Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč podala trestní oznámení kvůli útulku. Jeho šéf zmizel i s penězi

  15:43aktualizováno  15:43
Na Petra Ondráčka, bývalého šéfa Ligy na ochranu zvířat, podala třebíčská radnice trestní oznámení. Stalo se tak téměř rok po jeho zmizení. Zatím stále scházejí doklady, kam zmizelo více než čtvrt milionu korun z městského rozpočtu na provoz útulku pro opuštěná zvířata.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Býval symbolem lásky ke zvířatům a jejich veřejným zastáncem číslo jedna - přinejmenším na Třebíčsku. Teď je jméno Petra Ondráčka, někdejšího šéfa celostátní i místní třebíčské Ligy na ochranu zvířat (LOZ) spojováno spíš s finančními problémy, které vznikly v útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči.

Hospodaření tohoto zařízení prošetřují kriminalisté. Zatím se neví, kde a jak byly použity městské dotace na provoz a kde jsou například peníze na zdravotní a sociální pojištění či výplaty několika zaměstnanců. Na této kauze pracují policisté z Brna a nyní už i z Třebíče.

„Část toho případu si nedávno převzala od brněnské kriminálky kriminálka třebíčská, která vyzvala radnici, ať sepíše trestní oznámení. Jedná se o podezření ze zpronevěry částky, která je za Třebíč ve výši 280 tisíc korun určených původně z městského rozpočtu na provoz útulku,“ vysvětlil radní Pavel Heřman.

Podle něj je dosud neznámo, kde je celkově zhruba milion korun - například na dluzích za zdravotní a sociální pojištění několika zaměstnanců útulku.

Třebíčská pobočka ligy působila právně jako samostatný subjekt, Ondráček byl jediným členem. V hledáčku policie je od poloviny loňského roku. Mezitím s ním ukončila spolupráci liga i město.

Ondráček v květnu zmizel, od té doby se telefonátům vyhýbá

Bývalý ochránce zvířat se z Třebíče vytratil, radnice s ním přestala být v kontaktu loni v květnu. Neoficiálně se hovořilo o tom, že se pohybuje na Brněnsku či přímo v Brně, nebo že se léčí v protialkoholní léčebně v Jemnici. Ověřit tyto informace nelze, policie jeho pobyt nekomentuje, Ondráček se telefonátům vyhýbá.

„Případ prověřujeme, ale v současné době k němu nebudeme sdělovat žádné další informace vzhledem k fázi prověřování,“ reagovala stručně třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Radní Heřman s lehkou nadsázkou říká, že je stále možné, že se najednou ve dveřích jeho kanceláře objeví Petr Ondráček, ponese s sebou hromadu lejster a v nich bude jasně doloženo, za co bylo utraceno 280 tisíc korun. „Zatím to ale vidím jako velmi nepravděpodobnou situaci,“ poznamenal.

Proč město řeší tuto situaci formou trestního oznámení až teď, když peníze nejsou k dohledání skoro rok? „Pavel Heřman chtěl podat trestní oznámení už mnohem dřív, ale policie řekla, že ještě není ten vhodný čas,“ uvedl místostarosta Milan Zeibert.

Podle informací MF DNES se případem zabývá i hospodářská kriminálka z Brna proto, že zachovává místní příslušnost podezření ze spáchání trestného činu. Z bankomatu v Brně byly vybírány sumy z účtu ligy.

Psí boudy se použijí znovu v chystaném novém útulku

Psí útulek od loňských prázdnin provozuje město samo prostřednictvím městské policie a několika zaměstnanců. Od té doby mají zvířata lepší veterinární péči i stravu. Zařízení sídlí stále v areálu nad zámkem, ale brzy se bude stěhovat.

„Část pozemku útulku je už prodaná, v sousedství se bude bourat stodola a stavět. Město vybírá firmu, která vybuduje v Hrotovické ulici letos do října útulek nový,“ řekl Heřman. Z městského rozpočtu je na stavbu vyčleněno 8,8 milionu korun. Cena ovšem v tuto chvíli není definitivní, vzejde až z výběrového řízení.

„Budeme se snažit šetřit a uplatnit použitelný inventář z původního útulku. Například psí boudy stačí vyčistit a vyspravit, nemusí být vše úplně nové, stačí, když to bude mít solidní úroveň,“ doplnil Pavel Heřman.

Jací psi a kočky jsou aktuálně v tomto zařízení pro opuštěná zvířata, lidé najdou na webových stránkách městské policie. Dozví se také číslo účtu, na který lze posílat finanční dary, a termíny, kdy je možné vzít psy na procházku.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz