Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořící synagoga a prostitutky v ulicích. Židovské město v Třebíči ožilo

  20:30aktualizováno  20:30
Hašení hořící synagogy, zatýkání prostitutky, hodně jídla i pití a židovské muziky. V takové atmosféře se nesly tři dny v Třebíči v rámci akce Oživené židovské město. Návštěvníky vrátila do první poloviny dvacátého století. Kdy do roku 1945 uličkami bývalého židovského ghetta chodili četníci z borovinské četnické stanice.

Jaká byla jejich služba, o tom víc napověděla nejen scénka se ztraceným kufrem a lehkou dívkou v poutech. Mnoho napověděla i přednáška nadšenců do četnické historie.

Fotogalerie

„Dnes přijdou policisté někoho zatknout, nasadí mu pouta, udělají cvak cvak a mají hotovo. Před devadesáti lety k zatčení používali řetěz, který se nacvičeným pohybem důmyslně omotal kolem zápěstí a zamkl zámkem. Provlékl se ještě vodicí řetízek. Tlačil na citlivá místa, tím přirozeně umravnil,“ popsal Jiří Mikulec z Jindřichova Hradce. Do Třebíče dorazil v dobovém stejnokroji štábního strážmistra.

Dát taková pouta samozřejmě chvíli trvalo a pachatel určitě nebyl klidný ani trpělivý. Aby nedělal potíže, druhý strážník na něj zboku po celou dobu předpisově mířil nabitou zbraní a jistil kolegu.

Po roce 1918 už byly „židy“ lokalitou s ­velkým podílem českých dělnických rodin. Ani jí se nevyhýbaly trestné činy.

Jako první je řešili místní četníci ze stanice v Třebíči - Borovině, těžší kriminální případy si přebírala četnická pátračka z Jihlavy.

Pikantní pozůstatek války

Výrazným prvkem střihu uniformy byly od pasu po kolena hodně široké nohavice, u kolen uzounké. „Střih byl pozůstatkem z války. Názorně vidíte, kde vznikl trochu neslušný pojem nasrávačky. Vojáci v zákopech nestíhali běhat na záchod. Zbytek si domyslete,“ vysvětlil posluchačům při přednášce Mikulec.

Četnictvo nosilo šavli, s níž muselo umět šermovat. Nebylo to úplně praktické, šavle bránila v pohybu při běhu. Nosila se taky dlouhá zbraň přes rameno s bodákem a kapacitou zásobníku pět nábojů.

V kožené služební brašně měl četník hodně potřebných drobnosti jako pouta, píšťalku, formuláře, služební knížku. Často i poznámky o odjezdech a příjezdech vlaků, když měl v rajonu dráhu. Taky skládací metr, pečetní vosk či notářskou šňůrku v barvách trikolory.

Rodinná tragédie

S třebíčskou židovskou čtvrtí souvisel jeden případ, na kterém se podíleli četníci ze stanice Borovina. Šlo o rodinnou tragédii. V říjnu roku 1934 Jaroslav Nahodil z Bolíkovic třikrát vystřelil z revolveru na svoji švagrovou. Těžce ji zranil. Stalo se to u borovinského rybníka, motivem byla údajná nevěra.

Jaroslav nasedl na kolo a ujel směrem k židovské čtvrti, pronásledován četníky. V židech se strhla přestřelka. Nahodil byl raněn, o dva dny později v třebíčské nemocnici zemřel. Švagrová Marie incident přežila.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Najdete na iDNES.cz