Nevzhledné popelnice kazí turistům fotky. Lidé v třebíčském židovském městě si tak budou nově zvykat na život bez těchto klasických nádob na odpad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už žádné popelnice na fotkách. Třebíč dala lidem v židovské čtvrti pytle

  • 6
V unikátní třebíčské židovské čtvrti, zapsané na seznamu UNESCO, by se již neměla na očích veřejnosti objevit ani jedna popelnice. Město kvůli turistům od úterý mění systém svozu odpadků. V letní sezoně by obyvatelé měli dávat odpad doma do pytlů.

Dosud totiž bylo pravidlem, že se na romantickém Tichém náměstí, kde bydlíval poslední rabín Mojžíš Ingber, turistům do záběru vždy dostala klasická pozinkovaná nebo plastová popelnice. V lepším případě zavřená, v tom horším přetékající odpadky.

Nyní obyvatelé dvakrát týdně, v úterý a v pátek brzy ráno, vystrčí před své domy odpadky v pytlích se zdrhovadlem, které dostali od města zdarma. Svozová firma je naloží a bude uklizeno.

„Vzhledem k estetickým a historickým hodnotám čtvrti a vzhledem k tomu, že jsou na tento stav četné negativní ohlasy jak od Třebíčanů, tak od turistů, rozhodlo vedení města, že na dobu tří měsíců provedeme změnu v systému svozu odpadu,“ uvedl radní Pavel Heřman.

Pak radní zkušební pytlování odpadků vyhodnotí. Když se osvědčí, zůstane napořád. „Vyjma topné sezony,“ říká Heřman. V domech se totiž stále hodně topí tuhými palivy. A popel se pytlovat nedá, může být horký.

Ještě v pondělí to na rošádu s popelnicemi nevypadalo

Ještě v pondělí to ale na nějakou zásadní rošádu s popelnicemi v turisticky atraktivní lokalitě nevypadalo. Na Tichém náměstí, stejně jako v Blahoslavově či Pokorného ulici bylo popelnic bezpočet. Havlíčkovo nábřeží na tom bylo o něco lépe.

Pytle si lidé mohou vyzvednout v kavárně občanského sdružení Vrátka naproti restauraci Trumpetka. „Dnes jich chodí celkem dost. Uvidíme, jak se to chytne,“ zmínily v pondělí ženy z obsluhy.

Podle představ města by měli lidé nechat popelnice někde uvnitř domu a do nich vložit nafasované pytle, které budou plnit. Ven by je pak měli vystrčit až ráno v den svozu, aby odpadky neroztahaly kočky nebo kuny po kamenném dláždění.

Nelíbí se mi to, odpad bude doma smrdět, reagují někteří

„Ještě mám popelnici před barákem. Pak ji nechám odvézt na zahrádku, protože ji nemám kam jinam dát. A nahoře v bytě začnu odpad pytlovat. Ale moc se mi to nelíbí, bude to doma smrdět a kdo se s tím bude tahat dolů,“ zamyslel se Jan Šivák, který žije přímo nad Trumpetkou.

S místem pro popelnici se bude muset vypořádat i Lucky’s bar v Blahoslavově ulici. „Nevím, kam ji majitelé šoupnou, hned za dveřmi je hospoda a dál pro ni není místo,“ podotkl řemeslník, který u baru opravoval zídku.

K tomu místostarostka Marie Černá řekla, že i pro takové případy se bude hledat řešení. „S jakýmikoli podněty se na nás můžou lidé obracet a my jim pomůžeme a poradíme,“ sdělila.

Jenže popelnicemi to nekončí, v židovském městě jsou také kontejnery na tříděný odpad. „Pro ty hledáme místo, kde bychom je umístili pod zem. Není to ale jednoduché, všude jsou nějaké inženýrské sítě, které překážejí,“ zmínila Černá.

Nový způsob svozu odpadu v židovské čtvrti, pokud se ujme, bude stát oproti současnosti o 200 tisíc korun ročně víc. Kvůli častější dopravě. Dalších 30 tisíc korun město vydá za igelitové pytle. Klasický roční poplatek za svoz a nakládání s odpadem lidé budou platit standardně dál jako ostatní Třebíčané.