Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opuštění psi v Třebíči dostanou kvůli úsporám o třetinu menší prostor

  8:34aktualizováno  8:34
Třebíč stále řeší zdánlivě okrajovou záležitost: pořízení nového útulku pro opuštěné psy a kočky. Při bližším pohledu je ovšem patrné, že zas až tak podružná věc to není. Areál má stát víc než deset milionů korun.

Nový útulek pro zatoulaná zvířata by se mohl v Třebíči začít stavět příští rok. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

První soutěž na zhotovitele radnice zrušila, protože nakonec firmy nabídly, že budou stavět za částku, která se s daní dotkla hranice dvaceti milionů korun. Ve městě to způsobilo poprask.

Radní Pavel Heřman, který má tuto oblast na starosti, musel v radničním zpravodaji vysvětlovat, co to má být za provoz, že není v plánu pořídit psům nějaký luxusní hotel.

Teď se zřejmě blíží doba, kdy se opuštěná zvířata dočkají solidního zázemí a odstěhují se z dvacetiletého provizoria nad zámkem.

„Původní plány útulku byly přeprojektovány. Částka, která šla do aktuální soutěže, je 13,49 milionu korun bez daně. Doufáme, že výběrové řízení sumu ještě poníží,“ uvedl Heřman.

Otevírání obálek přihlášených zájemců o stavbu je 24. října, pak poběží lhůty pro podepsání smlouvy. Do konce roku by měly být tyto úvodní kroky splněny, pokud se nenajde někdo, kdo výběr napadne a ­celý proces zbrzdí.

„Když všechno půjde dobře, po Novém roce se začne stavět. Hala je zastřešená, takže to bude možné,“ řekl Pavel Heřman.

Halou je myšlen objekt v areálu společnosti Esko-T v průmyslové zóně v Hrotovické ulici, kde štěkot psů nebude rušit okolí. Útulek bude vestavěný do haly.

„Je to těžké. Jakési jádro, základ, tam zůstat musí. Šetřit na některých konstrukcích nepřináší takový efekt, že by to snížilo cenu skokově o miliony. Jednotlivé položky ji při naší snaze být levnější ponižovaly o­ statisíce, desetitisíce. Věříme, že soutěž nakonec přinese cenu 15 milionů s daní z přidané hodnoty,“ vysvětlil radní Heřman.

Zateplené boudy stačí

Podle jeho slov se ušetří hlavně díky tomu, že vestavěný prostor se zmenší o třetinu oproti prvotnímu záměru. Původně byly plánované tři zděné kotcové sekce, nakonec se nechá jedna částečně zděná, zbytek bude klecový systém se zateplenými boudami.

„Zvířata nebudou v prostoru v ­hale, ale budou mít pouze onu zateplenou boudu. Ovšem tolik let to bez problémů fungovalo a zdravotní problémy to nezpůsobovalo, proto si myslíme, že jde o přijatelný způsob, jak nalezená zvířata ustájit,“ vysvětlil Heřman, původní profesí veterinář.

Město se o nalezená zvířata ze zákona postarat musí. Třebíčští radní zkoušeli oslovit zástupce jiných měst, která mají areály tohoto typu, zda by k nim nebylo možné zvířata z Třebíče vozit a zaplatit tam péči. Všichni oslovení v rozumné dojezdové vzdálenosti to však odmítli.

Nyní je v provizorním třebíčském útulku sedmadvacet zvířat. Zájemci mohou denně přijít vyvenčit po domluvě psa, kterého si vyberou. Přesný rozpis časů je na webových stránkách města, které od července loňského roku prostřednictvím městské policie útulek provozuje.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Najdete na iDNES.cz