé ulice v Třebíči jsou v dezolátním stavu, vydává velké peníze právě na Lagunu.

"Navýšení ceny díla o necelých pět milionů korun bych rozdělil do tří částí. Za 1,5 milionu korun si sama radnice po důkladném uvážení nechala zvýšit kvalitu některých věcí. Sedm set tisíc korun je jediná drobnější chyba v projektu. Ne všechny betony byly v projektu uvedeny jako vodostavebné, zhotovitel nás na to upozornil, my jsme na to přistoupili," řekl Pacal.

MF DNES projektanta, brněnský AP-atelier, oslovila, aby se k celé záležitosti vyjádřil. Společnost však nechce vydávat jakákoli prohlášení.

Zbylých 2,8 milionu korun se podle Pacala týká neočekávaných zemních prací. "Nakonec se odtěžilo o třicet procent zeminy víc, než s čím počítal projekt, protože se muselo jít hlouběji. Další peníze spolykalo jiné zatřídění zeminy," uvedl Pacal.

Bilance nákladů při stavbě koupaliště

Jednotlivé položky, kvůli kterým se výstavba akvaparku Laguna prodraží. Popsal je místostarosta Třebíče Pavel Pacal.
1,5 milionu Kč: požadavek radnice
Zahrnuje lépe přístupnou kanalizaci pod stavbou, kvalitnější výplň betonových spár, vyšší kvalitu toboganu (bude mít průřez třičtvrtěkruhu a taky hladké spoje), lepší dlažbu a čerpadlo navíc.

700 tisíc Kč: chyba v projektu
Je nutné udělat další "vodostavebné" betony.

2,8 milionu Kč: nejen na zeminu
Odtěžilo se o 30 procent víc zeminy. Půda se i jinak zatříďovala, objevil se také nečekaný kámen v nejspodnějších vrstvách, kvůli bezpečnosti bylo nutné jej lámat ručně, nepřipadaly v úvahu odstřely.

Zdroj: analýza místostarosty

Z geologického průzkumu radní neměli signál, že v nejspodnějších vrstvách nebude kámen moci být dolamován standardním způsobem, tedy drobným střílením. "Kvůli blízkému sídlišti a stavbě samotného krytého bazénu se musel kámen ručně dolamovat. To je dražší," řekl místostarosta.

Jak to, že geologický průzkum neodhalil balvany v zemi? "Budu to ilustrovat na následující situaci: Dvě sondy vzdálené od sebe pět metrů do určité hloubky nenašly nic neobvyklého. Území bylo označeno, že je v pořádku. A přesně uprostřed se pak při stavbě objevil kámen," konstatoval místostarosta Pacal.

Opoziční zastupitel Petr Vašíček (ČSSD) už naznačil, že právě vícepráce na Laguně budou předmětem diskusí na příští schůzi zastupitelů.

"S dostavbou Laguny jsme od počátku nesouhlasili, pak už nebylo v naší moci to zastavit. Bude nás zajímat projektová stránka i geologický průzkum," zdůraznil Vašíček s tím, že jako člen kontrolního výboru už několikrát upozornil, že stavby na území města v tomto volebním období jsou uspěchané, potom vznikají vícenáklady.

"Je to navýšení ceny díla o 8,5 procenta, což není nic neobvyklého ani u podobných staveb jinde. Byly taky méněpráce," reagoval Pacal. Stavba, jejímž zhotovitelem je náměšťská společnost Outulný, běží, jak má. Místostarosta slibuje, že nové zábavní relaxační centrum Třebíče, které má rozšířit možnosti odpočinku místních lidí a udržet turisty ve městě, bude opravdu slavnostně otevřeno letos na přelomu listopadu a prosince.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stop Shop v Třebíči. Nákupní zóna na jihu města by se měla rozrůst. Doplnit by...
Nákupní zóna na jihu Třebíče se rozroste o módu a sportovní potřeby

Obyvatelům Třebíče se rozšíří možnosti k nakupování. Investorská firma plánuje v areálu nákupního centra Stop Shop na jižním okraji města výstavbu ještě jedné...  celý článek

Svůj hlas odevzdala ve Žďáru nad Sázavou také poslankyně za ODS Miroslava...
Nebyla lídrem, přesto Němcová uspěla už ve svých šestých volbách

V poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od roku 1998. Příští rok už v ní oslaví kulatých 20 let. Miroslava Němcová z ODS je politickým nestorem, který...  celý článek

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, nestraník kandidující za ČSSD, sice...
Lékař Běhounek měl dosud patent na vítězství, teď prohrál s Piráty i SPD

Vysočinský hejtman Jiří Běhounek měl dosud v kraji patent na vítězství ve „velkých“ volbách. Jako lídr ČSSD vyhrál tento nestraník troje krajské volby v řadě a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.