Vizualizace třebíčského obchodního domu Máj, jak bude vypadat po zasklení

Vizualizace třebíčského obchodního domu Máj, jak bude vypadat po zasklení podloubí. | foto: KV projektstav

Třebíčskému Máji vlastník zasklívá podloubí, místo něj bude věžička

  • 1
U obchodního domu Máj v Třebíči už zmizelo podloubí. Majitel ho po domluvě s památkáři zasklívá a nahradí ho jinými architektonickými prvky. Máji, kterému lidé přezdívají Septik, se tak rozšíří prodejní plochy.

"Bude tam nový obklad fasády a markýza, která nahradí podloubí," popsal architekt Petr Ondráček ze společnosti KV projektstav. Projektant konzultoval změny s památkáři a s třebíčským městským architektem Luborem Herzánem. "Vlastníci požádali, že chtějí rozšířit prodejní plochy a zabrat podloubí. Dohodli jsme se, že za to zkultivují fasádu," popsal architekt.

Kromě markýzy čili předsunuté stříšky bude na rohu obchodního domu, který je naproti cukrárny U Tety, jakási hranatá věžička. Přesněji řečeno zvýšené nároží. "Je to prvek v urbanismu, kterým se ve všech historických obdobích zdůrazňovala nároží," doplnil Herzán, který nebyl ze záměru zrušit podloubí nadšený. "Věžička" vznikla právě po konzultacích s ním. "Bylo to vybráno jako jedna z několika variant," doplnil Petr Ondráček.

Prodejní plocha se zasklením podloubí hodně rozšíří

Jedním z vlastníků obchodního domu je Tomáš Kliner, jednatel společnosti Tomireko. Stavební změny ale nechtěl komentovat s tím, že je to předčasné. Máj čili Septik nahradil na Komenského náměstí třebíčský pivovar, který byl v roce 1977 srovnán se zemí. Postupně se zde postavila tři nákupní střediska.

Zastavěným podloubím se obchodnímu domu Máj významně rozšíří prodejní plocha o 220 metrů čtverečních. V severní části je navrženo nové bistro s provozním zázemím pro zaměstnance. Pod naplánovanou markýzou se budou moci lidé schovat před deštěm či sluncem, tak jako dříve v podloubí. A fasáda už nebude pouze jednobarevná, což má socialistickou stavbu rozčlenit a pohledově odlehčit.

Zastavěným podloubím se na Komenského náměstí výrazně rozšíří prodejní plocha o 220 metrů čtverečných.

Budova obchodního domu Máj navazuje v Jihlavské bráně na stavbu z dílny významného brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Jedná se o bývalou spořitelnu, kde v současnosti sídlí Okresní správa sociálního zabezpečení. Tato nárožní třípatrová budova ze železobetonu, skla a kovu byla postavena v letech 1932 a 1933. Je jednou z dominant třebíčského Karlova náměstí a v historické zástavbě působí harmonicky. Naopak podobu Máje čili Septiku místní příliš kladně nehodnotí. Současné stavební změny jdou ale podle místostarostky Marie Černé dobrým směrem.

"Jestli to bude vypadat tak, jak je to navrženo, tak se mi to líbí. Určitě to považuji za zlepšení vzhledu centra města. Třeba to dostane i nějaký líbivější název," uvedla místostarostka v narážce na lidové pojmenování Septik. Podle ní by úprava vzhledu prospěla i dalším obchodním domům na Komenského náměstí.