Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč podala trestní oznámení kvůli útulku. Jeho šéf zmizel i s penězi

  15:43aktualizováno  15:43
Na Petra Ondráčka, bývalého šéfa Ligy na ochranu zvířat, podala třebíčská radnice trestní oznámení. Stalo se tak téměř rok po jeho zmizení. Zatím stále scházejí doklady, kam zmizelo více než čtvrt milionu korun z městského rozpočtu na provoz útulku pro opuštěná zvířata.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Býval symbolem lásky ke zvířatům a jejich veřejným zastáncem číslo jedna - přinejmenším na Třebíčsku. Teď je jméno Petra Ondráčka, někdejšího šéfa celostátní i místní třebíčské Ligy na ochranu zvířat (LOZ) spojováno spíš s finančními problémy, které vznikly v útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči.

Hospodaření tohoto zařízení prošetřují kriminalisté. Zatím se neví, kde a jak byly použity městské dotace na provoz a kde jsou například peníze na zdravotní a sociální pojištění či výplaty několika zaměstnanců. Na této kauze pracují policisté z Brna a nyní už i z Třebíče.

„Část toho případu si nedávno převzala od brněnské kriminálky kriminálka třebíčská, která vyzvala radnici, ať sepíše trestní oznámení. Jedná se o podezření ze zpronevěry částky, která je za Třebíč ve výši 280 tisíc korun určených původně z městského rozpočtu na provoz útulku,“ vysvětlil radní Pavel Heřman.

Podle něj je dosud neznámo, kde je celkově zhruba milion korun - například na dluzích za zdravotní a sociální pojištění několika zaměstnanců útulku.

Třebíčská pobočka ligy působila právně jako samostatný subjekt, Ondráček byl jediným členem. V hledáčku policie je od poloviny loňského roku. Mezitím s ním ukončila spolupráci liga i město.

Ondráček v květnu zmizel, od té doby se telefonátům vyhýbá

Bývalý ochránce zvířat se z Třebíče vytratil, radnice s ním přestala být v kontaktu loni v květnu. Neoficiálně se hovořilo o tom, že se pohybuje na Brněnsku či přímo v Brně, nebo že se léčí v protialkoholní léčebně v Jemnici. Ověřit tyto informace nelze, policie jeho pobyt nekomentuje, Ondráček se telefonátům vyhýbá.

„Případ prověřujeme, ale v současné době k němu nebudeme sdělovat žádné další informace vzhledem k fázi prověřování,“ reagovala stručně třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Radní Heřman s lehkou nadsázkou říká, že je stále možné, že se najednou ve dveřích jeho kanceláře objeví Petr Ondráček, ponese s sebou hromadu lejster a v nich bude jasně doloženo, za co bylo utraceno 280 tisíc korun. „Zatím to ale vidím jako velmi nepravděpodobnou situaci,“ poznamenal.

Proč město řeší tuto situaci formou trestního oznámení až teď, když peníze nejsou k dohledání skoro rok? „Pavel Heřman chtěl podat trestní oznámení už mnohem dřív, ale policie řekla, že ještě není ten vhodný čas,“ uvedl místostarosta Milan Zeibert.

Podle informací MF DNES se případem zabývá i hospodářská kriminálka z Brna proto, že zachovává místní příslušnost podezření ze spáchání trestného činu. Z bankomatu v Brně byly vybírány sumy z účtu ligy.

Psí boudy se použijí znovu v chystaném novém útulku

Psí útulek od loňských prázdnin provozuje město samo prostřednictvím městské policie a několika zaměstnanců. Od té doby mají zvířata lepší veterinární péči i stravu. Zařízení sídlí stále v areálu nad zámkem, ale brzy se bude stěhovat.

„Část pozemku útulku je už prodaná, v sousedství se bude bourat stodola a stavět. Město vybírá firmu, která vybuduje v Hrotovické ulici letos do října útulek nový,“ řekl Heřman. Z městského rozpočtu je na stavbu vyčleněno 8,8 milionu korun. Cena ovšem v tuto chvíli není definitivní, vzejde až z výběrového řízení.

„Budeme se snažit šetřit a uplatnit použitelný inventář z původního útulku. Například psí boudy stačí vyčistit a vyspravit, nemusí být vše úplně nové, stačí, když to bude mít solidní úroveň,“ doplnil Pavel Heřman.

Jací psi a kočky jsou aktuálně v tomto zařízení pro opuštěná zvířata, lidé najdou na webových stránkách městské policie. Dozví se také číslo účtu, na který lze posílat finanční dary, a termíny, kdy je možné vzít psy na procházku.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNIK JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz