Nově upravené logo města Třebíč

Nově upravené logo města Třebíč | foto: www.trebic.cz

Třebíč se chce lišit od Jihlavy. Do loga si pořídila tečky za 195 tisíc

  • 22
Téměř dvě stě tisíc korun dala třebíčská radnice za grafickou úpravu oficiálního loga města. "V podstatě je to totéž, ale bez teček," popsal rozdíl mezi dřívějším a současným logem Třebíče mluvčí radnice Ivan Přibík. Důvodem změny byla snaha odlišit logo Třebíče od loga Jihlavy.

Pozoruhodný spor o pět teček a téměř 195 tisíc korun vyvolala třebíčská opozice. Zmíněných pět teček přibylo nedávno na nové verzi městského loga. Podle zastupitelů z řad ODS a KSČM je to ukázkový příklad plýtvání.

"Pět teček za skoro 200 tisíc je docela komfort. Považuji to za předražené," uvedl exstarosta města Ivo Uher (ODS).

Když naposledy měnil svou grafickou tvář jihlavský magistrát, zaplatil 99 tisíc korun. A hejtmanství, které si před pěti lety modernizovalo logo, poslalo tehdy za práci pražské firmě dvanáct tisíc.

"Změna byla nutná, aby nedocházelo k záměně"

Vedení Městského úřadu Třebíč ale kritiku odmítá. Současná grafika má podle mluvčího radnice Ivana Přibíka zhruba pětiletou historii. Vznikla ještě před Uhrovým starostováním.

"Tehdejší grafický manuál však nebyl používán. Využito bylo pouze samotné logo na několika propagačních předmětech," uvedl Přibík. Nové vedení města se následně rozhodlo, že grafiku začne více používat a že ji rozšíří.

Logo krajského města Jihlava

Jenže pak se objevila nečekaná komplikace.

"Obdobně vypadající logo začala mezitím používat Jihlava. Třebíč proto požádala tvůrce o úpravu a rozšíření, mimo jiné aby nedocházelo k záměnám log obou měst," uvedl Přibík. Od letošního jara už radnice používá novou grafickou tvář s tečkami. Vznikla, stejně jako dřívější verze, ve firmě Relative Design.

"Grafický manuál je chráněn autorským zákonem. Kdyby město nechalo zpracovat od základu nový bez využití starého, přišlo by jeho pořízení podstatně dráž, protože by muselo zaplatit celý vývoj," dodal Přibík.

Opozice to považuje za plýtvání

Za příliš drahou považuje novinku i opoziční komunistický zastupitel Miroslav Zahrádka. "Je to plýtvání v situaci, kdy město má napjatý rozpočet. Navíc byla zakázka přidělena radními konkrétní firmě, aniž se zvažovala možnost oslovit více společností," sdělil Zahrádka. Touto cestou mohli radní podle něj získat výhodnější cenu.

Exstarosta Uher navíc považuje za zcela zbytečné, že si město kupovalo na nové logo i autorská práva. "Práva si město přece koupilo už před lety tím, že zaplatilo firmě za první zakázku," míní Uher.

Jan Donée z firmy Relative Design tvrdí, že exstarosta vše příliš zjednodušuje. Cena 195 tisíc podle něj není za pět teček, ale za celý grafický manuál města. "Ten má asi 150 stran plus dodatky. Takže ta práce je myslím spíše nedoceněná," usoudil Donée.

Podobné manuály stojí podle něj třeba v Praze půl milionu. Dřívější grafická tvář Třebíče "bez teček" z dílny Relative Design nebyla dle jeho mínění "manuál", ale spíš jen prototyp loga. "Tehdy to nebylo dotažené do konce," sdělil Jan Donée.

"Nedotaženou" podobu bez teček Třebíč podle něj používala jen při propagaci města mimo region.

Naše logo vzniklo dřív, tvrdí Třebíčští

Současná grafika je na písemnostech, internetových stránkách, či autech. K vidění je i během různých sportovních a kulturních akcí.

"Samozřejmě platí, že v případě propagačních materiálů dočerpáme staré zásoby a teprve pak necháme vyrobit nové s využitím nového grafického manuálu," doplnil mluvčí Ivan Přibík.

Na třebíčské radnici i ve firmě Relative Design jsou si jisti tím, že jejich původní logo vzniklo dřív než to podobné jihlavské, které vytvořila Eva Bystrianská.

"Logo Třebíče v červeném obdélníku jsem viděla dnes poprvé," uvedla toto úterý Bystrianská.

Navíc se podle ní to jihlavské v různých variantách kombinuje s městským erbem či stylizovaným ježkem. A na magistrátu jsou s prací grafičky nadmíru spokojeni. "Paní Bystrianská je špičková a velmi originální odbornice," řekl mluvčí radnice Radek Tulis.