Před velkou vodou ochrání Třebíč nová protipovodňová opatření, s jejich budováním začne příští týden Povodí Moravy

Před velkou vodou ochrání Třebíč nová protipovodňová opatření, s jejich budováním začne příští týden Povodí Moravy | foto: Lumír Schulz, MF DNES

Třebíč proti velké vodě ochrání nová „barikáda“

  • 1
Vyšší nábřežní zdi a mobilní protipovodňové valy budou již brzy chránit obyvatele historického centra Třebíče. Ti už se tak nebudou muset bát velké vody, jaká ochromila město naposledy v roce 2006. Protipovodňové úpravy, s jejichž budování nyní začíná Povodí Moravy, mají být hotové na jaře 2012.

Náročná a složitá ochrana proti velké vodě zasáhne do života Třebíčanů žijících podél řeky Jihlavy v historickém jádru. Povodí Moravy coby správce toku spustí příští týden první část výstavby protipovodňových úprav. Ty ochrání obyvatele i historické centrum města před stoletou vodou.

Omezení kvůli stavbě

Omezení parkování
Sjezd do koryta bude vybudován v prostoru Zdislaviny ulice.

Zúžení vozovky
Řidiči musejí být opatrní v blízkosti toku na Havlíčkově nábřeží a u domů na protějším břehu

Zvýšený hluk a prašnost

"Práce dočasně zkomplikují život ve městě. Žádáme proto Třebíčany o spolupráci a shovívavost. Stavba se dotkne života ve městě. Staveništní doprava povede korytem toku se sníženou hladinou," upozornila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová. Lze očekávat zvýšený hluk kvůli dopravě a při suchém počasí i větší prašnost.

K dopravě materiálu musejí vodohospodáři využít okolní cesty. Jediným přístupem ke korytu pro větší vozidla je ulice Zdislavina. "Dopravní omezení budou nutná také na Havlíčkově nábřeží a u domů na protějším břehu," vzkázala Grodová.

"Předcházet bude snížení hladiny řeky Jihlavy sklopením vakového Homolkova jezu, které umožní přístup do koryta řeky. Sjezd do koryta bude vybudován v prostoru Zdislaviny ulice," doplnil Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Zvýší se nábřežní zdi, v řece bude méně překážek

Ze záplav mají obavy zejména lidé z památkově chráněných Židů, což je čtvrť v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ochrana Třebíče

září 2010 – jaro 2012

1. etapa
Úsek na levém břehu od Podklášterského mostu až ke skále

2. etapa
Protější strana řeky ve stejném úseku

3. etapa
Od skály až k Homolkově jezu na levém břehu

4. etapa
Protější břeh

Co se bude dělat

Rozebrání a postavení nového kamenného valu na Havlíčkově nábřeží v Židech, zeď se připraví na instalaci mobilního hrazení

Pod Židy na levé straně od Kočičiny budou opraveny a zvýšeny stávající zdi

U Homolkova jezu v levobřežní části vyroste nová zeď, potáhne se až k Novodvorskému mostu

V horní pravobřežní části se počítá s navýšením stávajících zdí; ty ochrání Karlovo náměstí, níž po proudu poslouží coby ochrana historické hradby, u níž se plánuje vysprávka děr a zpevnění

Na pravé straně u Homolkova mlýna bude nová opěrná zeď

V Homolkově mlýně udělá Povodí taková opatření, aby velká voda nezaplavovala Hlavovu ulici

Místní vyčištění koryta řeky Jihlavy od Podklášterského po Novodvorský most

Vlasta Hrubešová z ulice Leopolda Pokorného v Židech zažila několik povodní. Tu největší v roce 1985, kdy měli Hrubešovi v domku metr hluboké jezero. A při poslední velké vodě na jaře 2006 to vypadalo, že prožijí stejnou hrůzu znovu. Třebíčí se podle čísel z měřidel v řece totiž hnala voda větší než při památné povodni v květnu 1985.

"My se tady obáváme každého jarního tání a větších přívalových dešťů. Chceme protipovodňová opatření. Nyní jsme dostali do schránek letáček s kontakty, na něž se máme obrátit kvůli podrobným informacím o stavbě. Vím, že mají začít každým dnem. Máme trošku strach, aby to tu nerozvrtali a nepřišla větší voda. Musím zjistit, jak přesně budou postupovat," reagovala Hrubešová.

Výstavba bude mít čtyři etapy. Začne v září a potrvá do jara 2012. "Všechny etapy na sebe budou plynule navazovat," zmínil se Bíza. Nyní budou navýšeny a upraveny nábřežní zdi na obou březích řeky v přibližně kilometrovém úseku mezi Podklášterským a Novodvorským mostem.

"Jejich koruna bude v exponovaných úsecích, především na Havlíčkově nábřeží a u zaústění Týnského potoka, uzpůsobena k případné montáži ochranného mobilního hrazení. Kromě výstavby pročistíme koryto, zpevníme svahy a upravíme přilehlé inženýrské sítě," popsala Grodová.

Radnice pořídí mobilní zábrany

Do obrňování proti zátopové vlně se zapojuje také radnice. Ta pořídí za zhruba osm milionů korun mobilní zábrany, které budou v momentě blížící se přívalové vlny namontovány na kamenný taras na Havlíčkově nábřeží.

"Na pravobřežní části také uhradíme kanalizační stoku v řádech milionů korun. Ochranu město potřebuje. Po dokončení stavby bude celé historické jádro ochráněno před povodněmi," konstatoval místostarosta Jan Karas.

Plánovaná ochrana by měla udržet v korytě stoletou vodu. Projektanti propočítali úpravy na průtok 260 kubíků vody za sekundu. Vycházeli ze záznamů o povodni, která Třebíč postihla v roce 2006. Tehdy se valilo řekou 174 kubíků vody za sekundu. Náklady se vyšplhají přes sto milionů korun.