Západomoravskou vysokou školu v Třebíči budou studenti navštěvovat už jenom dva...

Západomoravskou vysokou školu v Třebíči budou studenti navštěvovat už jenom dva roky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vysoká škola v Třebíči nechá dostudovat 21 studentů, pak zanikne

  • 8
Západomoravskou vysokou školu Třebíč čeká řízený zánik. Neměly by po ní zůstat žádné dluhy. Zachránit ji teoreticky může jen silný investor a akreditace technického oboru. Což ovšem zatím není příliš reálné.

Odřeknout čtrnáct přihlášených studentů, vrátit jim poplatek za přijímací řízení. Zabalit věci a přestěhovat inventář z Hrotovické ulice přes půl města k zámku do uvolněné budovy po praktické škole. To jsou kroky, které teď čekají zaměstnance Západomoravské vysoké školy Třebíč (ZMVŠ).

Soukromá vzdělávací instituce, kterou v Třebíči v roce 2003 založili zástupci města, Okresní hospodářské komory a společnosti Vivat Academia, míří k řízenému zániku. Potýká se s nezájmem studentů a finančními problémy. Poslední novopečení bakaláři tříletých oborů ji opustí v roce 2017.

Objeví se bohatý spasitel?

Útlumovou variantu podpořili na svém zasedání minulý čtvrtek zastupitelé města, definitivně se pak na ní shodli členové správní a dozorčí rady školy na zasedání v pondělí.

„Správní rada rozhodla, že se nebudou přijímat studenti do prvních ročníků žádného ze dvou akreditovaných oborů. Je to důsledek rozhodnutí zastupitelstva. Správní rada se tedy přiklonila k variantě, které pracovně říkáme řízený zánik,“ uvedl v úterý v reakci na pondělní jednání starosta Třebíče, lidovec Pavel Janata.

Západomoravská vysoká škola

  • vznikla v roce 2003
  • v nejlepších letech měla až 600 studentů
  • v letech 2009 až 2011 škola musela kvůli pochybení v jednom z projektů vrátit dotaci a zaplatit penále 7 milionů korun
  • Akreditační komise v roce 2013 kvůli nízké kvalitě vzdělávání nedoporučila prodloužení akreditace stávajících oborů
  • v roce 2014 škola úspěšně akreditovala dva nové obory: Kulturněhistorická studia a Udržitelný rozvoj regionu a krajiny
  • v příštím akademickém roce zde bude studovat 21 studentů, v tom právě končícím jich bylo 82, školné činí 20 tisíc korun za semestr

„Škola zatím nekončí, v příštích dvou letech umožní dostudování stávajících studentů. Dva roky jsou dlouhá doba, může se stát cokoli. Na správní radě padla zmínka, že pokud by se objevil zájemce s příslušným kapitálem, který by měl pocit, že potenciál školy stojí za to, že by neměla skončit, pak je možné uvažovat o její další existenci,“ podotkl Janata, podle něhož však v tuto chvíli jde pouze o teoretickou úvahu.

Třebíčští zastupitelé minulý týden rozhodli o finanční podpoře školy 2,3 milionu korun. I díky ní se podaří pokrýt náklady, aby za končící institucí nezůstal žádný dluh.

„V současnosti máme 14 přihlášených studentů. Nyní se je snažíme kontaktovat a informovat, že nepřijímáme do prvního ročníku. Necháme dostudovat ty stávající, kterých je jednadvacet,“ řekla ředitelka školy Markéta Šafránková Křivanová.

„Na dobu dvou let se škola přestěhuje do uvolněných prostor po praktické škole, které se nacházejí v ulici 9. května. V orgánech školy zůstanou až do jejího konce všichni tři spoluzakladatelé. Vysokou školu i nadále povede rektor Marek Matějek,“ doplnila ředitelka.

Bourá se snadněji, než staví

V příštích dvou letech se podle ní pro školu nepřestane hledat řešení. Nejideálnější by byla akreditace technického oboru, který by korespondoval s tím, že je na Třebíčsku Jaderná elektrárna Dukovany a strojírenské firmy.

Na technický obor je ovšem potřeba víc peněz než na stávající, víceméně humanitní obory. Drahé jsou laboratoře, je nutné sehnat a dobře zaplatit kvalitní kantory, jejichž jména nesmete ze stolu Akreditační komise.

Než zastupitelé minulý čtvrtek drtivou většinou odhlasovali variantu finanční podpory, u níž věděli, že půjde o řízený zánik instituce, pokusil se pro další existenci vysoké školy v Třebíči lobovat jak rektor Matějek, tak zastupitel Milan Šťastný (Břehy).

Šťastný mimo jiné uvedl, že se bourá snadněji, než staví, že má škola šanci „přezbrojit“ a že současný management a výuka jsou kvalitní.

K zastupitelům za dozorčí radu, v níž je hospodářská komora, promluvil Richard Horký. Zmínil, že ze své pozice museli v minulosti upozornit na špatnou finanční situaci ZMVŠ, kterou má podle něj na svědomí bývalé vedení školy.